موضوعات
گیلان

اعتراض اهالی محله رازی به وضعیت نابسامان فاضلاب بیمارستان رازی

نویسنده: فرهاد علیپور رشت -خبرنگارهمشهری
مشکل فاضلاب بیمارستان رازی پایان ندارد. کار به جمع‌اوری امضا برای استشهاد محلی و پیگیری‌های حقوقی مردمانی که در حریم رودخانه کنار بیمارستان رازی زندگی می‌کنند و زندگی‌شان به خطر افتاده، رسیده است...
1394/06/08
مشکل فاضلاب بیمارستان رازی پایان ندارد. کار به جمع‌اوری امضا برای استشهاد محلی و پیگیری‌های حقوقی مردمانی که در حریم رودخانه کنار بیمارستان رازی زندگی می‌کنند و زندگی‌شان به خطر افتاده، رسیده است. اینک بیمارستانی که قرار است جان مردمان را نجات دهد به اعتقاد امضاکنندگان استشهادیه به خطری برای جان پیر و جوان تبدیل شده است.
جمعی از اهالی و کسبه محله رازی رشت در نامه‌ای به دادستانی رشت نوشته‌اند:« ضمن قدردانی از تلاش بی‌بدیل و پیگیری‌های حضرتعالی برای حفظ محیط زیست انسانی و اقدامات پیشگیرانه علی الخصوص در باب فاضلاب عفونی و آلوده بیمارستان رازی رشت، به استحضار می‌رساند که جمعی از کسبه و ساکنان محدوده این بیمارستان به شدت نگران آسیب‌های غیرقابل جبران ناشی از فاضلاب و زباله‌های حاصل از عملکرد این مرکز بزرگ درمانی هستیم.»
در بخش دیگر این استشهادیه آمده است: «همانگونه که واقف هستید فاضلاب و زباله‌های بیمارستانی دارای خطرناک‌ترین آلودگی‌های عفونت‌های ویروسی یا میکروبی از جمله انواع هپاتیت، ایدز، سل و انواع عفونت‌های ریوی، کلیوی، خون و... است.
 علاوه بر این بوی نامناسب و مشمئزکننده‌ای دارد که آسایش و آرامش جسمی و روحی را از ساکنان سلب کرده است. دپوی زباله و فاضلاب در محوطه بیمارستان باعث تجمع و انتقال آلودگی توسط حشرات و حیوانات موذی و حتی انسان می‌شود.»
در پایان این استشهادیه نیز آمده است:«وزش باد و جریان آب‌های سطحی ناشی از بارندگی نیز عامل طبیعی دیگری برای انتقال آلودگی‌ها، حتی در خاک محوطه بیرونی بیمارستان می‌شود. لذا به منظور اهمیت دادن به سلامت ما ساکنین، مراجعین و سایر شهروندان خواهشمند است دستور پیگیری لازم برای اقدام فوری و به مرحله عمل رساندن پاکسازی محوطه و تصفیه فاضلاب آن بیمارستان را به ریاست فرهیخته دانشگاه علوم پزشکی ابلاغ فرمایید تا شاید این بار به وعده‌های دیرینه خود جامه عمل بپوشاند.»

مسئولان به وعده‌ها عمل نمی‌کنند
در همین رابطه «هادی امین» از اهالی و کسبه خیابان استقامت که خود را ساکن کوچه بنفشه، پشت بیمارستان رازی رشت، معرفی می‌کند به همشهری اظهار می‌کند: بزرگ‌ترین دغدغه اهالی محله، آلودگی آب ناشی از ورود فاضلاب بیمارستان رازی به داخل رودخانه مجاور است که موجب بیماری‌های متعدد نه‌تنها برای مردم محله بلکه برای کل شهر رشت می‌شود.
 «محمد بیات» هم می‌افزاید: البته آلودگی آب رشت صرفا مختص این بیمارستان نیست و عوامل و مکان‌های دیگری نیز در این موضوع دخیل هستند. وی می‌گوید: در این رابطه بار‌ها به مدیر و هیات مدیره بیمارستان تذکر داده شد و از مسئولان استانی نیز درخواست کمک شد، اما تا به امروز هیچ تغییری ایجاد نشده است.
بنا به اظهارنظر بسیاری از اهالی این محله، در سال جاری، آنان استشهادیه‌ای را به دست دادستان محترم رشت به‌عنوان مدعی العموم رساندند و تقاضای کمک و یاری کردند. دادستان رشت هم اعلام کرده است که شخصا پیگیر حل این معضل است و قول مساعد داده که به زودی این معضل رفع می‌شود. به گفته اهالی، سازمان علوم پزشکی چندماه پیش اعلام کرد که پیمانکار ساخت تصفیه‌خانه نیز مشخص شده، اما این حرف آنان نیز مثل دیگر وعده‌ها به نظر غیر واقعی می‌رسد.

حکمی که اجرا نمی‌شود
چند تن از اهالی این محله، به سراغ رئیس اداره محیط زیست رشت رفتند، اما متاسفانه «اصغر خودکار» اعلام کرده که این موضوع در حال بررسی است و با وجود حکم جلب از دادستانی، به دلیل دولتی بودن بیمارستان کاری از اداره محیط‌زیست ساخته نیست.
اهالی محله رازی معتقدند که اداره حفاظت از محیط‌زیست اگر فردی را در حال شکار یک پرنده نایاب ببینید، او را بازداشت می‌کند اما درباره فاجعه مرگ و میر انسانی و زیست محیطی که به شکل واضح در حال انجام است، اقدام شایسته‌ای انجام نمی‌دهد.
ساکنان محله استقامت که تعدادی از آنها در دفتر روزنامه همشهری رشت حضور یافتند، بیان کردند:بیمارستانی که در حال درمان عده‌ای بیمار است، در عین حال در حال بیمار کردن انسان‌های سالم است که این عملکرد به نظر نمی‌رسد با علم طبابت سازگارباشد.
به هرحال این فاجعه انسانی سال‌هاست که تکرار می‌شود و مسئولان هم به وعده‌هایشان عمل نمی‌کنند.

وعده‌هایی برای سال آینده
در پی اعتراض گسترده اهالی این محله، با دکتر «محمد تقی آشوبی»، معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی گیلان تماس گرفتیم تا از سرنوشت طرح ساماندهی فاضلاب بیمارستان رازی و تحقق نیافتن وعده‌ها بپرسیم. وی در این باره می‌گوید: اعتبار اجرای این طرح تامین شده است. همچنین مناقصه برگزار و شرکت مجری طرح هم انتخاب شده است.
وی می‌افزاید: مردم منطقه مطمئن باشند که تا پایان امسال مشکل فاضلاب بیمارستان‌های پورسینا و رازی رفع خواهد شد و دیگر فاضلاب این بیمارستان‌ها به این صورت در رودخانه‌ها سراریز نمی‌شود.
با تمام این اوصاف ظاهرا اهالی ساکن در اطراف بیمارستان رازی دیگر اطمینانی به وعده‌ها ندارند. اگرچه شاید چاره‌ای هم جز صبر کردن نداشته باشند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code