موضوعات
گیلان

تبدیل ساختمان‌های تاریخی رشت به موزه

نویسنده:
رئیس كمیسیون فرهنگی شورای رشت در نشستی با رئیس كانون صنفی راهنمایان گردشگری كشور گفت: گیلان سومین استان گردشگر‌پذیر كشور است...
1396/07/19
رئیس كمیسیون فرهنگی شورای رشت در نشستی با رئیس كانون صنفی راهنمایان گردشگری كشور گفت: گیلان سومین استان گردشگر‌پذیر كشور است و به‌طور متوسط سالانه ۳۰ میلیون گردشگر از استان بازدید می‌كنند. ما در رشت باید بتوانیم از این ظرفیت بالا برای ماندگاری مسافر استفاده كنیم و در این راستا توجه به زیرساخت‌های این صنعت بسیار ضروری است.
 به گزارش گیل خبر «محمدحسن عاقل‌منش» یكی از این زیرساخت‌ها را تأسیس موزه‌ها و گسترش اماكن دیدنی و جذاب عنوان کرد و با اشاره به اینكه قرار بود ساختمان تاریخی پست در میدان شهرداری به موزه تبدیل شود، افزود: اداره كل پست و دیگر متولیان استانی و شهرستانی با گذشت بیش از ۱۵ سال، به علت تأمین نشدن و اختصاص نیافتن اعتبارات لازم تاكنون موفق به راه‌اندازی این موزه در بافت تاریخی و فرهنگی شهرداری رشت نشدند.
رئیس كمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر رشت با اشاره به راه‌اندازی موزه در هتل ایران در مركز رشت، بیان کرد: سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری نیز اصراری برای راه‌اندازی این موزه ندارد و بیشتر تمایل دارد از این ساختمان با كاربری اداری استفاده كند.  
عاقل‌منش در ادامه عنوان کرد: ساختمان‌های بافت تاریخی و فرهنگی در مركز شهر رشت بهتر است دارای كاربری‌های میراثی و گردشگری باشد تا مسافران بتوانند چند ساعت وقت خود را در آنجا بگذرانند و از اماكن و آثار دیدنی آن بازدید كنند.
عضو شورای اسلامی شهر رشت با انتقاد از نبود زیرساخت‌های مناسب و لازم برای جذب گردشگر در شهر افزود: اگر همه ما در كنار هم باشیم و برنامه‌ریزی مدون و مناسب انجام دهیم آینده رشت روشن‌تر هست و می‌توانیم رشت را به‌عنوان یك مقصد مناسب برای گردشگری در سطح ملی و بین‌المللی معرفی كنیم.

ساخت كیوسك اطلاع‌رسانی
رئیس كمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر رشت از ساخت ۵ كیوسك اطلاع‌رسانی گردشگری در ۵ نقطه از شهر خبر داد و گفت: در چند روز آینده ۲ كیوسك اطلاع‌رسانی در رشت جانمایی می‌شود و به بهره‌برداری می‌رسد.
عاقل‌منش ساخت رصدخانه كوشیار گیلانی را هم از اقدامات انجام شده در شورای دوره سوم رشت دانست و بیان كرد: این رصدخانه با همت متولیان مدیریت شهری و حمایت اعضای محترم پنجمین دوره شورای اسلامی شهر رشت برای استفاده علاقه‌مندان نجوم، گردشگران و مردم بیشتر مورد بهره‌برداری قرار گیرد.
وی با اشاره به اینكه از رصدخانه كوشیار گیلانی تنها در موارد خاص در حال حاضر استفاده می‌شود گفت: می‌توان با تعریف كاربری مناسب برای رصدخانه و اطلاع‌رسانی صحیح استفاده از آن را برای عموم مردم مهیا كرد.

خروج مسافران از رشت
رئیس کانون صنفی انجمن راهنمایان گردشگری کشور هم در این نشست اظهار کرد: بسیاری از مسافران خارجی در فرودگاه رشت پیاده می‌شوند ولی به شهرهای دیگر می‌روند و این موضوع باید آسیب شناسی شود.
«اویس کیانی» افزود: در کشورهای پیشرفته راهنمایان از جایگاه ویژه‌ای برخوردار هستند اما در گیلان وضعیت راهنمایان گردشگری مناسب نیست.
محمود حارث، رئیس کانون صنفی راهنمایان گردشگری استان گیلان هم در انتهای جلسه از آمادگی انجمن صنفی راهنمایان گردشگری گیلان با شورا و شهرداری رشت در راستای اجرای برنامه‌های گردشگری خبر داد و افزود: انجمن صنفی راهنمایان گردشگری گیلان دفتر کاری ندارد و از اعضا محترم شورای اسلامی شهر رشت تقاضا داریم در این زمینه به انجمن مساعدت‌های لازم را انجام دهند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code