موضوعات
گیلان

در انزلی باران صاحبخانه است

نویسنده: مریم ساحلی انزلی ‌ـ خبرنگار
انزلی شهر باران‌های همیشه است. اینجا باران مهمان چند‌روزه نیست و صاحبخانه است؛ بنابراین ضرورت فراهم كردنِ زیرساخت‌های لازم برای چنین فضایی امری دور از ذهن نیست...
1396/07/16
انزلی شهر باران‌های همیشه است. اینجا باران مهمان چند‌روزه نیست و صاحبخانه است؛ بنابراین ضرورت فراهم كردنِ زیرساخت‌های لازم برای چنین فضایی امری دور از ذهن نیست. همین چند روز پیش بود كه به نقل از آفتاب، ایستگاه هواشناسی جهان اعلام كرد شهر انزلی با 148/4  میلیمتر بارش در چند روز گذشته پربارش‌ترین شهر جهان بوده است. بارش‌های مداوم و سیل‌آسا در شهر باران، پدیده‌ای غیر‌منتظره نیست، شهروندان به این بارش‌ها عادتی دیرینه دارند. اما متأسفانه مشاهده اختلال در زندگی و كسب مردم به دلیل آب‌گرفتگی‌ها تازگی ندارد.
روزگاری نه‌چندان دور، كانال‌های روباز به‌خوبی حجم عظیم بارش‌های این منطقه را به تالاب و دریا منتقل می‌كردند اما اكنون بارش باران، زندگی عده‌ای از مردم شهر را مختل می‌کند. در این میان ‌گاهی‌‌ اظهار تأسف مسئولان راجع به اجرا نشدن پروژه‌های زیرساختی را می‌شنویم اما مشخص نیست اعتبارات چه دولتی باشد چه متعلق به بخش خصوصی، از طریق چه كسانی باید جذب شود.
 به گفته مدیر آبفای انزلی، بر اساس بر‌آورد سال 96 تكمیل شبكه فاضلاب شامل تكمیل تصفیه‌خانه‌ها، ایستگاه‌های پمپاژ، خطوط انتقال و شبكه‌های جمع‌آوری در 2 بخش انزلی و غازیان بدون بافت قدیم بخش انزلی نیازمند حدود 130 میلیارد تومان اعتبار است. بنا بر اظهارات محمود امیری هر سال اعتباری به این طرح ملی اختصاص می‌یابد اما میزان آن برای تكمیل پروژه كافی نیست. در سال 95 حدود 7 میلیارد تومان و امسال حدود 4 میلیارد تومان اعتباربه این طرح تعلق گرفته است.
 در زمانی كه بحران خشكسالی دغدغه‌ای جهانی است، این حجم از بارش، نعمت بزرگی است كه ما از سویی به‌درستی از آن بهره‌مند نمی‌شویم و از سوی دیگر از نبود زیرساخت‌های مناسب برای هدایت آن در رنجیم. مردم این شهر مجموعه اقدامات انجام‌گرفته به‌منظور هدایت آب‌های سطحی را از یاد نبرده‌اند و ناسپاس نیستند اما باید پذیرفت كه همچنان زیرساخت‌هایمان دچار مشكل است و در ساخت‌وسازهای شهری مشكلات عدیده‌ای وجود دارد زیرا گنجایش كانال‌های فاضلاب و هدایت آب‌های سطحی متناسب با جمعیت 3 دهه پیش است.
كسبه بازار كاسپین پس از هر بارش شدید‌ دچار مشكل و خسارت می‌شوند. ساكنان برخی محلات حاشیه‌ای هم در معرض خطر ورود آب به منازلشان هستند.
 مجتمع‌سازی و ساخت واحدهای مسكونی متراكم بدون در نظر گرفتن حجم پساب‌ها؛ ورود آب‌های سطحی به شبكه فاضلاب سنتی شهر و پس زدن آب و لایروبی نكردن منظم فاضلاب‌ها، مشكلاتی است كه بارها مسئولان نیز به آن اشاره كرده‌اند اما آنچه ‌‌اهمیت دارد، ارائه و اجرای راهكار است. تسریع در تكمیل طرح فاضلاب انزلی نیازمند نگاهی ویژه برای تأمین و تخصیص اعتبارات است. آن‌گونه كه از آمار بر می‌آید، ساخت شبكه فاضلاب از سال ۷۲ شروع شد و در دهه ۸۰ با دریافت ۴۰۰ میلیارد ریال وام از بانك جهانی سرعت گرفت اما بعد از تحریم‌ها، پرداخت وام قطع شده و اكنون نیز تكمیل آن وابسته به اعتباراتی است كه بنا بر شواهد‌ قرار است هر سال مقداری از آن تخصیص یابد.
 از یاد نباید برد كه مهیا كردن زیرساخت‌های مناسب در شهری با ویژگی‌های جغرافیایی و زیستی انزلی نیازمند مطالعه، بهره‌مند شدن از نظرات مشاوران خبره، چاره‌اندیشی و سپردن كار به پیمانكاران توانمند و ناظران دقیق و دلسوز است. بی‌تردید این درد تنها با تشكیل جلسات بحران در هنگام بروز مشكل و اعلام اخطارهای هواشناسی و همچنین تكاپوی عوامل مدیریت شهری در مناطق آب‌گرفته، هنگام بارندگی درمان نمی‌شود، همچنان كه ‌‌یكدیگر را مقصر قلمداد كردن و اظهار تأسف از كم‌كاری دیگران، موجب توسعه شهر نمی‌شود.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code