موضوعات
گیلان

رد پای تابلوهای نقاشی چینی در انزلی

نویسنده: سارا جوانمرد رشت ‌ـ خبرنگار
نمایشگاه نقاشی رنگ روغن «معصومه آقائیان» هفته اول مرداد در‌ نگارخانه مارلیك مجتمع فرهنگی و هنری خاتم ‌الانبیا(ص) اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان رشت برگزار شد...
1396/05/22
نمایشگاه نقاشی رنگ روغن «معصومه آقائیان» هفته اول مرداد در‌ نگارخانه مارلیك مجتمع فرهنگی و هنری خاتم ‌الانبیا(ص) اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان رشت برگزار شد.
در این نمایشگاه ٢١ اثر نقاشی با ابعاد ١٠٠ در ٨٠ با تكنیك رنگ روغن و سبك رئال به نمایش عمومی درآمد، كه با الهام از مناظر طبیعی اطراف خلق شده بودند. «معصومه آقائیان» دارای مدرك كاردانی حسابداری است و نقاشی را از كودكی در بندر انزلی آموزش دیده است و بیش از 10 سال است كه خود آن را آموزش می‌دهد. وی پیش از این در چند نمایشگاه در بندر انزلی شركت کرده و این نمایشگاه دومین تجربه نمایشگاه انفرادی این هنرمند جوان در رشت است. برای آشنایی بیشتر با این هنرمند جوان گفت‌وگویی با وی انجام داده‌ایم كه در ادامه می‌خوانید.

از چه زمانی به نقاشی علاقه‌مند شدید و به‌صورت جدی این حرفه را دنبال كردید؟
من از دوران كودكی زیر نظر استاد «رحیم رحیم‌زاده» نقاشی را فراگرفتم. از سال 84 این مسأله را به‌طور حرفه‌ای‌تر با همكاری و مساعدت استاد رحیم‌زاده در خانه فرهنگ انزلی با آموزش نقاشی به كودكان دنبال كردم. اما متأسفانه‌ حدود 5 سال‌ است كه این مرکز در انزلی تعطیل شده‌ به همین دلیل من فعالیتم را با آموزش دادن نقاشی به كودكان 4 تا 15 سال ادامه دادم.

چرا گروه سنی كودكان را برای آموزش نقاشی انتخاب كردید؟
زیرا ارتباط بهتری با دنیای كودكان دارم و احساساتم به دنیای پاك و معصومانه كودكان نزدیك‌تر است.

در نقاشی‌های شما حال و هوای مناظر بومی گیلان دیده می‌شود. انگیزه شما از به تصویر كشیدن این فضاها چه بود؟
در گذشته مشاغل بومی در گیلان رنگ و بوی دیگری داشتند. بسیاری از زنان گیلانی نیازهای اولیه زندگی‌شان مثل پخت نان را خودشان انجام می‌دادند‌ اما زنان و مادران امروزی خیلی تغییر كرده‌اند. حتی بسیاری از خانه‌های بومی و زیبای گیلان در حال نابودی هستند و جای آنها را آپارتمان‌ها و ساختمان‌های جدید پر كرده‌اند. برای همین تصمیم گرفتم با استفاده از عكس‌های قدیمی از خانه‌های گیلان بافت بومی خانه قدیمی گیلان و مشاغل آن زمان را به تصویر بكشم.

بیشتر در چه سبكی نقاشی می‌كشید؟
اكثر نقاشی‌های من در دنیای واقعی و رئال اتفاق می‌افتد. هیچ‌كدام از تابلوهایی‌ كه در این نمایشگاه می‌بینید در خیال شكل نگرفته است. سبك كار من رئال است‌ اما در بعضی از كارهایم ‌‌تلفیق رئال و امپرسیونیسم نیز دیده می‌شود.

چرا شهر رشت را برای برگزاری نمایشگاه‌ انتخاب كردید؟
چون در انزلی گالری نقاشی وجود ندارد. گالری‌ای هم كه در اداره فرهنگ و ارشاد انزلی است، با انزلی خیلی فاصله دارد. این گالری در غازیان نزدیك میدان مالا است. البته جز این مشكل، از نظر نورپردازی هم چندان مناسب نیست.

اگر یك مسافر به شهر گردشگری بندر انزلی سفر كند چقدر می‌تواند نقاشی‌های دیواری با عناصر بومی انزلی ببیند؟
می‌توانم بگویم تقریباً هیچ! چون به‌ندرت در انزلی از نقاشی‌های دیواری در فضاهای شهری استفاده شده است.

مگر انجمن هنرهای تجسمی در انزلی وجود ندارد كه در این زمینه با سازمان زیباسازی شهرداری انزلی همکاری کند؟
خیر، انجمن هنرهای تجسمی در انزلی فعال نیست و تاكنون هیچ هنرمندی هم در لاین مورد اقدام جدی انجام نداده است.

در طول سال چند تابلو می‌كشید و چند عدد از آنها به فروش می‌رسد؟
حدود 30 - 40 تابلو. البته ‌بستگی به وضعیت فروش تابلو‌ها دارد. متأسفانه در شهرستان‌ها‌ وضعیت فروش تابلو‌ها خیلی اسفناك است‌. اگر به چند ‌هتل در بندر انزلی و منطقه آزاد سر بزنید می‌بینید كه اكثراً از تابلو‌های چینی استفاده كرده‌اند. ‌‌ای كاش مسئولان و یا سازمان‌هایی مثل شهرداری به هنرمندان شهر خودشان بها‌ می‌دادند تا تابلوهای هنرمندان بومی خودمان در این مكان‌ها نصب می‌شد. با این شرایط انگیزه هنرمندان به‌ویژه هنرمندان جوان كم می‌شود. الان آموزشگاه‌هایی كه من در آن‌ها تدریس می‌كنم پر از تابلو است اما دریغ از اینكه كسی برای خرید به سراغ آنها بیاید؛ در صورتی كه می‌دانید كه كشیدن یك تابلو چه هزینه‌هایی برای یك نقاش  دارد.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code