موضوعات
گیلان

اصلاح سلیقه شنیداری از آموزش آغاز می‌شود

نویسنده: زهرا حقیقی رشت ‌ـ خبرنگار
«كامبیز ایزدپناه» متولد 1357 در رشت، آهنگساز، تنظیم‌كننده و نوازنده فلوت كلیددار و پیانو است...
1396/06/22
«كامبیز ایزدپناه» متولد 1357 در رشت، آهنگساز، تنظیم‌كننده و نوازنده فلوت كلیددار و پیانو است. وی در سال‌های اخیر به‌عنوان سرپرست ‌گروه ‌نوازندگی چندین برنامه موسیقی را در رشت برگزار كرده است. ایزدپناه دارای مدرك كارشناسی موسیقی و همچنین مدرك پداگوژی (چگونگی آموزگاری)‌ و مؤلف چهار كتاب آموزش موسیقی است. به بهانه رونمایی از كتاب چهارم كامبیز ایزدپناه با عنوان «آهنگ‌های زیبا و آشنای ایران تنظیم شده برای دونوازی» در خانه فرهنگ گیلان گفت‌وگویی كوتاه با وی انجام داد‌یم.

با توجه به رشته تحصیلی و گرایش شما در اجرای موسیقی كلاسیك اروپایی، چرا در كتاب آخرتان به تنظیم آثار ایرانی پرداختید؟ علت این رویكرد چه بود ؟ آیا باز شاهد آثار و اجراهایی از این دست خواهیم بود؟
این كتاب یك جلد از یك مجموعه 7 جلدی آموزشی است كه در آنها به ارائه ایده آموزشی خود كه سال‌ها در بعضی از كشورهای صاحب‌سبك مانند روسیه، ارمنستان و گرجستان دیدم، پرداختم. البته من در منتشر كردن این مجموعه‌ ترتیب كتاب‌ها را در چاپ و انتشار‌ رعایت نكردم و هر كتاب كه به اتمام رسید، آن را منتشر كردم. به‌عنوان مثال: كتاب «اتود فلوت» كتاب اول این مجموعه است، «آهنگ‌های زیبای رمانتیك» كتاب ششم این مجموعه و كتاب «‌30 آهنگ كلاسیك برای آموزش دونوازی» كتاب سوم و كتاب آخر كه منتشر شد یعنی «آهنگ‌های زیبا و آشنای ایران» كتاب چهارم این مجموعه محسوب می‌شود. ان‌شاءالله تا یك سال آینده، دومین كتاب این مجموعه به نام 60 آهنگ و كتاب پنجم كه اكنون در مرحله ویراستاری است‌ نیز به چاپ خواهند رسید.‌ من از اولین روز ‌‌تألیف این مجموعه آموزشی، به فكر تنظیم این آثار و انتشار این كتاب بودم و كتاب هفتم نیز كه آخرین كتاب این مجموعه است كاملاً به موسیقی ایرانی خواهد پرداخت چون هدف از این مجموعه همین است.

آیا این تفكر و ایده آموزشی، در سایر گرایش‌های هنری نیز كاربرد دارد؟
این ایده مال من نیست و اصولاً در حوزه آموزش هنر، این موضوع جدیدی نیست بلكه همان‌طور كه گفتم، روش آموزشی است كه در كشورهای صاحب‌سبك مورد استفاده قرار می‌گیرد. من فقط سعی می‌كنم این روش آموزشی را در كشور خودم با توجه به اصول فرهنگی و موسیقی اینجا بومی‌سازی كنم زیرا معتقدم كپی كردن آموزشی كه در نقطه‌ای دیگر از جهان با توجه به فرهنگ موسیقایی آنجا تدوین شده، اشتباه است و باید با حفظ اصول تفكر آموزشی، برای كشور خودمان بومی‌سازی شود.

آموزش موسیقی و دیگر هنر‌ها در گیلان چه وضعیتی دارد؟
من درباره هنرهای دیگر نظری نمی‌دهم ولی درباره موسیقی، همان‌طور كه می‌دانید گیلان دارای توانمندی زیادی از نظر موسیقی محلی است. به‌خصوص بعد از مدرسه موسیقی صنایع ظریفه به ریاست استاد صبا كه منجر به پژوهش‌های «اتنوموزیكولوژی» بعدی شد، موسیقی گیلان جایگاه خود را به‌دست آورد. این تلاش‌ها‌ اكنون نیز توسط استادان با‌دانش و دلسوز ادامه دارد. امروزه اهالی موسیقی بیش‌ از پیش به نظارت بیشتر و درست‌تر در زمینه آموزش تمایل دارند‌ زیرا پویایی و حركت در موسیقی و متعاقب آن اصلاح سلیقه شنیداری جامعه، ابتدا از آموزش آغاز می‌شود.

5_653415.jpg  موسیقی روسیه، گرجستان و ارمنستان
همان‌طور كه می‌دانید موسیقی كلاسیك اروپا از نظر تئوری و آثار مكتوب، یكی از موسیقی‌های پیشرفته در چند قرن اخیر دنیا محسوب می‌شود و كشورهایی مانند فرانسه، آلمان و ایتالیا خود را در این نوع موسیقی صاحب‌سبك می‌دانند. با اینكه روسیه یا گرجستان و ارمنستان سابقه كمتری در موسیقی كلاسیك غربی دارند ولی امروزه، هم از نظر آهنگسازی و هم نوازندگی صاحب‌سبك شده‌اند و حتی تئوری موسیقی روسی در دانشگاه‌های اروپایی و آمریكا تدریس می‌شود و این ریشه در نوع آموزش موسیقی در روسیه و كشورهای مشابه دارد. به‌عنوان مثال در این كشورها، زیبا‌یی‌شناسی همراه با شروع آموزش موسیقی به نوازنده همراه با آموزش تكنیك، تدریس می‌شود. در آموزش تكنیك نوازندگی در بسیاری از‌ سازها به‌خصوص سازهایی كه در غرب به تكامل رسیده است، رپرتوار و اتودهای غنی موجود است كه پایه اصلی آموزش نوازندگی را شامل می‌شود ولی آموزش زیبا‌یی‌شناسی بر دو اصل استوار است؛ اول تئوری موسیقی، چگونگی بیان و فرم... و دوم ارائه موزیكالیته و ساختن شخصیت نوازندگی منحصربه‌فرد برای هنرجویان. مجموعه این دو اصل آموزشی باعث ایجاد سبك تفكر هنری بومی و منحصربه‌فرد در این كشورها شده است. من نیز در آموزش خود در ابتدا به دنبال ساخت شخصیت هنری و منحصربه‌فرد بر پایه هویت فردی و دانش هستم و سعی می‌كنم این دو اصل را از پایه به هنرجویان آموزش دهم تا با رشد تكنیك نوازندگی، شخصیت هنری فرد نیز رشد یابد.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code