موضوعات
گیلان

شکوه شاعرانگی در 90 سالگی

نویسنده: مریم ساحلی/ انزلی -خبرنگارهمشهری
نگاهش چنان بر دریا می نشیند که گویا هنوز کشتی چوبی ماسکاوا سینه آب را می شکافد و پیش می رود. از بلندای پل قدیمی که سرازیر می شود در سایه سار نگاه فانوس دریایی، دلش از تماشای ساختمان سوخته می گیرد.
1394/03/31
«محمدتقی بارور» شاعری است که همیشه دلواپس، دریا، تالاب  و طبیعت بی نظیر شهرش بوده است. او برای ماهیگیرها ، تورهای خالی و امواج دریا  و ... به زبان مادری شعر سروده است. وی  در سال ۱۳۰۴ در غازیانِ انزلی  چشم به جهان گشود. پای حرف‌هایش که می‌نشینیم  از گذشته بسیار می شنویم، از اوضاع و احوال شهر ساحلی انزلی در جنگ جهانی دوم ، از کشتی هایی که می آمدند و می رفتند ، از ماهیگیرانی که شب هنگام صید دریا می شدند و بامدادان، پیکر بی جانشان به ساحل باز می گشت. «نازوک لافند»، «بالون صحرا» و «کولهام، زنگه آب، محیط زیست» نام سه کتابی است که از این  شاعر پیشکسوت تا کنون  منتشر شده است.
گروه فرهنگ گیلان و انجمن داستان هزارو یک شب انزلی با همکاری اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی به مناسبت نودمین سالروز تولد  محمد تقی بارور، آیینی با عنوان «شب انزلی 1 » برپا کردند. این مراسم با حضور  گسترده مردم، فرماندار، شهردار و تنی چند از اعضای شورای شهر انزلی برگزار شد.
 مسئول گروه فرهنگ گیلان  در این باره اظهار کرد: بیش از ۷۰ سال حضور مستمر ، موثر و متعهدانه در عرصه  اجتماع و فرهنگ ، محمد تقی بارور  را به عنوان سرمایه  معنویِ بی بدیل و سندی گویا و صادق برای تاریخِ معاصر گیلان،  به خصوص زادگاهش بندرانزلی معرفی کرده است.«امین حق ره» افزود: اشعار «بارور» همواره محملی برای به تصویر کشانیدن سختی ها و رنج های انسانِ معاصر و نیز ثبت زیبایی های طبیعت انزلی و افشای زخم هایی‌است که اذهان آلوده  بر پیکر آن می زنند. حفظ فرهنگ بومی و صیانت از محیط زیست اصلی ترین دغدغه و دل‌مشغولی این شاعر خوش قریحه و دوست داشتنی انزلی چی است.
«حسن لایق کار» فعال اجتماعی اهل انزلی نیز در این مراسم اظهار کرد: تجلیل از شاعران فرصت مناسبی است برای پاسداشت زبان مادری و همچنین تلاش در جهت تحکیم  رشته پیوند فرهنگی بین مردمی که از طریق زبان، علائق مشترک بسیاری دارند. وی با اشاره به مهجور واقع شدن زبان گیلکی میان جوانان امروز یادآور شد: زبان همواره در هویت ملی و قومی ما نقش بسزایی داشته است.
در این آیین حاضران به تماشای فیلمی  با عنوان « بارور از زبان بارور» ساخته «امین حق ره» و  «محمد ماهر» نشستند.  در این فیلم بارور از زندگی خود برای مردم سخن گفته است.
اجرای آوازهای فولکلور از سوی خواننده بنام گیلانی «ناصر وحدتی» از دیگر بخش های این مراسم بود که شوری کم نظیر در سالن  اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی  بندر انزلی پدید آورد.
 «محمد تقی بارور»،«رفعت امیریگانه»، «پونه نیکوی»، «فرخ آلیانی»، « بهروز ایرانی» ،«رضا نیکوکار»،«وحیده تقی پور» و «هانی ملک زاده»  نیز در  نودمین سالروز تولد محمد تقی بارور به خوانش اشعارشان برای حاضران پرداختند.  همچنین  روایتی از زندگی  بارور از سوی  مسئول انجمن داستان هزارو یک شب انزلی خوانده شد.
در پایان این آیین از سوی شهرداری انزلی، اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی  و انجمن های هنری انزلی، انجمن طرفداران توسعه بندرانزلی و جمعی دیگر از دوستداران فرهنگ و ادب لوح سپاس و هدایایی به «محمد تقی بارور» تقدیم شد.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code