موضوعات
گیلان

صعود اجاره بها در رکود بازار مسکن

نویسنده: فرشته رضایی رشت- خبرنگار
امسال اولین سال است كه بعد از یك دوره 12 ساله ركود، بخش مسكن هم رونقی 7‌درصدی به خود دید. این آماری است كه مركز آمار ایران می‌دهد...
1396/06/22
امسال اولین سال است كه بعد از یك دوره 12 ساله ركود، بخش مسكن هم رونقی 7‌درصدی به خود دید. این آماری است كه مركز آمار ایران می‌دهد. رونق بخش مسكن می‌تواند صنایع و اشتغال ناشی از آن را هم به دوران پرکار قبلی برگرداند‍؛ همان دورانی كه افراد زیادی امیدوار بودند خانه‌دار شوند. اكنون وام مسكن در بانك‌های تعیین‌شده به اشكال مختلف پرداخت می‌شود. البته سطح درآمد خانوارها اجازه نمی‌دهد كه از این و‌ام‌ها استفاده کنند با این حال مراجعه افراد برای دریافت تسهیلات مسكن خود گویای پرتقاضاترین بازار كشور است. رشت یكی از گران‌ترین شهرهای كشور برای رهن و اجاره و خرید مسكن است اما گزارش‌های میدانی از مراكز دیگر شهرها نشان داده كه بسیاری از شهروندان با استفاده از وام‌های مسكن و اندكی جست‌وجو توانسته‌اند خانه‌های با مساحت كوچك بخرند. ترجیح آنان زندگی در سوئیت‌های كوچك به جای اجاره‌نشینی است. وضعیت خرید مسكن در شهرهای كوچك‌تری چون رودسر، آستانه اشرفیه، صومعه‌سرا و... بهتر است. وام‌های مسكن هم در این شهرها بیشتر به كمك متقاضیان خرید آمده‌اند.

گرانی خانه و رونق رهن و اجاره در رشت
رهن خانه در مركز رشت به پولی بیش از 25 میلیون تومان نیاز دارد. اما این كف قیمت است و تعداد و شرایط خانه‌ها هم چندان مناسب نیست. می‌توان با نرخ‌های بالاتر در خیابان‌هایی مركزی خانه‌های مناسبی اجاره كرد؛ خانه‌هایی كه رهن آنها از 100 میلیون تومان هم فراتر می‌رود.
یك بنگاه‌دار در خیابان مطهری رشت به همشهری می‌گوید: همه نوع خانه با اجاره‌های مختلف در رشت وجود دارد. برخی دنبال پول پیش نیستند و بیشتر به دنبال كرایه ماهانه می‌گردند. كرایه خانه‌ها هم از 200 تا 800 هزارتومان در نوسان است. برخی هم به دنبال خانه‌های گران‌تر هستند كه اجاره ماهانه آنها بالای یك میلیون تومان است. این نوع خانه‌ها در منطقه گلسار، معلم و منظریه هستند. صاحب یك مشاور املاك در خیابان لاكانی رشت هم به همشهری می‌گوید: اجاره خانه‌ها در این منطقه از 40 میلیون تومان به بالاست و به نوع منطقه، كوچه و محل زندگی، و امكانات خانه بستگی دارد. برخی خانه‌ها «فول امكانات» هستند و پكیج و پاركینگ و آسانسور و اتاق‌های زیادی دارند؛ به این علت اجاره آنها هم گران‌تر است. «حسین اسماعیل‌پور» در ادامه اضافه می‌کند: برخی از خانواده‌ها درآمد کمی دارند و نمی‌توانند از پس هزینه‌های بالای اجاره خانه برآیند. به همین دلیل بیشتر به دنبال رهن هستند. به‌عنوان مثال قیمت اجاره یك خانه 70 متری در محله دیانتی حدود 15 میلیون پیش و ماهانه 100 هزار تومان به بالاست.

خانه‌های قدیمی‌ساز
«سامان كریمی» هم كه به‌تازگی ازدواج كرده است از بالا بودن نرخ اجاره‌ها می‌گوید. وی بیان می‌كند خانه‌ای با رهن 23 میلیون تومان و دورتر از فلكه گاز اجاره كرده است. كریمی می‌گوید: جوان‌ها اگر حقوق بالایی داشته باشند می‌توانند به‌راحتی در رشت خانه بخرند اما حقوق‌ها در گیلان خیلی پایین است. برخی از دوستانم اطراف رشت خانه خریده‌اند؛ در مناطقی مانند لاكانشهر یا مسكن مهر اما از آنجا ‌‌رفت‌وآمد به مركز شهر و تحصیل فرزندان دچار مشكل می‌شود. این شهروند اضافه می‌كند: بیشتر خانه‌های رشت قدیمی‌ساز هستند و آسانسور ندارند. مثلاً خانه 5‌ ـ 4 طبقه در رشت آسانسور ندارد و بسیاری مجبورند به دلایل مختلف همین خانه‌ها را اجاره كنند. اگر هم در مسكن مهر خانه بخریم باید هزینه‌های جانبی چون كرایه ماشین و... را در نظر بگیریم.
«حمید گلستانی» شهروند دیگری است كه در زمینه ساخت‌وساز فعالیت می‌كند. وی می‌گوید: برخی از سازندگان حرفه‌ای به امید رهن و اجاره ساخت‌وساز می‌كنند و فعلاً رونق در آن بخش زیاد است. تا چند سال اجاره می‌دهند و اگر‌ شرایط خوب بود خانه‌ها را به فروش می‌رسانند. گلستانی تاکید می‌کند: اكنون سمت دانای علی و حتی حمیدیان و خیابان‌های جدید ساخت‌وساز‌ بیشتر شده است و از حالت حاشیه درآمده‌اند. ضمن اینكه میزان مهاجرت به رشت هم بیشتر شده است. اما شرایط خرید در این مكان‌ها بهتر است.

 ویلاهای گران‌قیمت لاهیجان و لنگرود
در شهرهای دیگر گیلان، قیمت‌ها متفاوت است. شهرهای لاهیجان و لنگرود گران‌ترین مناطق هستند. در بخی از مناطق لاهیجان مانند خیابان كارگر و پای كوه و مسیر شیخ زاهد كه ویلاهای گران‌قیمت وجود دارد بیشتر متقاضیان غیربومی برای سكونت موقت یا دائم خود اقدام به خرید یا اجاره می‌كنند. در مركز شهر هم که ارزان‌تر است، بیشتر افراد بومی و یا روستایی‌ها اقدام به رهن و اجاره یا خرید می‌كنند؛ مناطقی مثل عاقلیه و جیره‌سر ‌‌كه می‌توان با پول پیش 10 میلیون تومان و اجاره از 200 هزار تومان به بالا خانه اجاره كرد.
صاحب بنگاه مسكن ارزان در این زمینه می‌گوید: اجاره و رهن خانه در خیابان شیشه‌گران كه بالای شهر و نزدیك استخر لاهیجان قرار دارد بسیار گران است. بعضی خانه‌ها با قیمت بالای صد میلیون تومان رهن می‌شوند و خانه‌هایی هم به ازای هر متر مربع بیش از 4 میلیون تومان به فروش می‌رسد. افراد بنا به وسع خود در این مناطق خانه می‌خرند و یا اجاره می‌كنند. برای خرید یك خانه مناسب در مركز شهر لاهیجان باید بیشتر از 250 میلیون تومان داشته باشید تا بتوانید راحت‌تر انتخاب كنید.
در شهر آستانه اشرفیه هم افراد با استفاده از وام بانكی و اندكی اندوخته می‌توانند به خرید خانه اقدام كنند. فروش خانه‌های با مساحت 60 مترمربع رونق بیشتری در این شهر دارد. گران‌ترین خانه‌ها در مناطقی مانند خیابان فردوسی هستند كه هر مترمربع حدود 2/5 ‌ میلیون تومان است.
در لنگرود هم قیمت خانه‌ها به مراتب گران‌تر از شهرهایی چون رودسر و چابكسر و املش است. شهرهای كوچكی كه خرید خانه و همچنین رهن و اجاره مسكن در آن‌ها راحت‌تر است. یك صاحب بنگاه املاك ‌در لنگرود به همشهری می‌گوید: نرخ اجاره ساختمان‌های نوساز در مناطقی از لنگرود مانند آقاسید عبدالله و قصاب‌محله بیش از 3 یا 4 میلیون تومان است. اما در محلاتی پایین‌تر یا سمت جاده چمخاله قیمت‌ها به هر متر یک میلیون و 600 هزار تومان می‌رسد.
«مسعود میرعمارتی» بیان می‌کند: خیلی از افراد از شهرهای رودسر، املش و رامسر می‌آیند و در لنگرود خانه می‌خرند یا رهن می‌كنند كه باعث شده بازار مسكن لنگرود متقاضیان زیادی داشته باشد. وی شرح می‌دهد: ساخت مسكن مهر لنگرود در نزدیك شهر كه فاصله‌ای با مركز آن ندارد باعث شده خانه‌های حدود 150 میلیون تومانی دیگر در لنگرود خریدار نداشته باشد
میرعمارتی در این‌باره می‌گوید: ساختمان مسكن مهر خیلی خوب ساخته شده است. 5 هزار نفر ظرفیت دارد و همه می‌روند آنجا خانه می‌خرند. دوره دولت رئیس جمهور قبلی قیمت مسكن به بالاترین حد ممكن رسید و اكنون هر دولتی روی كار بیاید نمی‌تواند قیمت را به حال سابق برگرداند. وی اشاره كرد: در شهر رودسر هم چون اغلب زمین‌ها اوقافی است قیمت خرید و رهن خانه بسیار مناسب است. اگر خانه‌ای در لنگرود با 40 میلیون تومان رهن شود در رودسر قیمت آن 20 میلیون تومان است. قیمت‌ها تقریباً نصف است و بهترین خانه در رودسر متری یك میلیون و 600 هزار تومان است. الان دیگر بازار وام مسكن چندان متقاضی ندارد مگر اینكه كسی بخواهد سوئیت در محلات پایین‌تر بخرد و با وام و اندوخته‌ای كه دارد صاحب مسكن شود.

در انتظار رونق مسكن
رئیس اتحادیه مشاوران املاك رشت و بخش‌های تابعه به همشهری گفت: درآمدها در گیلان پایین است؛‌ به همین دلیل قشر كارمند و كارگر نمی‌تواند با پس‌انداز درآمد خود، در سال‌های آتی هم خانه‌دار شود‌ زیرا همزمان كه قیمت خانه بالا می‌رود ارزش پول ملی هم كم می‌شود. از طرفی وام‌های میلیونی مسكن هم به‌گونه‌ای است كه باید در انتها دو برابر آن را به بانك برگردانید. «علی حامی احمدی» با اشاره به گلایه فعالان ساخت‌وساز مسكن، اظهار كرد: سایه سنگین ركود 10 سال گذشته در مسكن باعث شده است هر چقدر هم دولت‌های بعدی تلاش كنند نتوانند مشكلات را حتی به نصف برسانند. با این ركود خانه‌ها گران‌تر هم می‌شوند و بهتر است جلوی ‌‌رشد بی‌ضابطه قیمت‌ها گرفته شود.
وی بیان كرد: برخی از انبوه‌سازان در رشت به دلیل ركود بازار، ساخت‌وساز مشاركتی را دنبال می‌كنند تا بیش از این ضرر نكنند. ضمن اینكه بیشترشان مجبورند خانه را رهن و اجاره دهند تا زمانی دیگر آن را به فروش برسانند.
به نظر می‌رسد، باید شهروندان گیلانی منتظر باشند تا رونق بیشتری به بازار مسكن برگردد یا وام‌های مسكن با شرایط و سود كمتری به دست متقاضیان برسد تا بتوانند به یكی از اساسی‌ترین نیازهای خود یعنی خانه‌دار شدن ‌دست پیدا كنند.

كمبود ساختمان برای اجاره در فومن
بازار مسكن در فومن‌ مشكلات خاص خود را دارد. از خرداد تا اواخر شهریور و همزمان با ‌‌تعطیلات مدارس‌ معمولاً یكی از اوقات مراجعه شهروندان به بنگاه‌های مسكن است و فومن هم با توجه به اینكه بافت شهری در هم تنیده‌ای دارد همسو با‌ بازار كشور‌ است.
بازار فروش مسكن در شهر فومن به تبعیت از ركود بازار‌ مسكن در كشور،‌‌ بازاری بی‌رونق است و با توجه به اینكه ‌پول نقد كمتری در دست متقاضیان این بازار می‌چرخد متقاضیان تمایل دارند ‌به دنبال اجاره و رهن باشند.
یكی از بنگاه‌داران مسكن در همین زمینه به همشهری گفت: در شهر فومن با كمبود ساختمان برای اجاره روبه‌رو هستیم. ساختمان‌ها ‌‌پراكنده هستند و در حاشیه شهر قرار دارند یا اینكه اگر با هزار دردسر ساختمانی هم برای مشتری پیدا كنیم مشتریان به دلیل گرانی اجاره ماهانه از آن صرف‌نظر می‌كنند.
وی قیمت خانه‌ها را در محلات مختلف فومن ‌‌متفاوت دانست و اظهار كرد: در مناطقی مانند خیابان امام خمینی و ابوذر كه به‌نوعی بالای شهر فومن محسوب می‌شوند با‌ 40 میلیون تومان می‌شود ‌خانه رهن کرد و یا اینكه متقاضیان مسكن می‌توانند با رهن 20 میلیون تومان و اجاره‌بهای ماهانه 500 تا 600 هزار تومان به مقصود خود برسند. در مناطقی مانند شهرك امام یا حاجی‌آباد و خیابان فلسطین قیمت تقریبی رهن خانه‌ها بین 30 تا 40 میلیون تومان‌‌ است و می‌شود پول پیش 10 میلیونی با‌ اجاره ماهانه 400 هزار تومانی را مشاهده كرد.

افزایش اجاره‌بهای مسكن در انزلی
مریم ساحلی‌
انزلی‌ـ- خبرنگار

‌‌افزایش دائمی قیمت ملك و ساختمان و بالا بودن اجاره‌بها از جمله مواردی است كه به واژه ‌مسكن پیوند خورده است. این موضوع در بندر انزلی چون بسیاری از شهرهایی كه دارای جمعیت متراكم هستند، معضلی فراگیرتر است. با این حال متقاضیان اجاره و رهن هم در این شهر ساحلی زیادند.  با جست‌وجویی كوتاه در سایت‌های مشاوران املاك می‌توان از قیمت خرید و اجاره مسكن و زمین آگاه شد. «محمد‌ ـ ص» شهروندی است كه در گفت‌وگو با همشهری اظهار می‌كند: سی‌ سالگی را پشت سرگذاشته‌ام ولی نمی‌توانم به تشكیل خانواده فكر كنم، چرا كه فروشنده یك فروشگاه هستم و میزان حقوق ماهانه‌ام به زحمت برای گذران زندگی كافی است و توان پرداخت كرایه منزل را ندارم.
«سمیه – ح» شهروند دیگری است كه اظهار می‌كند: مستأجر هستم و با توجه به درآمد همسرم و بالا بودن قیمت آپارتمان‌ها، خرید مسكن برای‌مان آرزویی بزرگ و د‌ور از دسترس است. دبیر و بازرس اتحادیه بنگاه‌داران و نمایشگاه‌داران بندر انزلی در گفت‌وگو با همشهری اظهار می‌كند: بازار خرید و فروش مسكن دچار ركود است و این ركود به سبب پایین بودن نقدینگی مردم، مشكل بودن شرایط دریافت تسهیلات بانكی و افزایش قیمت مصالح ساختمانی است. «نسیم‌الله‌ جمالی» یادآوری می‌کند: بازار مسكن در زمینه اجاره‌بها دارای رونق است. از سال گذشته تا امسال ما با افزایش ‌20‌ درصدی اجاره‌بها روبه‌رو بوده‌ایم و این موضوعی است كه باید از سوی متولیان امر مورد توجه قرار گیرد تا افزایش مهار شود. اكنون بالا بودن نرخ اجاره ملك برای قشر ضعیف جامعه سنگین است. این افزایش‌ اجاره‌بها در ‌2 تا 3 سال اخیر بی‌سابقه است و مستأجران از وضعیت موجود شاكی هستند. وی درباره تأثیر مسكن مهر در وضعیت بازار مسكن می‌گوید: زمانی كه ساخت مسكن در قالب شركت‌های تعاونی و با ارائه تسهیلات مناسب انجام شود می‌تواند برای اقشار كم‌درآمد مناسب باشد اما اگر قیمت تمام‌شده بالا باشد و حمایت مناسبی نباشد، درد چندانی دوا نمی‌شود.

هر متر مربع یک میلیون تومان
بازرس اتحادیه بنگاه‌داران و نمایشگاه‌داران بندر انزلی در بخشی از سخنانش درباره خرید خانه می‌گوید: اكنون در منطقه كلویر انزلی آپارتمان متناسب با امكانات و مصالح به كار رفته دارای قیمت از یك میلیون تا یك میلیون و 600 هزار تومان برای هر‌مترمربع است. در حوالی مركز شهر و خیابان‌های ناصر‌خسرو و پاسداران این قیمت به هر ‌مترمربع‌ 2/5 تا 3 میلیون تومان می‌رسد. در غازیان هم معمولاً یك میلیون و 800 تا 2 میلیون تومان برای هر‌مترمربع آپارتمان قیمت گذاشته می‌شود. وی درباره قیمت زمین اضافه می‌کند: در مناطق نزدیك به منطقه آزاد انزلی نظیر منطقه غازیان و روستای طالب‌آباد با افزایش قیمت بیشتری روبه‌رو هستیم اما در حوالی غرب انزلی افزایش قیمت كمتری را شاهدیم.
جمالی درباره‌ اجاره‌بهای املاك مسكونی در انزلی می‌گوید: بهای رهن یك آپارتمان 80‌ مترمربعی در محدوده مركز شهر حدود 40 تا 50 میلیون تومان است. چنین آپارتمانی دارای اجاره ماهانه حدود 400تا 700 هزار تومان با پول پیش 15 میلیون تومان است.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code