موضوعات
گیلان

تک چراغ روشن هنر و ادب رشت

نویسنده: مریم ساحلی/خبرنگار
در انتهای محله قدیمی ساغری‌سازان، خانه‌ای هست سپید با پنجره‌های چوبی آبی و شاه‌نشینی که چشم‌ها را خیره می‌کند. ایوانی هست سرشار از صفا با ستون‌های بلند، حیاطی هست آکنده از عطر خاک باران خورده و دیوارهای آجرچینی که قوس‌های جان گرفته بر آن، آدمی را ساعت‌ها به تماشا می‌خواند...
1394/02/01
 در انتهای محله قدیمی ساغری‌سازان، خانه‌ای هست سپید با پنجره‌های چوبی آبی و شاه‌نشینی که چشم‌ها را خیره می‌کند. ایوانی هست سرشار از صفا با ستون‌های بلند، حیاطی هست آکنده از عطر خاک باران خورده و دیوارهای آجرچینی که قوس‌های جان گرفته بر آن، آدمی را ساعت‌ها به تماشا می‌خواند. در انتهای محله ساغری‌سازان کوچه بن‌بستی هست که در کوچه‌باغ یاد‌ها نقشی دیرین زده است، کوچه‌ای با عمارتی شکوه‌مند که نام «خانه فرهنگ گیلان» بر سردرش می‌درخشد. سردری که از آن بار‌ها و بار‌ها آدم‌ها با نقاشی‌ها، ساز‌ها و عکس‌ها، اشعار و داستان‌ها، فیلم نامه‌ها و نمایشنامه‌ها عبور کرده‌اند تا روایتگر فرهنگ و هنر این سرزمین باشند.
اما خانه‌فرهنگ شدن این خانه نیز خود روایتی دارد، روایتی که گفتیم خوب است از زبان «پرویز فکرآزاد» بشنویم. فکرآزاد ۳ دوره در هیات مدیره خانه فرهنگ گیلان عضویت داشته است و ‌اکنون ریاست این هیات مدیره را بر عهده دارد.
8.jpg
فکرآزاد در روز ۲۷ اسفند سال ۱۳۳۳ زیر آسمان شهر رشت چشم به جهان گشود. در کارنامه هنری وی فعالیت در عرصه‌هایی چون شعر، داستان، عکس و فیلم کوتاه درج شده است. توجه این هنرمند گیلانی به زبان گیلکی در آفرینش آثار هنری، ستودنی است. آثار او در نشریاتی چون بازار، نقش قلم، کادح، کتاب کادوس، گیله‌وا، دادگر، فرهیختگان، همشهری، ره‌آورد گیل و آوای شمال به چاپ رسیده است.  
خانه‌ای برای فرهنگ
پرویز فکر‌آزاد در گفت‌وگو با همشهری اظهار کرد: خانه‌فرهنگ گیلان در سال ۱۳۸۰ به همت جمعی از هنرمندان گیلان در رشت تاسیس شد. البته اولین ایده برای ایجاد خانه‌ای که جایگاه دیدار و عرضه آثار هنرمندان و اهالی فرهنگ این دیار باشد، دریکی از روزهای زمستانی سال ۷۷ درجمعی خصوصی مطرح شد. این ایده کم‌کم جان یافت و نخستین هسته‌ آن در روزهای پایانی‌‌‌ همان سال پا گرفت.
وی افزود: حقیقت آن است که گذر از هزارتوهای اداری برای دریافت مجوزهای قانونی برای این نهاد، از حوصله و توان همه‌ اعضا خارج بود جز شادروان «مرتضی کریمی» ترانه‌سرا و نقاش گیلانی، نخستین مدیرعامل این خانه که با صبوری و توانمندی کم‌نظیر، تمامی آن مراحل دشوار را تاب آورد و سرانجام کار رابه منزل مقصود رساند.
آغاز تشکیل جلسات در آتلیه باروک
فکرآزاد در ادامه گفت: نخستین جلسات رسمی خانه فرهنگ گیلان از 2 اتاق کوچک در آتلیه باروک آغاز شد و پس از آن در خانه‌ای اجاره‌ای در کوچه نصرالله‌زاده واقع در خیابان بیستون رشت به کار خود ادامه داد. در سال ۱۳۹۰ با فراخوان هیات‌مدیره وقت، جمعی از هنرمندان و یاوران و اهالی اندیشه کمر همت بستند تا چراغ این کانون فرهنگی را در عمارتی تاریخی برای همیشه روشن نگه‌دارند. خانه‌ای باشکوه در محله قدیمی ساغری‌سازان که پس از مرمت در ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۱ با حضور شخصیت‌های برجسته فرهنگی از جمله پروفسور «فضل‌الله رضا» که از کانادا رنج سفر را بر خود هموار کرده بود، افتتاح شد.در حال حاضر خانه فرهنگ گیلان با بیش از۱۰۰ نفر عضو هنرمند و یاوران فرهنگ‌دوست خود در بیشتر زمینه‌های هنری به فعالیت در قالب گروه‌های مختلف ادامه می‌دهد.
رنگین کمان هنر زیر سقف خانه فرهنگ
 زیر سقف عمارت دیدنی خانه‌فرهنگ گیلان، هنرمندان در عرصه‌های متفاوتی فعالیت می‌کنند. فکر آزاد یادآور شد: گروه‌های شعر و داستان فارسی، شعر و داستان گیلکی، سینما، تئا‌تر، تجسمی، معماری و موسیقی و ... با تشکیل جلسات در قالب برنامه‌های از پیش تعیین‌شده ماهانه، فعالیت مستمر و موثری در ارتقای فرهنگی استان دارند. علاوه بر آن مراسم رونمایی کتاب و برنامه‌های نقد و بررسی آثار نویسندگان و شاعران و نیز نکوداشت کوشندگان عرصه علم و ادب و هنر، برپایی نمایشگاه‌های نقاشی و عکس و تشکیل کارگاه‌های مختلف مانند نمایشنامه‌خوانی و فیلمنامه‌خوانی، عکاسی، همایش و سخنرانی در زمینه معماری، از فعالیت‌های مهم خانه فرهنگ گیلان محسوب می‌شود.  وی افزود: اما نباید از یاد برد که این نهاد فقط با حمایت‌های مردمی و حق عضویت‌های اعضای خود اداره می‌شود و جز با مشارکت همگان پابرجا نخواهد ماند.
فکر آزاد در پایان با اشاره به مسئولیتی که در قبال آیندگان داریم، چنین گفت: اهل اندیشه همواره به نان قناعت و وارستگی خود سرخوش بوده‌اند و اگر اینک ضرورت روشن نگاه داشتن چراغ این خانه را دریافته‌اند، نه برای خود که برای آینده فرزندان این سرزمین است؛ تا خانه‌ای در خور آنان به یادگار نهند. خانه فرهنگ گیلان می‌کوشد تا فرزندان آینده را از آفات و بلایایی که در کمین آنان است و مهلک‌ترین آن عاری شدن از تعقل، تفکر و اندیشه است، مصون نگاه دارد و آنان را با پدران و مادران خود آشتی و برسر خوان فرهنگ و هنر در این خانه سامان دهد.
  • در سال ۱۳۹۰ با فراخوان هیات‌مدیره وقت، جمعی از هنرمندان و یاوران و اهالی اندیشه کمر همت بستند تا چراغ این کانون فرهنگی را در عمارتی تاریخی برای همیشه روشن نگه‌دارند. خانه‌ای باشکوه در محله قدیمی ساغری‌سازان که پس از مرمت در ۲۲ اردیبهشت 91 افتتاح شدارسال پیام اشتراک 
 
 Security code