موضوعات
گیلان

تكثیر ماهیان خاویاری در گیلان به «صفر» رسید

نویسنده:
مدیركل شیلات گیلان گفت: میزان تكثیر ماهیان خاویاری در استان به صفر رسید...
1396/05/21
مدیركل شیلات گیلان گفت: میزان تكثیر ماهیان خاویاری در استان به صفر رسید.
به گزارش تسنیم «اسحاق شعبانی» با بیان اینكه گیلان در سال گذشته 65 هزار تن تولید آبزی‌ از دریا داشته است، اظهار کرد: استان با تولید 46 هزار تن ماهی گرمابی در سال رتبه نخست تولید ماهی گرمابی را در كشور دارد. مدیركل شیلات گیلان با بیان اینكه تولید و پرورش ماهیان گرمابی در استان به‌طور مستقیم برای بیش از 4 هزار نفر اشتغال ایجاد كرده است، تاکید كرد: سال گذشته 4 هزار و 300 تن ماهی سردآبی در استان تولید شد كه میزان آن نسبت به سال گذشته افزایش یافته است. شعبانی با بیان اینكه تكثیر ماهیان خاویاری در دریای خزر متوقف شده و اگر غفلت شود این موضوع درباره ماهیان استخوانی تكرار می‌شود، تصریح كرد: امسال صیادان گیلانی 15 هزارتن ماهی استخوانی ‌از دریای خزر صید کردند.وی از رهاسازی 170 میلیون قطعه بچه ماهی در رودخانه‌های گیلان و تالاب انزلی خبر داد و با بیان اینكه این کار از سوی 3 مركز آبزی‌پروری استان انجام شده است، افزود: سرانه مصرف گوشت ماهی در گیلان 15‌ كیلوگرم است. مدیركل شیلات گیلان با تأكید بر اینكه شیلات استان 28 طرح اقتصاد مقاومتی را در گیلان دنبال می‌كند، گفت: پروژه پرورش ماهی در قفس از طرح‌های مهم و ویژه شیلات در گیلان محسوب می‌شود و مهم‌ترین دغدغه اجرای طرح‌های اقتصاد مقاومتی در استان پرداخت تسهیلات است.

 آغاز عملیات لایروبی كانال بندر تجاری آستارا
عملیات لایروبی بندر تجاری آستارا با هدف افزایش عمق كانال و سهولت‌ تردد كشتی‌های با ظرفیت بارگیری زیاد آغاز شد. به گزارش ایرنا معاون دریایی سازمان بنادر و دریانوردی كشور در حاشیه آغاز طرح لایروبی بندر آستارا گفت: با پایان این طرح، عمق كانال بندر از 4 متر به 6 ‌متر افزایش خواهد یافت و این واحد بندری پذیرای كشتی‌هایی با ظرفیت 5 هزار تن خواهد بود.
«محمد راستاد» حجم عملیات لایروبی بندر آستارا را 200 هزار‌مترمكعب عنوان كرد و افزود: این كار با اعتبار 30 میلیارد ریال و در 3 ماه اجرا می‌شود. فرماندار آستارا نیز در محل اجرای این طرح گفت: بندر آستارا و منطقه ویژه اقتصادی از ظرفیت‌های مهم و شناخته‌شده این شهرستان است و می‌تواند در تقویت اقتصاد استان گیلان و كشور حائز اهمیت باشد. یونس رنجكش افزود: با پایان عملیات لایروبی و توسعه زیرساخت‌های بندر آستارا‌ می‌توان سرمایه‌گذاران بخش خصوصی را برای پویایی منطقه ویژه اقتصادی این شهرستان دعوت كرد. در 4 ماه امسال 55 هزار و 143 تن كالا توسط 66 فروند كشتی در بندر آستارا تخلیه و بارگیری شده است.

شبكه گردشگری دریایی
مدیركل بنادر و دریانوردی گیلان نیز در حاشیه مراسم آغاز لایروبی بندر آستارا گفت: از بندر چمخاله تا آستارا در ساحل استان، با مشاركت بخش خصوصی شبكه گردشگری دریایی راه‌اندازی می‌شود. به گزارش ایرنا «حسین چراغی» افزود: مركز گردشگری دریایی در گام نخست در بندر انزلی و در مراحل بعدی در بندرهای چمخاله و آستارا ایجاد خواهد شد. وی با اشاره به اینكه زیرساخت‌های این شبكه توسط بخش دولتی و سازمان بنادر و دریانوردی فراهم خواهد شد، اضافه كرد: مركز گردشگری دریایی در بندر انزلی با سرمایه‌گذاری هزار میلیارد ریالی بخش خصوصی راه‌اندازی خواهد شد.
چراغی اظهار كرد: پس از اجرای شبكه گردشگری در طول ساحل‌های گیلان، یك خط منظم كشتیرانی بین بندرهای باكو و انزلی و به دنبال آن بین بندرهای باكو و آستارا ایجاد خواهد شد. وی با اشاره به اینكه طی 2 ماه آینده، 2 دستگاه جرثقیل به مجموعه فعلی تجهیزات بندر تجاری آستارا اضافه می‌شود، خاطرنشان كرد: ظرفیت هر‌یك از این جرثقیل‌ها 15 هزار تن است و توانایی تخلیه و بارگیری كالاهایی را كه با كشتی‌ها در دریای خزر جابه‌جا می‌شوند دارند.
چراغی ظرفیت نهایی تخلیه و بارگیری كالا در انزلی را 17 میلیون تن عنوان كرد و گفت: تلاش می‌كنیم حجم واردات، صادرات و ترانزیت كالا در این بندر به میزان مورد نظر افزایش پیدا كند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code