موضوعات
گیلان

رشت؛ کلانشهری که پرواز خارجی ندارد

نویسنده: فرهاد علیپور رشت -خبرنگارهمشهری
رشت تنها کلانشهری است که فرودگاهش پرواز خارجی ندارد؛ فرودگاهی که لقب بین‌المللی را با خود یدک می‌کشد. این موضوع برای مرکز استانی که 2 میلیون و 500 هزار نفر جمعیت دارد، خبر خوبی نیست...
1394/03/12
رشت تنها کلانشهری است که فرودگاهش پرواز خارجی ندارد؛ فرودگاهی که لقب بین‌المللی را با خود یدک می‌کشد. این موضوع برای مرکز استانی که 2 میلیون و 500 هزار نفر جمعیت دارد، خبر خوبی نیست. وقتی سال 1388 نخستین پروازهای خارجی فرودگاه سردار جنگل رشت برقرار شد بسیاری از گیلانی ها خوشحال شدند که دیگر برای سفرهای تجاری و تفریحی به استانبول، باکو، ارمنستان و دبی لازم نیست زحمت سفر به تهران را به جان بخرند و خستگی سفر را دوچندان کنند. این خوشحالی تنها 3 سال طول کشید و آخرین پرواز خارجی فرودگاه سردار جنگل در تابستان 91 به استانبول انجام شد.
تابستان فصل تعطیلات و سفر است اما پروازی در کلانشهر رشت به مقصد کشورهای همسایه وجود ندارد. گیلانی‌ها از این موضوع سرخورده و ناراحتند که چرا نباید مانند اهالی کلانشهرهای دیگر از شهر خود سفر کنند و رنج سفری اجباری به تهران را برخود هموار سازند. ابراز تمایل سرکنسول روسیه مبنی بر برقراری پرواز به مقصد آستاراخان روسیه هم تابه حال بی‌پاسخ مانده است و هیچ شرکت هواپیمایی در گیلان حاضر به انجام این پرواز نشده است.
  • آمادگی فرودگاه برای پروازهای خارجی
فرودگاه بین‌المللی سردارجنگل رشت اکنون 2 ترمینال دارد؛ ترمینال قدیمی برای سفرهای خارجی و ترمینال جدید برای سفرهای داخلی است. در 3 سال اخیر از  ساختمان قدیمی، فقط برای پروازهایی به مقصد عربستان و برای مراسم حج استفاده شده؛ ضمن اینکه از تعداد پروازهای داخلی در ساختمان جدید هم کاسته شده است.
مدیر روابط‌عمومی فرودگاه بین‌المللی رشت در این باره به همشهری می‌گوید: وظیفه ما در فرودگاه رشت فراهم کردن شرایط  پرواز برای شرکت‌های هواپیمایی است.
 شرکت‌های هواپیمایی بنا به درخواست مشتری‌هایشان مسیرهای پرواز را برقرار می‌کنند. در حقیقت به توانایی شرکت بستگی دارد که آیا می‌تواند مشتری جذب کند یا خیر. اینها در حوزه فعالیت شرکت‌های هواپیمایی است اگرنه فرودگاه رشت آمادگی کامل برای انجام پروازهای خارجی دارد.  
«سیدرضا علوی» می‌افزاید: قبل از تعطیلات نوروز 94 کمیته حمل و نقل هوایی را با معاونت امور عمرانی استانداری و مدیریت فرودگاه تشکیل دادیم؛ یکشنبه این هفته هم جلسه دیگری برگزار خواهیم کرد. در این جلسه قرار است باتوجه به شروع فصل گرما و آغاز فصل مسافرت شرایط پرواز را بهبود بخشیم و تعداد پروازها را افزایش دهیم. فرودگاه رشت حتی آمادگی بالابردن تعداد پروازها را هم دارد.
علوی تاکید می‌کند: در 5 سال گذشته بیش از 50 میلیارد تومان برای فراهم کردن زیرساخت‌های لازم و امکانات بیشتر فرودگاه رشت هزینه شده است. اینک ظرفیت پذیرش 100 پرواز در ماه در این فرودگاه وجود دارد اما شرکت‌های هواپیمایی باتوجه به اولویت‌هایشان برنامه‌ریزی می‌کنند. اگر شرکت‌ها بخواهند پرواز خارجی داشته باشند، ترمینال قدیم را بهسازی و فضای لازم و مناسب را مهیا می‌کنیم.
  • كاهش پروازها به 45 پرواز در ماه
خبرنگار همشهری با دفتر 2 شرکت هواپیمایی بزرگ در گیلان تماس گرفت تا از آنها دلیل استقبال از تورهای خارجی در گیلان را جویا شود که موفق به صحبت با مدیران شرکت دولتی ایران‌ایر و آسمان نشد. یک کارشناس مدیریت هواپیمایی که سابقه عضویت در هیات مدیره یکی از شرکت‌های بزرگ هواپیمایی ایران را دارد در گفت‌وگویی کوتاه از دلیل قطع پروازهای خارجی گفت.
 او که تمایلی به افشای نامش نداشت درباره چرایی توقف پروازهای خارجی در فرودگاه رشت اینگونه توضیح می‌دهد: از سال 88 تا سال 91 شرکت هواپیمایی آسمان توانست در تعطیلات نوروز و در تعطیلات فصل تابستان، پروازهایی از رشت به مقصد دبی، باکو، ارمنستان و استانبول برقرار کند، اما از سال 91 و با تغییر مدیریت این شرکت هواپیمایی در گیلان، تمام پروازهای خارجی کنسل شد. مدیریت جدید هم متاسفانه نتوانست از شرایط به وجود آمده به درستی استفاده کند و کم‌کم پروازها لغو شد.وی در پاسخ به این سوال که آیا لغو پروازهای خارجی دلیل دیگری ندارد، می‌گوید: برخی از مسئولان می‌گویند به دلیل تحریم‌ها، موفق به انجام پروازهای خارجی نشد‌ه‌اند، اما این بهانه است. چطور استان های دیگر و فرودگاه‌های دیگر می‌توانند پرواز خارجی داشته باشند، فقط رشت نمی‌تواند؟
این فرد آگاه معتقد است: ایران‌ایر یک شرکت دولتی است و فقط برای سفر حج پرواز خارجی دارد. تا به حال ایران‌ایر موفق به برقراری پروازهای خارجی نشده است. در حال حاضر نه تنها پروازهای خارجی نداریم که تعداد پروازهای داخلی فرودگاه رشت هم کم شده است. دیگر به بسیاری از شهرهای ایران پرواز مستقیم از رشت نداریم؛ این فاجعه است. ما 3 سال پیش 85 پرواز در ماه  داشتیم الان 45 پرواز داریم.
این مقام مطلع و متخصص امور پروازی درباره احتمال پرواز به آستاراخان روسیه می‌گوید: سال 90 تا 91 هم صحبت از پرواز به روسیه شد و استاندار وقت هم پیگیری‌های لازم را انجام داد و مقدمات را فراهم کرد اما فعلا این هدف محقق نشده است. مسافر هم برای آستاراخان روسیه و هم برای کشورهای همسایه وجود دارد اما پرواز خارجی سازوکار متفاوتی دارد. بازاریابی می‌خواهد و باید با آژانس‌های مسافرتی هماهنگی‌های لازم را انجام داد.
وی در پایان می گوید: پتانسیل گیلان به اندازه‌ای است که می‌توانیم مثل چند سال پیش  هر هفته پرواز خارجی به مقصد چند کشور داشته باشیم. فقط باید مدیریت توانمند پیگیر اوضاع و شرایط فعلی باشد.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code