موضوعات
گیلان

اسب‌ چوبینی كه از دریاآمد

نویسنده:
هنرمند مجسمه ساز اهل بندرانزلی را با آدم آهنی‌هایش می‌شناختند اما این هنرمند از چوب‌های بی‌مصرف و سرگردان در ساحل، اسبی خلق كرد كه توان سواری دادن هم دارد...
1396/09/01
هنرمند مجسمه ساز اهل بندرانزلی را با آدم آهنی‌هایش می‌شناختند اما این هنرمند از چوب‌های بی‌مصرف و سرگردان در ساحل، اسبی خلق كرد كه توان سواری دادن هم دارد.
به گزارش ایرنا، اسبی چوبین كه با تكه چوب‌های بی‌مصرف ساخته شده وسط كارگاه «فرهاد صادقی» خودنمایی می‌کند او می‌گوید: مانند هر انزلی‌چی دیگری یكی از محل‌های گردش برای من ساحل دریاست.
صادقی ادامه می‌دهد: روزی هنگام قدم زدن در ساحل چوب‌هایی را دیدم كه بعد از فروكش كردن طوفان دریا به ساحل آمده بود. فکر کردم از این چوب‌ها برای ساخت اثری متفاوت استفاده كنم تا هم ساحل از این پسماندها پاك شود و هم از مواد بازیافتی و دور ریز، محصولی ارائه داده باشم.
وی به فرم متفاوت هر چوب اشاره می‌كند و می‌گوید: مدت 3 هفته این چوب‌ها را از ساحل جمع‌آوری كردم و به ذهنم رسید كه با استفاده از این‌ها اسبی چوبی بسازم. باتوجه به اشكال مختلف هرچوب توانستم فرم بدن اسب را روی اسكلت فلزی خلق و از چوب‌های كوچك‌تر برای پركردن جاهای خالی استفاده كنم.
صادقی می‌گوید: با توجه به اینكه این چوب‌ها مدت زیادی را در آب شیرین رودخانه و آب شور دریا مانده‌اند علاوه بر داشتن فرم خاص، برای قرار گرفتن در فضای باز مقاومت بیشتری در برابر باران و طوفان دارند.
وی اضافه می‌كند: مردمی كه مرا درحال جمع كردن چوب در ساحل می‌دیدند این‌گونه برایشان تصور می‌شد كه از این چوب‌ها به‌عنوان هیزم استفاده می‌كنم.صادقی در پاسخ به اینكه بین ساخت آدم آهنی و اسب چوبی كدام سخت‌تر بود می‌گوید: هر كدام از آثارم، مشكلات و پیچیدگی‌های خاص خودش را دارد اما با وجود اینكه كار روی فلزات را دوست دارم ولی در كار با چوب لباس‌هایم كمتركثیف می‌شود.

استفاده از مواد بازیافتی
این هنرمند با اشاره به اینكه از 7 سال پیش و از زمان آغاز ساخت اولین اثرش همواره به استفاده از مواد بازیافتی توجه کرده و مواد دور‌ریز را توانسته به محصولی خاص تبدیل كند، می‌گوید: مواد اولیه لازم برای انجام این‌گونه كارهای چوبی در ساحل انزلی خصوصاً در ایام پاییز و زمستان فراوان است.
وی ادامه می‌دهد: من حاضرم تجربیات چندین ساله‌ام را در اختیار افراد مختلف بگذارم و آمادگی ساخت 15 اثر چوبی در قالب طرح‌های مختلف و خصوصاً نمادهای بندرانزلی مانند مناره، قو و غیره را دارم تا از یك سو محیط‌زیست پاكیزه شود و از سوی دیگر این چوب‌های زائد به محصولی قابل استفاده تبدیل شود.
صادقی می‌گوید: متأسفانه با وجود این همه كار انجام شده در این مدت، تمام آثارم به بیرون از استان رفت و همگان كارهایم را دیدند و پسندیدند اما از این شهر و استان هیچ مسئولی در كارگاهم را نزد. وی با اشاره به اینكه در تمام دنیا از جاذبه‌های مصنوعی در كنار جاذبه‌های طبیعی استفاده می‌شود ادامه می‌دهد: من در گذشته و ربات‌های بسیاری ساختم و توانایی ساخت آدم آهنی 6 متری را هم دارم.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code