موضوعات
گیلان

خانه هوشنگ ابتهاج در مراحل آخر ثبت ملی

نویسنده:
پرونده ثبت ملی خانه ابتهاج در گیلان، تحویل شورای ثبت سازمان میراث‌ فرهنگی، صنایع ‌دستی و گردشگری شده است و كارشناسان در حال فراهم كردن زمینه ثبت ملی این خانه باارزش هستند...
1396/05/22
پرونده ثبت ملی خانه ابتهاج در گیلان، تحویل شورای ثبت سازمان میراث‌ فرهنگی، صنایع ‌دستی و گردشگری شده است و كارشناسان در حال فراهم كردن زمینه ثبت ملی این خانه باارزش هستند.
به گزارش ایسنا، ۲۷ خرداد‌ با انتشار یك خبر از سوی‌ همشهریان، كه احتمال تخریب خانه این غزل‌سرای نامدار را مطرح می‌كردند، زنگ خطر درباره ثبت ملی نبودن این بنا به صدا درآمد و فكرها را به این سمت برد كه این خانه ممکن است تخریب شود.
این در حالی است كه در آن شرایط میراث فرهنگی گیلان اصرار داشت نخست باید تعلق این بنا به خانواده ابتهاج تأیید شود. حتی شهرداری رشت اعلام كرد‌ ما راهكار قانونی قاطعی نداریم، مگر اینكه مراجع میراث فرهنگی اعلام كنند این ملك واجد ارزش‌های تاریخی و فرهنگی است.
اما بالاخره مدیركل میراث ‌فرهنگی، صنایع ‌دستی و گردشگری استان ‌از گذراندن مراحل آخر ثبت خانه تاریخی ابتهاج در بافت تاریخی گیلان خبر داد.
«رضا علیزاده» گفت: پرونده ثبت ملی خانه ابتهاج تحویل شورای ثبت سازمان میراث ‌فرهنگی، صنایع ‌دستی و گردشگری شده است و كارشناسان در حال فراهم كردن زمینه ثبت ملی این خانه باارزش هستند.
او با بیان اینكه همه مدارك و مستندات ‌برای بررسی در اختیار شورای ثبت قرار گرفته است، اضافه كرد: همین روز‌ها نیز یكی از كارشناسان معاونت میراث‌ فرهنگی سازمان میراث فرهنگی برای بررسی چند مورد بنای ثبتی و همین‌طور خانه ابتهاج به استان می‌آید.
علیزاده درباره تصمیم مالك بنا نیز توضیح داد: اداره‌كل میراث فرهنگی، صنایع ‌دستی و گردشگری گیلان با مالك بنا و شهرداری منطقه صحبت كرده و همه مجموعه درباره هر نوع دست‌اندازی به این بنای تاریخی حساس شده‌اند و در واقع می‌دانند كه كوچك‌ترین دست‌اندازی و مداخله در بنای تاریخی ابتهاج پیگیری حقوقی می‌شود.
از سوی دیگر، پیش از این در ۳۰ خرداد، علیزاده به برگزاری جلسه‌ای در روز ۲۹ خرداد ‌که با حضور جمعی از صاحب‌نظران و دانشگاهیان و كارشناسان تخصصی درباره خانه تاریخی ابتهاج در رشت برگزار شده بود، اشاره كرده و توضیح داده بود: در این جلسه یك تیم نیز مشخص شد تا كار پیمایشی در منطقه انجام دهد و گفت‌وگو با معتمدان محلی و منطقه‌ای انجام شود تا بتوانیم بر اساس روایت‌های تاریخی و شفاهی موجود در منطقه آنها را نیز مستند كرده و به اطلاعات پرونده ثبتی خانه ابتهاج اضافه كنیم.
مدیركل میراث فرهنگی و گردشگری گیلان درباره كاربری‌ای كه می‌توان پس از رسیدن به نتیجه مثبت درباره این خانه در نظر گرفت،‌ گفته بود: تلاش كردیم ملك را در كمیسیون ماده ۵ به سمت كاربری فرهنگی سوق دهیم تا مصوبه بگیریم و در عین حال بتوانیم یك مجموعه یا موزه‌ با عنوان «استاد ابتهاج» داشته باشیم. این موزه یا مجموعه فرهنگی به جریان‌سازی در حوزه ادبیات در گیلان كمك می‌كند. درواقع قصد داریم موضوعات فرهنگی را با غنای بیشتری از طریق این موقعیت در رشت مطرح کنیم.
خانه تاریخی ابتهاج بیش از ۵۰ سال قدمت دارد. این خانه در محله تاریخی استادسرای‌ رشت در نزدیكی خانه گلچین گیلانی و خانه میرزا كوچك‌خان قرار گرفته است.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code