موضوعات
گیلان

جوانه‌زدن دوباره شمشادهای آفت‌زده

نویسنده: وحیده اسماعیلی رشت‌ـ خبرنگار
در تابستان اخبار مختلفی درباره هجوم آفت و سوختگی‌ درختان مناطق جنگلی استان منتشر شد و روزنامه همشهری گیلان در گزارشی جنبه‌های مختلف این آفت‌زدگی را بررسی کرد...
1396/08/08
در تابستان اخبار مختلفی درباره هجوم آفت و سوختگی‌ درختان مناطق جنگلی استان منتشر شد و روزنامه همشهری گیلان در گزارشی جنبه‌های مختلف این آفت‌زدگی را بررسی کرد.
هفته گذشته خبرهای خوبی درباره جوانه‌زدن شمشادهای آفت‌زده در جنگل‌های استان به دست ما رسید. به گفته «هادی رجب‌پور نیكو» كارشناس جنگل‌های استان، شمشادهای حوزه 25 در سیاهكل گیلان كه دچار آفت شده بودند بار دیگر سبز شدند. وی گفت: در حوزه 25 سیاهكل به وسعت 20 هكتار علاوه بر شمشاد‌ گونه‌های جنگلی دیگری مانند انجیلی، ممرز، افرا، توسكا و للكی وجود دارد‌ اما ‌گونه درختی شمشاد مقاوم‌ترین درخت به آفت‌‌های جنگلی محسوب می‌شود. تغییرات آب و هوایی باعث بیماری این‌گونه می‌شود و سم‌پاشی برای نجات آنها ‌تأثیری جز تخریب و تهدید حیات وحش در جنگل ندارد.
وی تأكید كرد: سبز شدن برگ‌ها و جوانه‌زدن مجدد درختان شمشاد در سیاهكل به دلیل تغییرات آب و هوایی رخ داده است.
رجب‌پور با اشاره به بازدید میدانی خود از منطقه بی‌بالان در كلاچای نیز اظهار كرد: آفت شب‌پره روی تنه شمشادها اثر‌گذار نیست و فقط به برگ‌ها هجوم می‌آورد. در حال حاضر نیز آفت‌های شب‌پره در فصل خواب زمستانی هستند و درختانی كه در این منطقه جوانه زده‌اند عمدتاً در مناطق مسطح و جاهایی كه شیب زمین كم و دسترسی به ‌‌‌‌‌‌‌‌‌آب بیشتر است دیده می‌شوند.
وی تأكید كرد: با شروع بارندگی‌ها و افزایش رطوبت امكان اینكه برگ‌های شمشادهای بیشتری سبز شود، افزایش خواهد یافت.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code