موضوعات
گیلان

تماشای «پولك‌های عشق» در بندر مه‌آلود

نویسنده: مریم ساحلی خبرنگار -انزلی
وقتی ماهی نقره‌ای‌ پولك‌هایش را بر سر عروس و داماد می‌پاشد، یا شهرزاد می‌ایستد كنار مناره انزلی و به هزار قصه گفته و ناگفته می‌اندیشد، چندین و چند بار توی ذهنت تصویر بندر مه‌آلود جان می‌گیرد...
1396/05/17
وقتی ماهی نقره‌ای‌ پولك‌هایش را بر سر عروس و داماد می‌پاشد، یا شهرزاد می‌ایستد كنار مناره انزلی و به هزار قصه گفته و ناگفته می‌اندیشد، چندین و چند بار توی ذهنت تصویر بندر مه‌آلود جان می‌گیرد.
«راحله كریم بخش» نقاش جوان اهل انزلی در آثارخویش به عناصر بومی شهرش توجهی ویژه دارد. وی كه اخیراً نقش‌های سرشار از رنگش را در نمایشگاهی با عنوان «پولك‌های عشق» در گالری شهنوش بندر انزلی به نمایش گذاشته، در گفت‌وگو با همشهری اظهار می‌كند: در این نمایشگاه ۳۸ اثر با ابعاد متفاوت را در معرض تماشای عموم قرار دادم. آثار این نمایشگاه، تجربیات دو سال اخیرم در زمینه نقاشی بوده است. بعضی از آثار كه با تكنیك اكرولیك روی چوب كار شده را به‌صورت حسی كار كرده‌ام و اكسپرسیو هستند. دیگر آثار نیز با تكنیك‌های رنگ و روغن روی بوم، اكرولیك، آبرنگ و راپید و میكس مدیاست.

موضوعات آثار
به امضای پای تابلوهای كریم بخش اگر نگاه نكنیم هم كاملاً پیداست كه اینها حاصل سرانگشتان یك بانوی هنرمند است، چرا كه احساسات و اندیشه‌های زنانه حضوری آشكار در آثارش دارند. وی می‌گوید: شخصیت بیشتر آثارم دختر و زن هستند. در یكی از آثار به عروس و داماد‌های دهه 50 توجه داشته‌ام و از نماد‌های همان دوره نظیر كوكاكولا، ماشین پیكان و... استفاده كرده‌ام.
وی ادامه داد: برای خلق این اثر، اتودهای زیادی زدم و در آخر یك طرح را انتخاب كرده و در سه لت و در اندازه بزرگ كار كردم. در این اثر، نقاشی‌های پاپ آرت را با عكس‌های قدیمی تركیب كرده‌ام. بعضی از آثارم را هم با موضوع دلقك كار كرده‌ام كه بیشتر حسی هستند و همین‌طور كه نام یكی از آثار«دلقك‌ها نمی‌خندند» است، خواستم این پیام را به مخاطب منتقل كنم كه آنها با اینكه ما را می‌خندانند و به‌ظاهر شادند اما در دل غمگین هستند.
این هنرمند گیلانی در ادامه به حضور پر‌رنگ ماهی‌ها در تابلوهایش اشاره می‌کند و یادآوری می‌کند: ماهی در آثارم با مفاهیم مختلفی ظاهر می‌شود. در بعضی آثار سمبلی از زادگاهم است كه در كنار برج ساعت قدیمی و چهره خودم و سقف‌های سفالی قرار می‌گیرد. در بعضی از آثار نیز نماد زندگی است و بر فراز سر عروس و داماد حركت می‌كنند و پولك‌هایش را بر سر عروس و داماد می‌ریزند، در یك اثر هم، ماهی بال پرواز دارد و از بشقاب می‌گریزد و نمایشگر فضایی سوررئالیستی است كه ایجاد كرده‌ام.

حمایت مردم و مسئولان
 برپایی نمایشگاه‌ها فرصتی مغتنم برای تبادل افكار و نظرات هنرمندان و مخاطبان است. بی‌‌تردید هنرمندان این عرصه با دریافت بازخورد مناسب به ادامه كار دلگرم می‌شوند و با شنیدن نقد و نظر‌ اهالی فرهنگ و هنر در مسیر ارتقای فعالیت‌های خویش گام برمی‌دارند. كریم بخش در این‌باره می‌گوید: انزلی شهری گردشگری است و شایسته است كه دارای چند گالری باشد. از سوی دیگر برای حضور مردم در گالری‌ها و استقبالشان از این‌گونه رویدادها باید فرهنگسازی شود.
وی می‌افزاید: از مسئولان انزلی انتظار دارم كه به هنر بیشتر توجه كنند و از هنرمندان حمایت كنند. هنرمندان انزلی استعداد و قابلیت‌های بسیاری دارند اما از طرف مسئولان حمایت چندانی مشاهده نمی‌شود. از یاد نبریم كه بیشتر هنرمندان انزلی به دلیل بی‌توجهی‌ها و كسب درآمد راهی تهران می‌شوند و این شهر به‌تدریج از هنر و هنرمند‌ خالی می‌شود.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code