موضوعات
گیلان

رهاسازی «آرزو» درگرو نتایج آزمایش‌های شکار

نویسنده:
مدیركل حفاظت و مدیریت شكار و صید سازمان محیط ‌زیست گفت: تا پایان شهریور پس از استفاده از گراز به‌عنوان طعمه، وضعیت جسمی پلنگ رودسر را ارزیابی می‌کنیم...
1396/05/21
مدیركل حفاظت و مدیریت شكار و صید سازمان محیط ‌زیست گفت: تا پایان شهریور پس از استفاده از گراز به‌عنوان طعمه، وضعیت جسمی پلنگ رودسر را ارزیابی می‌کنیم و درباره رهاسازی آن كه هدف اصلی سازمان حفاظت محیط ‌زیست است تصمیم‌گیری خواهیم كرد.
به گزارش گیل خبر «علی تیموری» درباره آخرین وضعیت پلنگ رودسر که «آرزو» نام گرفته و ‌‌اكنون در استان قزوین به سر می‌برد، اظهار كرد: خوشبختانه پلنگ رودسر خرگوش‌های طعمه را شكار كرده است اما آزمایش‌های نهایی برای تأیید شكار این حیوان ادامه دارد.
وی درباره اینكه آیا رهاسازی پلنگ رودسر تا شهریور انجام می‌گیرد یا خیر تصریح كرد: تا پایان فصل تابستان به نتیجه نهایی درباره رهاسازی پلنگ رودسر می‌رسیم.
مدیركل حفاظت و مدیریت شكار و صید سازمان محیط ‌زیست گفت: خرگوش تحركی كمی دارد و موفقیت پلنگ رودسر در شكار خرگوش را نمی‌توان، معیاری نهایی برای سنجش سلامت كامل حیوان دانست. بررسی مهارت پلنگ رودسر در شكار گراز، معیار مناسب‌تری برای قضاوت درباره وضعیت جسمی این گربه‌سان است. به همین دلیل تا پایان شهریور پس از استفاده از گراز به‌عنوان طعمه، وضعیت جسمی پلنگ رودسر را ارزیابی كرده و درباره رهاسازی آن كه هدف اصلی سازمان حفاظت محیط‌ زیست است، تصمیم‌گیری خواهیم كرد.
به گفته تیموری، قرار است از گراز نیز به‌عنوان طعمه‌هایی دیگر برای پلنگ رودسر استفاده شود و این عملیات نیز در یك ماه آتی انجام خواهد گرفت.
وی همچنین به نظر برخی استادان منتقد درباره رهاسازی پلنگ رودسر اشاره كرد و افزود: البته نظر برخی استادان درباره رهاسازی مثبت نیست اما سیاست سازمان محیط ‌زیست رهاسازی است زیرا گونه‌ای كه به شرایط بهبود و احیا رسیده می‌تواند رهاسازی شود.
مدیركل دفتر حفاظت و مدیریت شكار و صید سازمان محیط ‌زیست تصریح كرد: رهاسازی حیوانی ‌مانند پلنگ رودسر باعث می‌شود ‌ انگیزه مردم هم به‌‌ دلیل حمایت و همراهی بیمه، افزایش پیدا كند.
تیموری تصریح كرد: اگر‌ این پلنگ رهاسازی شود و بیمه هم به حمایت كامل بپردازد، مردم متوجه می‌شوند كه یك‌گونه ارزش زیادی برای یك دستگاه دولتی دارد و از آن حمایت بیشتری می‌کنند.
وی با تأكید بر اینكه رهاسازی پلنگ رودسر بسیار مفید است، گفت: اینكه افراد در ابتدا‌ پیشنهاد یوتانایز (کشتن برای پایان درد) ‌ پلنگ رودسر را می‌دادند و در حال حاضر به شرایط رهاسازی رسیده‌اند نشانه امیدواری و مناسب بودن این نظر است.
مدیركل دفتر حفاظت و مدیریت شكار و صید سازمان محیط ‌زیست افزود: آزمایش‌های نهایی بابت شكار و زیست‌ گونه در روزهای آینده انجام می‌گیرد كه امیدواریم تا پایان شهریور به نتیجه برسیم.
تیموری اظهار كرد: این آزمایش‌هایی نهایی برای این است كه با اطمینان بیشتر و ریسك‌پذیری پایین‌تری، پلنگ رودسر را رها‌ كنیم.

آرزو
بهمن سال گذشته، ماده‌پلنگی در حوالی روستای سجیدان رودسر در تله سیمی مخصوص شكار گراز ‌ افتاد‌ و دچار جراحت‌های عمیقی شد. این حیوان به تهران منتقل شد و دامپزشك مركز بازپروری حیات وحش پردیسان با تأكید بر اینكه این پلنگ دچار ضایعه نخاعی برگشت‌ناپذیر شده، معدوم‌سازی و برداشت تخمدان‌های حیوان را توصیه كرد اما یك جراح دامپزشك به‌طور داوطلبانه عمل جراحی پلنگ را برعهده گرفت.
پلنگ رودسر كه از سوی فعالان محیط‌ زیست «آرزو» نام گرفته تحت عمل جراحی ستون مهره‌ها قرار گرفت و ‌به زندگی بازگشت و پس از چند روز توانست روی پاهای خود بایستد.
اما پس از كش‌وقوس‌های فراوان در مورد محل نگهداری پلنگ رودسر، سازمان محیط‌ زیست با توجیه آماده‌سازی پلنگ برای رهاسازی، تصمیم گرفت این حیوان را بدون توجه به نظرات برخی كارشناسان محیط ‌زیست به باغ وحش قزوین منتقل كند.
 جمعی از فعالان محیط‌ زیست در توجیه اینكه نباید حیوان به باغ وحش منتقل شود، تأكید كردند كه رهاسازی‌گونه‌های ارزشمند‌‌ در باغ‌های وحش‌ بی‌سابقه است و پلنگ رودسر این‌بار در تله‌ای جدید به نام باغ وحش گرفتار می‌شود.
در حال حاضر نیز پلنگ رودسر به فضایی ۶۰۰ متری منتقل شده و فعالیت‌های جسمی این حیوان زیر نظر قرار دارد.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code