موضوعات
گیلان

دردسرهای مشاغل مزاحم و آلاینده برای چابكسر ی‌ها

نویسنده: وحیده اسماعیلی خبرنگار -رشت
امروزه مشاغل مختلفی برای رفاه حال شهروندان در شهر در حال فعالیت هستند...
1396/09/07
امروزه مشاغل مختلفی برای رفاه حال شهروندان در شهر در حال فعالیت هستند تا زمینه‌های آسایش مردم را فراهم كنند. در گذشته بیشتر كارگاه‌های صنعتی و تعمیرگاه‌ها و انبارهای مواد غذایی و تولیدی در حاشیه شهرها تمركز داشتند اما با گسترش شهرها برخی از این مشاغل در درون بافت شهری و مسكونی قرارگرفتند و به مرور به مكان‌های مخل آرامش و آسایش شهروندان تبدیل شدند و نارضایتی‌های زیادی را به وجود آوردند.
ایجاد آلودگی‌های صوتی و ترافیك، ایجاد مزاحمت در هنگام استراحت شهروندان و چشم‌انداز نامناسب كارگاهی در منطقه مسكونی از مشكلاتی است كه برخی از این مشاغل ایجاد می‌کنند.
یك شهروند چابكسری با اشاره به وجود یك انبار كاشی در منطقه مسكونی این شهر به همشهری گفت: چند سال است كه یكی از همشهریان با ساخت انباری در محله مسكونی ما  باعث مزاحمت‌هایی برای ما و سایر همسایگان شده است. «حسن قاسم‌نژاد» ادامه داد: در منطقه محل سكونت ما شخصی با در اختیار داشتن مجوز ساخت انبار مواد غذایی، این مكان را به انبار نگهداری كاشی و مصالح ساختمانی تبدیل كرده است، در حالی‌كه این كار خلاف قانون است ولی با این حال علی‌رغم اعتراضات همسایگان، صاحب انبار با پرداخت جریمه كمیسیون ماده 100 در صدد گسترش فضای انباری خود است.
وی افزود:‌ تردد شبانه‌روزی ماشین‌های سنگین حمل كاشی و رفت‌وآمد كارگران، برای خانواده‌ها مزاحمت ایجاد كرده و از آنجا که خودروهای باری با سرعت در منطقه در رفت‌وآمد هستند همسایگان و فرزندان ما نمی‌توانند به‌راحتی در معابر تردد كنند.
این شهروند چابكسری به پیگیری این مشكل از سوی همسایگان و اهالی محله با مراجعه به شهرداری و شورای شهر چابكسر نیز اشاره كرد و گفت: با وجود مراجعات و درخواست‌های پی در پی همسایگان از مسئولان شهر، تاكنون مشكل ساكنان این منطقه با صاحب انباری متخلف حل نشده است.
همشهری گیلان در این زمینه از «بهرام غنوی» شهردار چابكسر جویا شد. او با علام اینكه در خصوص مزاحمت‌های این انبار و توسعه غیر‌قانونی و خلاف پروانه، جلسه تجدید نظر كمیسیون ماده 100 برگزار شده و در حال بررسی مجدد  اعتراضات است، گفت: شهرداری به‌عنوان شاكی در این جلسه مطرح شد و اگر طبق نظر كارشناسان، صاحب این انبار بر خلاف مجوز (انباركشاورزی) كه پیش از این دریافت كرده است در حال فعالیت باشد مطمئنا با وی برخورد می‌كنیم. شهردار چابكسر در ادامه به مطالعات شهرداری برای خارج كردن انبارها و كارهای صنعتی از داخل بافت مركزی به خارج از شهر اشاره كرد و گفت: در حال حاضر طرح هادی شهر چابكسر به طرح تفصیلی تبدیل شده و در این زمینه پیمانكار درحال مطالعه برای خروج مشاغل آلاینده و مزاحم شهری است.
در عین حال رئیس شورای اسلامی شهر چابكسر معتقد است موضوع خروج مشاغل آلاینده و مزاحم از چند سال گذشته در این شهر اجرا شده و در زمان شورا و شهرداری گذشته مجتمع تعمیرگاهی در ورودی چابكسر مصوب و ساخته شده است تا جایی كه تعداد زیادی تعمیرگاه و كارگاه در این مجمتع مستقر هستند. « امیرحسین یوسف‌زاده» گفت: اكثر مشاغل كارگاهی شهر از درون چابكسر جمع‌آوری شده‌اند و تاكنون در مدت اخیر اعتراضی از سوی شهروندان به شورای شهر چابكسر نرسیده است.



ارسال پیام اشتراک



 
 
 Security code