موضوعات
گیلان

آمادگی استانداری برای واگذاری اعتبارات به شهرداری رشت

نویسنده:
استاندار گفت: اگر آمادگی در شهرداری رشت وجود داشته باشد اعتبارات را در اختیار شهرداری قرار خواهیم داد و با در نظرگرفتن ملاحظات اقدامات لازم انجام خواهد شد تا به‌صورت سلیقه‌ای عمل نشود...
1396/07/19
استاندار گفت: اگر آمادگی در شهرداری رشت وجود داشته باشد اعتبارات را در اختیار شهرداری قرار خواهیم داد و با در نظرگرفتن ملاحظات اقدامات لازم انجام خواهد شد تا به‌صورت سلیقه‌ای عمل نشود.
 به گزارش روابط‌عمومی شهرداری رشت «مصطفی‌سالاری» در دیدار با شهردار كه با حضور سید امیرحسین علوی رئیس شورای اسلامی و برخی از مدیران شهرداری رشت در استانداری برگزار شد، درباره كارخانه زباله سوز در رشت اظهار كرد: فعلاً قول اختصاص 40 میلیارد تومان را به‌طور قطعی گرفته‌ایم هرچند به دنبال رقم بیشتری هستیم و مذاكراتی در این خصوص انجام شده است.
سالاری با بیان اینكه شهرداری‌ها فاصله زیادی با خودگردان شدن دارند، اضافه كرد: هنوز با مدیریت واحد شهری هم فاصله زیادی داریم، بارها این مسأله در دولت مطرح شده و اگر توسط دولت تأیید شود احتمالاً نگرانی خاصی در مجلس وجود نخواهد داشت.
وی با تأكید بر ضرورت ورود سرمایه‌گذاران برای بهبود زیرساخت‌های استان اظهار كرد: سرمایه‌گذار نباید بین دستگاه‌های مختلف سردرگم شود و نتواند كارش را پیش ببرد. همچنین به گزارش استانداری، سالاری در این دیدار ضمن آرزوی توفیق برای شهردار جدید رشت با اشاره به اینکه شهر رشت 30 درصد جمعیت استان را دارا است افزود: قطعاً با این حجم جمعیت مردم انتظار ارائه  به حق خدمات مطلوب و بیشتر به این شهر را دارند.
وی با اشاره به تلاش صورت گرفته در احیای 2 رودخانه‌ زرجوب و گوهررود افزود: باتوجه به اعتبارات خوبی که در سال جاری برای این 2 رودخانه در نظر گرفته شده امیدواریم شاهد تغییرات چشمگیری در این خصوص باشیم.
سالاری با اشاره به اینکه اعتبارات کنونی شهرداری رشت با این حجم جمعیت در سطح مطلوبی قرار ندارد گفت: امیدواریم با تلاش‌هایی که انجام می‌گیرد شهرداری را به درآمدزایی برسانیم تا به پایدار شدن آنها کمک شود.
نماینده عالی دولت در گیلان با اشاره به اینکه بهترین رونق اقتصاد در گیلان گردشگری است گفت: برای توسعه و رونق کل استان اولویت بنده با محوریت گردشگری است.
سالاری به استانی شدن مالیات بر ارزش افزوده در برنامه‌ ششم توسعه اشاره و خاطر نشان کرد: باتوجه به اینکه توزیع مالیات بر ارزش افزوده استانی شده است با افزایش پرداخت عوارض در سطح استان افزایش درآمد شهرداری‌ها را نیز در پی دارد.

تخلیه زباله شهرهای همجوار در رشت
شهردار رشت در این دیدار گفت: نباید ۵۰۰ تن زباله مازاد از شهرهای همجوار در مركز استان تخلیه شود.
«مسعود نصرتی» گفت: این اولین دیدار بین مدیران شهری رشت و استاندار گیلان است و گاهی نیاز است مسائل به‌طور مستقیم به استاندار مطرح شود.
شهردار رشت در تشریح وضعیت امروز شهرداری، افزود: وقتی وارد شهر رشت می‌شویم در قدم اول متوجه می‌شویم كه در پرداخت هزینه‌های جاری مشكلاتی وجود دارد. در مواردی بین 5/1 ماه تا 5/3 حقوق و مزایا پرداخت نشده است.
به گزارش روابط‌عمومی شهرداری رشت ،وی در ادامه به ۹ ماه بیمه معوقه کارکنان، بدهی شهرداری به ادارات، مسدودی حساب و بدهی به پیمانكاران اشاره كرد و گفت: امروز نزدیك به ۵۰۰ میلیارد تومان بدهی مستقیم و ۳۰۰ میلیارد تومان تعهد در شهرداری رشت وجود دارد.
نصرتی با اعلام اینكه شهری با حدود ۸۰۰ هزار نفر جمعیت نباید بودجه محقق شده ۳۹۲ میلیارد تومانی در بخش نقدی و غیر‌نقدی داشته باشد، تصریح كرد: چنین شهری باید حداقل هزار میلیارد تومان بودجه داشته باشد.
نصرتی با بیان اینكه در 40 روز گذشته اقدام به شناسایی نقاط مختلفی كرده است، گفت: پلاك‌های مناسبی در مركز شهر برای سرمایه‌گذاری وجود دارد و حوزه سرمایه‌گذاری را تا اندازه‌ای تقویت كرده‌ایم. در خصوص بازنگری و قابلیت‌هایی كه باید از طرح تفصیلی و ماده ۵ گرفته شود با معاون عمرانی استانداری گیلان و مدیركل راه و شهرسازی گیلان صحبت كرده‌ایم.
شهردار رشت با اشاره به برنامه‌های اقتصادی شهرداری رشت بیان كرد: در خصوص ثبت تالاب عینك دركنوانسیون رامسر به همراه رئیس شورا اسلامی شهر، جلسه‌ای را در سازمان محیط‌زیست در تهران داشتیم و موافقت‌های اولیه گرفته شد و در ضرب‌الاجل فرم‌ها تا دهم مهر تكمیل و ارسال شد.
وی افزود: برای زباله سوز هم جلسه‌ای در وزارت كشور داشتیم و به توافقات اولیه رسیدیم. در 10 روز گذشته كامل وقت گذاشتیم تا این امر تحقق پیدا كند اما تمام ۶ هكتار زمین طراحی شده برای تصفیه‌خانه زیر زباله رفت.
نصرتی با شرح به مشكل به وجود آمده در سراوان توضیح داد: حدود ۷۰ تا ۸۰‌ متر زباله در سراوان دپو شده است و چند روز قبل این زباله رانش پیدا كرد و تمام ۶ هكتار زمین طراحی شده برای تصفیه‌خانه زیر زباله رفت. آنقدر که زباله‌ها تا مرز درختان موجود رانش پیدا كرد. این تهدید به وجود آمده به نوعی فرصت هم هست چراكه باعث شد همگی با جدیت بیشتر به دنبال امتیاز زباله سوز باشیم. وی در ادامه گفت: شهرهای شمالی از سال ۹۲ به‌طور همزمان كار زباله سوز را آغاز كردند. در استان همجوار ۱۴۰ میلیارد تومان بودجه زباله سوز تمام و كمال تخصیص پیدا كرده است اما در رشت ۱۰ میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومان وصول كردیم. اتفاقی كه برای زمین طراحی شده تصفیه‌خانه رخ داد باعث شد زباله سوز در اولویت قرار بگیرد و بخواهیم كه مشمول ۲۵‌ درصد مناقصات نشویم.
شهردار با اعلام اینكه روزانه ۱۱۰۰ تن زباله وارد سراوان می‌شود كه حدود ۶۰۰ تن متعلق به شهر رشت است، تاکید كرد: اگر قرار است هزینه شود و در ورودی شهر رشت زباله سوز ۶۰۰ تنی ساخته شود تا مشكلات محیط‌زیستی سراوان رفع شود نباید ۵۰۰ تن زباله مازاد از شهرهای همجوار را در مركز استان تخلیه کرد.
وی گفت: مردم در آینده عملكرد ما را قضاوت خواهند كرد نمی‌شود ۶۰۰ تن زباله را بسوزانیم و تقریباً به همان اندازه از اطراف رشت در این نقطه تخلیه شود. نباید بعد از ساخت زباله سوز باز هم تابستان‌ها در هنگام ورود به رشت بوی زباله استشمام شود.
نصرتی تصریح كرد: در سال ۱۳۵۵ پنج شهر صاحب زیرساخت و توسعه‌یافته از طرف سازمان برنامه معرفی می‌شود و رشت هم یكی از این ۵ شهر بود. امروز نمی‌توانیم بگوییم با فاصله حدود ۴۰ ساله این اوضاع و احوال شهر است.

درآمد پایین و فروش تراكم
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری نیز در این جلسه با تأكید بر اینكه با این درآمد پایین و فروش تراكم نمی‌توان شهر را مدیریت كرد گفت: موضوع سرمایه‌گذاری در رشت از اهمیت ویژه برخوردار است.
«حجت شعبانپور» درباره افزایش فضای سبز نیز بیان كرد: هرچند هنوز هم از میانگین كشوری عقب‌تر هستیم اما اتفاقات خوبی در شورای چهارم رشت در این حوزه رخ داد. همچنین با توجه به‌بند ج ماده ۱۴۷ قانون برنامه پنجم توسعه، بخشی از جنگل‌ها و مراتع داخل محدوده شهر به مدیریت شهری واگذار شد. پارك چمارسرا یكی از این نمونه‌ها است.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code