موضوعات
گیلان

ضرورت مدیریت اصولی‌پسماند درگیلان

نویسنده:
مدیركل حفاظت محیط ‌زیست گیلان گفت: اگر مدیریت اصولی برای پسماند گیلان پیاده نشود، آلودگی آب و خاك و حتی هوا گریبانگر گیلان خواهد شد‌...
1396/06/22
مدیركل حفاظت محیط ‌زیست گیلان گفت: اگر مدیریت اصولی برای پسماند گیلان پیاده نشود، آلودگی آب و خاك و حتی هوا گریبانگر گیلان خواهد شد‌.
‌«قربانعلی محمدپور» در گفت‌و‌گو با ایسنا با بیان اینكه تصرف اراضی، كوه‌خواری، ساحل‌خواری، تالاب‌خواری، تغییركاربری‌ها و... محیط ‌زیست گیلان را رنج می‌دهد، گفت: با وجود همه این موارد پسماند مهم‌ترین معضل در گیلان است‌.
وی افزود: كارخانه‌های كمپوست رودسر، انزلی و رشت در حال حاضر با ظرفیت خوبی در حال كار هستند.
وی با بیان اینكه با پیگیری‌های استاندار گیلان در سال گذشته، برنامه‌ریزی شده است تا كارخانه‌های كمپوست تالش و لنگرود نیز راه‌اندازی شوند و برای هر كدام از این دو كارخانه كمپوست 2/5 میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته شده است، اضافه كرد: با راه‌اندازی این كارخانه‌های كمپوست 500 تن دیگر به ظرفیت تولید كمپوست استان اضافه خواهد شد و در مجموع ظرفیت كمپوست گیلان به هزار و 400 تن خواهد رسید.
مدیركل حفاظت محیط‌ زیست گیلان در خصوص ساماندهی جایگاه دفن زباله سراوان تاکید كرد: برای رسیدن به راه دسترسی 200 اصله درخت باید قطع می‌شد كه مجوز آن باید‌ گرفته می‌شد و در یك پروسه زمانی خوشبختانه موفق به گرفتن مجوز شدیم.

آلودگی‌ رودخانه‌های زرجوب و گوهر رود
رئیس شورای شهر رشت گفت: آلودگی‌های ناشی از دو رودخانه زرجوب و گوهر‌ رود سلامت شهروندان را تهدید می‌كند.
«امیرحسین علوی» اظهار كرد: زرجوب و گوهر رود درگذشته نماد زیبایی در رشت بودند اما متأسفانه به علت برخی از بی‌مبالاتی‌ها و نبود مدیریت صحیح در حال حاضر جزو آلوده‌ترین رودخانه‌های جهان هستند.
وی با اشاره به اینكه رفع مشكل دو رودخانه رشت نیازمند اعتبارات ملی است، گفت: در سفر گذشته هیأت دولت به گیلان 50 میلیارد تومان اعتبار برای ساماندهی گوهر رود و زرجوب اختصاص یافت، اما متأسفانه باگذشت بیش از دو سال تغییر خاصی در وضعیت رودخانه‌ها صورت نگرفت.
رئیس شورای اسلامی شهر رشت با بیان اینكه آلودگی‌های ناشی از دو رودخانه سلامت شهروندان را تهدید می‌كند، افزود: بر‌ اساس نظر كارشناسان، آلودگی دو رودخانه رشت برای شهروندان و مخصوصا ساكنان حاشیه رودخانه مشكلات فراوانی به همراه دارد و منشأ بسیاری از بیماری‌های عفونی، انگلی و... شده است.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code