موضوعات
گیلان

سوختن نان در تنور بی کیفیتی

نویسنده: مائده اسفندمز رشت - خبرنگار همشهری
نان اصلی ترین ماده غذایی سبد خانوار ایرانی را تشکیل می‌دهد و اهمیت آن برای سفره‌های ایرانیان غیرقابل انکار است...
1395/02/04
نان اصلی ترین ماده غذایی سبد خانوار ایرانی را تشکیل می‌دهد و اهمیت آن برای سفره‌های ایرانیان غیرقابل انکار است. با این‌ همه همواره افزایش نرخ نان از یک سو و نارضایتی مردم از کیفیت آن از سوی دیگر از مهم‌ترین موضوعاتی بوده که محور بسیاری از بحث‌های اجتماعی است.
در گیلان بیش از 3 هزار و 600 نانوایی فعال است. این آمار به این معنا است که به ازای هر 850 نفر یک نانوایی وجود دارد، در حالی که در کشور برای حداقل هر هزار و 500 نفر، یک نانوایی فعال است. با وجود این‌که تعداد نانوایی‌ها در هر کوچه‌ها و محله‌ها و خیابان‌های سراسر گیلان، بیش از نیاز مردم خودنمایی می‌کند اما اغلب اوقات مردم نسبت به کیفیت پایین نان‌ها معترضند.
«سجاد علوی» یکی از شهروندان رشت است که از پخت نان در محله خود گلایه دارد و می‌گوید: به جز کیفیت بد نان، کارکنان نانوایی نیز برخورد مناسبی با مشتریان خود ندارند و نظم در سیستم نوبت دهی رعایت نمی‌شود.
به گفته وی، اندازه نان در این نانوایی بسیار کوچک و مشخص است که وزن چانه را رعایت نکرده اند.
«سیما قهرمانی» شهروند دیگری است که می‌گوید: کیفیت نانوایی‌های آزادپز خیلی بهتر است اما فاصله قیمت‌ها بین نانوایی‌های دولتی و آزاد خیلی زیاد است. در صورت خرید از نانوایی‌های آزاد باید مقدار زیادی از هزینه ماهانه خود را به خرید نان اختصاص دهیم.
به گفته این شهروند، رعایت نکردن مسائل بهداشتی از مهم‌ترین معضلات نانوایی‌هاست که باید در این زمینه سختگیری بیشتری شود.
«علی عبدی» یک شهروند دیگر است که اشاره می‌کند چندین بار مراتب اعتراض به نوع فعالیت نانوایی محله خود را به مسئولان مربوط اطلاع داده است اما با وجود اینکه کارشناسان و ناظران به نانوایی سرزده و جریمه هم کرده اند، اما کیفیت نانوایی از نظر پخت نان و رعایت بهداشت و وزن چانه تغییری نکرده است.

 3600نانوایی؛ 1600پرونده تخلف
طبق آماری که رئیس اداره بازرسی و نظاتر سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان اعلام می‌کند، تشکیل هزار و 600 پرونده تخلف برای حوزه نان در سال گذشته به ارزش یک میلیارد و 307 میلیون ریال که به مراجع قضایی ارسال شده است، نشان می‌دهد که نارضایتی مردم بی دلیل نیست. این تعداد پرونده بدین معنا است که 44 درصد از کل تعداد نانوایی ها دچار تخلف و دارای پرونده قضایی شده اند.
«محمد درویش کردار» بیشترین پرونده‌های تشکیل شده را به کم فروشی در نانوایی‌های استان به ویژه شهر رشت مربوط می‌داند و تشکیل پرونده‌های فوق را نشانه توجه به شکایات مردمی و رصد بازرسان بر می‌شمرد.
وی می‌گوید: بخش عمده ای از تخلفاتی که از سوی بازرسان اداره بازرسی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان شناسایی و به مراجع قضایی داده شده است به کم فروشی نانوایان اختصاص دارد.
وی می‌افزاید: بازرسان به طور تصادفی و مسیری یا به دنبال شکایات مردم به نانوایی‌ها سر می‌زنند و با وزن کشی متوجه کم فروشی در چانه‌های نان می‌شوند. در پرونده‌های تشکیل شده این بخش بیشترین مباحث را به خود اختصاص داده است.
به گفته رئیس اداره بازرسی سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان در برخی بازرسی ها، بازرسان از کمبود 5 تا 10 گرم در وزن کشی چانه‌های نان نیز نمی‌گذرند و حساسیت لازم را به خرج می‌دهند.
درویش کردار به رعایت نکردن مسائل بهداشتی نیز اشاره و بیان می‌کند: با این‌که رصدهای پی در پی از سوی بازرسان سبب شده که این موضوعات کمتر مورد بی‌توجهی نانوایان قرار گیرد اما در پرونده‌های تشکیل شده بخشی شامل رعایت نکردن مسائل بهداشتی نیز می‌شود. وی می‌گوید: از پرونده‌های فوق که در سال گذشته تشکیل شده است نانوایی‌های شهر رشت بیشترین تخلفات در این حوزه را به خود اختصاص داده اند.

 چرخ اقتصاد نانوایی‌ها نمی‌چرخد
اما رئیس صنف نانوایان گیلان، ریشه تشکیل این پرونده‌ها و به طور کلی تخلفاتی را که سبب شکایات و نارضایتی مردمی می‌شود، بی ثباتی اقتصادی نانوایی‌های گیلان می‌داند.
«اسدالله محمودی» توضیح می‌دهد: در 30 سال گذشته همواره نرخ گذاری نان در کشور، موضوعی سیاسی بوده است که سود و ضرر نانوایان که فعالان این حوزه هستند در آن مورد بی توجهی قرار گرفته است. وی می‌گوید: بسیاری از نانوایی‌های استان از درآمد کافی برخوردار نیستند، زیرا هیچگاه در نرخ گذاری نان منفعت نانوایی‌ها دیده نشده است.
وقتی به رئیس صنف نانوایان افزایش قیمت نان در سال 93 را یادآوری می‌کنیم، بیان می‌کند: قیمت نان در سال 93 پس از 3 سال به میزان 33 درصد افزایش داشت که در آن سال، دولت قیمت گندم و آرد را تا 27 درصد افزایش داد. به این ترتیب قیمت نان تنها 6 درصد افزایش یافت که تبعات اجتماعی را برای نانوایان به وجود آورد.
وی ادامه می‌دهد: این میزان افزایش هیچ تناسبی با مخارج و هزینه‌های یک نانوایی ندارد و این موضوع سبب شده است که بسیاری از نانوایان در حال حاضر مسیر کج‌دارمریزی را طی کنند و تنها به گذر زمان دلخوش باشند. به طوری که در محله‌ها نانوایی‌هایی فعالیت دارند که صرفا برای رسیدن به سن بیمه بازنشستگی همچنان به کار خود ادامه می‌دهند.
از نظر محمودی، علاوه بر این مشکلات، تحقق نیافتن وعده دولت در آزادسازی آرد نیز دلیل دیگری است که موجب بروز تخلف و فساد در حوزه نان و نانوایی می‌شود.

 رشد قاچاق آرد
وی می‌گوید: با این‌که دولت قول داد که از آذر ماه سال گذشته آزادسازی کامل آرد را عملی کند، اما هنوز خبری از تحقق این وعده نیست و این موضوع سبب می‌شود که فضای قاچاق آرد مهیا شود.
رئیس صنف نانوایان معتقد است که با آزادسازی کامل آرد، فضای رقابتی بین نانوایان ایجاد می‌شود و نه تنها کیفیت نان افزایش می‌یابد بلکه نانوایان تلاش می‌کنند که با رعایت همه موازین بهداشتی و ارتقای آموزش‌ها برای شاطر و کارگران نانوایی ها، وضعیت اقتصادی خود را نیز بهبود ببخشند.
به نظر می‌رسد اگرچه در سال‌های گذشته افزایش قیمت نان سبب بروز اعتراضاتی از‌سوی مردم شد و همچنان این اعتراضات گاه و بیگاه خود را نشان می‌دهد، اما کیفیت نان همواره محل اعتراضات مردم به این صنف بوده است. با اینهمه شاید باید منتظر تصمیم قطعی دولت در آزادسازی کامل آرد بود تا بنا بر گفته‌های رئیس صنف نانوایان استان، مردم گیلان شاهد ارتقای کیفیت نان باشند. اگرچه مطمئنا افزایش مجدد قیمت نان و عرضه آن با نرخ آزاد بار مضاعف دیگری بر اقتصاد خانواده‌ها تحمیل خواهد کرد.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code