موضوعات
گیلان

بهزیستی؛ از ظرفیت‌ها تا انتظارات مردمی

نویسنده: زهرا حقیقی خبرنگار -رشت
در چند روز اخیر، در ایام سوگواری اباعبدالله (ع)، در رشت خبری مبتنی بر كمك كاركنان پلیس راهنمایی‌و‌رانندگی فرماندهی انتظامی گیلان به خانواده‌ای كه بر اثر مشكلات مالی مدتی است...
1396/07/15
در چند روز اخیر، در ایام سوگواری اباعبدالله (ع)، در رشت خبری مبتنی بر كمك كاركنان پلیس راهنمایی‌و‌رانندگی فرماندهی انتظامی گیلان به خانواده‌ای كه بر اثر مشكلات مالی مدتی است در حاشیه خیابان زندگی می‌كنند، در رسانه‌های و فضای مجازی منتشر شد و بازتاب زیادی داشت. خبر به این شكل بود كه كاركنان پلیس راهنمایی‌و‌رانندگی فرماندهی انتظامی استان با اطلاع از این‌كه مدتی است خانواده‌ای به علت مشکلات مالی، در حاشیه خیابان در یکی از محلات شهرستان رشت زندگی می‌كنند، بلافاصله دست به كار شدند و كاركنان پلیس راهور با جمع‌آوری مبالغی هر‌چند كم، هزینه رهن یك منزل مسكونی را برای این خانواده فراهم و زمینه نقل مكان این خانواده را به منزل مسكونی مهیا كردند.
پیش از آن بهزیستی استان خبر از ساماندهی این خانواده داده بود، اما به نظر می‌رسد عملكرد پلیس راهور استان در قالب رهن خانه برای این خانواده، برای مردم استان قابل قبول‌تر بود و آنها كه بهزیستی را متولی ساماندهی چنین خانواده‌هایی می‌دانند، انتقادهای فراوانی را درخصوص عملكرد این سازمان در این مورد و موارد اینچنینی عنوان كردند.
حل مشكل از سوی بهزیستی استان به گفته محمدرضا پارسی، مدیركل آن، به‌گونه‌ای بود كه مادر این خانواده 4 نفره در مركز مداخله در بحران اداره كل بهزیستی گیلان و پدر این خانواده نیز در سامانكده شهرداری رشت اسكان داده شدند.
شاید جدا كردن اعضای این خانواده از یكدیگر را بتوان نكته‌ای دانست كه نارضایتی اذهان عمومی را فراهم كرد. در چنین مواردی، شهروندان انتظار دارند مشكل خانواده با روش تهیه مكان مناسب برای اعضای خانواده و نه جداسازی آنها و ساماندهی آنها در مراكز بهزیستی، انجام شود.

لزوم آگاهی داشتن از وظایف بهزیستی
مدیركل بهزیستی استان در گفت‌و‌گو با همشهری، توضیحات بیشتری را در‌خصوص انتقادات مطرح‌شده، عنوان كرد و گفت: این خانواده به دلیل داشتن سرپرست سالم (پدر خانواده) زیر پوشش سازمان بهزیستی نبودند، زیرا فقط معلولان، زنان سرپرست خانواده، كودكان بی‌سرپرست و یتیم، بیماران روانی مزمن و سرپرستانی كه دارای بیماری صعب‌العلاج باشند  اعم از اینكه ایدز داشته باشند و یا دیالیزی باشند، زیر پوشش این سازمان قرار می‌گیرند.
وی تأكید كرد: بعضی رسانه‌ها بدون داشتن آگاهی كامل از وظایف بهزیستی، این مسأله را مطرح كرده بودند كه چرا سازمان بهزیستی فقط مادر این خانواده را به مركز مداخله و پدر خانواده را به سامانكده شهرداری منتقل كرده است. در صورتی كه مركز مداخله در بحران بهزیستی فقط برای اسكان موقت زنان و كودكان دارای شرایط خاص است كه با توجه به شرایط موجود بنا به تشخیص سازمان در این محل به‌طور موقت اسكان داده می‌شوند.  به گفته پارسی، تیم اورژانس اجتماعی ۱۲۳ بهزیستی بلافاصله بعد از مطلع شدن از خبر، با حضور در محل اسكان این خانواده و بررسی صحت موضوع، برای خدمت‌رسانی و حمایت از این خانواده وارد عمل شد و تمام كارهایی را كه براساس مسئولیت خود، می‌توانست انجام داد.

چهار شكل فعالیت
مدیركل بهزیستی استان درخصوص فعالیت‌های اورژانس اجتماعی، اظهار كرد: فعالیت‌های ما در چهار شكل مداخله در بحران‌های فردی، اجتماعی و خانوادگی با مراكز مستقر ثابت، خط تلفن 123، خودروهای سیار و پایگاه خدمات اجتماعی انجام می‌شود.  وی گفت: مراكز ثابت در مناطق آسیب‌زا و حاشیه‌نشین است و حداقل یك روان‌شناس و یك مددكار در آنجا مستقر هستند و با فعالیت یک مددكار اجتماع‌محور برای كمك به حل مشكلات مردم، اقدام می‌كند.
به گفته پارسی، این برنامه درصدد است مداخلات روانی و اجتماعی را قبل از مداخلات قضایی و انتظامی، انجام دهد كه شامل كنترل و كاهش بحران‌های فردی، خانوادگی و اجتماعی، پیشگیری از وقوع جرم و ارتقای توانمندی افراد درمعرض آسیب است.
پارسی گفت: گروه‌های هدف این برنامه نیز شامل زنان و دختران آسیب‌دیده اجتماعی، كودكان‌كار و خیابان، همسران و كودكان آزاردیده، دختران و پسران فراری از منزل و سایر افرادی است كه به هر دلیل در شرایط بحرانی قرار گرفته‌اند. خدمات تخصصی این برنامه نیز مددكاری، روان‌شناسی، تربیتی، حقوقی، فرهنگی و آموزشی است.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code