موضوعات
گیلان

راه‌اندازی مجدد مركز پژوهش‌های شورای رشت در دستور کار

نویسنده: وحیده اسماعیلی رشت- خبرنگار
طرح راه‌اندازی مجدد مركز پژوهش‌های شورای شهر رشت كه عمر آن با شورای سوم عملاً پایان یافته بود مجدداً در صحن علنی شورای پنجم رشت ارائه شد...
1396/07/19
طرح راه‌اندازی مجدد مركز پژوهش‌های شورای شهر رشت كه عمر آن با شورای سوم عملاً پایان یافته بود مجدداً در صحن علنی شورای پنجم رشت ارائه شد. مركزی كه از سوی اعضای شورای سوم شهر با هدف بررسی علمی و مطالعات دقیق روی ظرفیت‌های توسعه‌ای رشت در بخش‌های مختلف بنا شده بود و قرار بود با پژوهش روی طرح‌های اقتصادی پای سرمایه‌گذاران را به این شهر باز كند اما انحلال پر سر و صدای این شورا موجب شد تا  تمام اقدامات آن تا آن زمان كارآمدی خود را عملاً از دست بدهد. تا جایی كه در شورای گذشته ساختمان این مركز به دفتر سرمایه‌گذاری شهرداری رشت تغییر كاربری داد.

 شورای شهر نیازمند مركز پژوهش است
احیای این مركز و ضرورت‌ راه‌اندازی آن طرحی بود كه از سوی رئیس كمیسیون عمران شورای پنجم شهر رشت ارائه شد. عضو شورای پنجم با بیان اینكه شورا باید از یك چارچوب پژوهشی مناسب تغذیه شود، گفت: ضرورت راه‌اندازی مركز پژوهش‌ها بر كسی پوشیده نیست زیرا خلأهایی در شورای اسلامی شهر رشت احساس می‌شود كه یكی ازمشخص‌ترین آنها همین مركز پژوهش‌هاست.
«رضا رسولی» تصریح كرد: از سوی اعضای شورا ایده‌های خوبی برای توسعه رشت پیشنهاد می‌شود كه این ایده‌ها باید از سوی مجموعه‌ای از كارشناسان و پژوهشگران بررسی دقیق و علمی شده و به طرح تبدیل شود؛ موضوعی كه در شورای گذشته با نقص همراه بود و طرح‌ها كارشناسی شده نبودند. به همین دلیل معتقدم همان‌گونه كه مركز پژوهش در مجلس شورای اسلامی وجود دارد این مركز در شورای شهر رشت نیز می‌تواند وجود داشته باشد.
وی خواستار بازنگری در اساسنامه این مركز كه از شورای گذشته به جا مانده است، شد.

پژوهش بازوی قدرتمند شورا
دیگر عضو شورای شهر نیز بیان كرد: بازوی قدرتمند هر سازمان و تشكل می‌تواند مركز پژوهش‌های آن باشد؛ مخصوصاً در پارلمان‌های محلی همچون شورای شهر. «احمد رمضانپور نرگسی» ادامه داد: همه اعضای شورا عالم و كارشناس در موضوعات مختلف نیستند و خود بنده نیز با سابقه 30 ساله در مدیریت‌ها و پست‌های مختلف نمی‌توانم از انجام مطالعات پژوهشی بی‌نیاز باشم. به همین دلیل هدف از راه‌اندازی مجدد مركز استفاده از ایده و فكر نخبگان در توسعه رشت است.
وی بیان کرد: با تعدادی از اعضای شورای شهر جمع شدیم و طرح راه‌اندازی مجدد مركز پژوهش‌های شورای شهر را ارائه كردیم تا اگر طرحی از شهرداری بیاید یا لایحه‌ای در شورا پیشنهاد شود برای برخورداری از بار علمی و كارشناسی شدن دقیق به این مركز ارجاع شود. از این‌رو برای اینكه طرح‌ها شكل قانونی به خود بگیرند ضرورت دارد این مركز هرچه زودتر راه‌اندازی شود.
رمضانپور در خصوص چگونگی جذب كارشناسان و صاحب‌نظران در این مركز گفت: این كار براساس ساختار سازمانی مجموعه تصویب می‌شود و بر همین اساس در بخش‌های مختلف مجاز خواهیم بود به‌طور موردی از افراد صاحب‌نظر برای عضویت در مركز دعوت كنیم.
وی درباره بودجه پژوهش‌های انجام شده ازسوی این مركز نیز بیان كرد: با توجه به اینكه بودجه امسال بسته شده است اگر طرحی برای پژوهش پیشنهاد شود اصلاحیه بودجه برایش در نظر می‌گیریم و اگر در سال آینده ارائه شود مسلماً برای آن ردیف بودجه پژوهشی خواهیم گذاشت.

پیگیری راه‌اندازی مركز پژوهش
رئیس شورای شهر رشت نیز با اشاره به پیگیری راه‌اندازی این مركز در شورای گذشته بیان كرد: طرح راه‌اندازی مجدد مركز پژوهش‌های شورای شهر رشت بر اساس پیگیری‌های گذشته ارائه شده و اعضای شورا در حال كار كارشناسی روی آن هستند.
«امیرحسین علوی» تصریح كرد: شورای شهر برای انجام بسیاری از كارها و پیشبرد آنها به بررسی علمی و پژوهشی روی لوایح نیاز دارد و برای همین به این نتیجه رسیدیم كه برای انجام كارهای دقیق‌تر و مناسب‌تر از مطالعات علمی مركز پژوهش‌ها بهره ‌ببریم.
وی تأكید كرد: از نیروهای معاونت مدیریت تحول و پژوهش‌های شهرداری رشت در كنار سایر صاحب‌نظران و استادان دانشگاه بهره‌ خواهیم برد. در خصوص تأمین بودجه پژوهش‌های صورت گرفته نیز ازظرفیت‌های بودجه مصوب‌شده استفاده خواهیم كرد.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code