موضوعات
گیلان

از «یک منهای یک » تا «آخرین غزل» در آغاز زمستان

نویسنده: مریم ساحلی انزلی‌ـ خبرنگار همشهري
زمستان و باران،زمستان و برف، زمستان و شب‌های بلندش ما را به خواندن فرا می‌خواند.
1393/10/08
بعد از ظهرهایی که زود به شب ختم می‌شوند،فرصت مغتنمی برای کتاب خواند ن هستند. پس با معرفی پیشخوان کتاب امروز ما همراه باشید.
بی همان
نویسنده: هانس فالادا
مترجم: محمد همتی
ناشر: نیکا
قیمت: 30 هزار تومان
بی همان نام یک رمان آلمانی است که به اوضاع آشفته برلین در سال‌های 1940 تا 1942 می‌پردازد. بی همان روایت داستان تنهایی زوجی سالخورده و داغ فرزند دیده در برلین شلوغ و پرجمعیت آن سال هاست.
این کتاب پس از فوت نویسنده اش منتشر شد و به سرعت در رده کتاب‌های پرفروش کشورهایی چون آمریکا، فرانسه و کانادا جای گرفت.
مترجم این اثر درباره «بی همان» می‌گوید: به جرأت می‌توان گفت این کتاب سوای ارزش ادبی رمان، بار دراماتیک آن و استقبال جهانی که از آن شده ، منبعی بی‌نظیر برای علاقه مندان به تاریخ آلمان در درک فضای آلمان نازی است؛ البته از منظرتاریخ مردمی.
روزنامه «مونترئال گازت» در توصیف بی همان نوشته است: این رمان، بازنمایی صرف یک زندگی نیست و از ورای زمان، مکان و فرهنگ بر سرمان فریاد می‌کشد: «من آن‌جا بودم».
آخرین غزل
گزینش اشعار:رحیم زریان
ناشر: فصل پنجم
چاپ: اول
«آخرین غزل» نام مجموعه شعری است که به موضوع مهدویت و انتظار پرداخته است. اشعار این مجموعه در قالب غزل سروده شده‌اند و شاعر پیشکسوت «رحیم زریان» آنها را گزینش و گردآوری کرده است.
بر این کتاب 2 مقدمه ازسوی دکتر محمد رضا سنگری و زکریا اخلاقی به این کتاب مقدمه نوشته‌اند. «آخرین غزل » دفتری است از اشعار جمعی از شاعران که عاشقانه روایت روزهای انتظار را سروده‌اند. این کتاب به همت انتشارات فصل پنجم منتشر شده است.
 بر صفحه‌ای از صفحات این کتاب از «مهدی جهاندار» می‌خوانیم: چه روزها که یک به یک غروب شد نیامدی /چه بغض‌ها که در گلو رسوب شد نیامدی / خلیل آتشین سخن،تبر به دوش بت شکن / خدای ما دوباره سنگ و چوب شد نیامدی

قرمز جدی
نویسنده: دنیا مقدم راد
ناشر: چشمه
چاپ:اول
قیمت: 6000 تومان
«قرمز جدی» نوشته «دنیا مقدم راد» شامل 12 داستان کوتاه است.نویسنده این کتاب با اشاره به فضای سینمایی و تئاتری جاری در این اثر ادبی اظهار کرده است: عنوان مجموعه ‌داستان «قرمز جدی» برآمده از ذائقه بصری و حاصل سپری شدن دوره کودکی و نوجوانی‌ام در حوزه تصویر و رنگ و طرح است.واژه اول عنوان، وامدار هنرهای تجسمی و واژه دوم آن تا حد زیادی به هنرهای دراماتیک وابسته است. در نگارش داستان‌ها، هرآنچه مفهوم انتزاعی است و می‌شود  برای رنگ قرمز متصور بود، مد نظرم بوده است. بنابراین در مقاطع مختلف داستان‌ها، این سوال مطرح می‌شود  که آیا این هم یک مورد قرمز جدی دیگر بود؟نویسنده قرمز جدی،فارغ التحصیل رشته کارگردانی تئاتراست.

یک منهای یک
مترجم: سیروس قهرمانی
ناشر:مروارید
چاپ:اول
قیمت: 10 هزار و500 تومان
«یک منهای یک » نام مجموعه داستانی خواندنی است که مترجم، داستان هایش را از میان آثار منتشر شده در هفته نامه ادبی نیویورکر برگزیده است. در این کتاب داستان‌هایی از نویسندگانی چون «استیون میلهاوزر»، «پریمو لوی»،«هان سیمسمون»،«بن لوری»،«کالم توبین»،«اتگار کِرت»،و«جیمز گرهام بالارد» را می‌توانید بخوانید. سیروس قهرمان در مقدمه این کتاب به 2 نقطه اشتراک داستان‌های این مجموعه اشاره کرده است.مترجم اظهار می‌کند  که همه داستان‌ها از هفته ‌نامه ادبی نیویورکر انتخاب شده‌اند و دیگر این که از میان تعداد زیادی از داستان‌های این مجله، آن‌هایی را برای ترجمه برگزیده است که بیشتراز بقیه با سلیقه شخصی‌ وی همخوانی داشتند و این انتخاب بدون توجه به نام نویسنده و سبک داستان انجام گرفته، به همین علت از بعضی نویسندگان بیش از یک داستان انتخاب شده است.

در آفریقا همه چیز سیاه است
نویسنده: ساسان ناطق
ناشر: شهرستان ادب
چاپ: دوم
«در آفریقا همه چیز سیاه است » نام مجموعه داستانی است که «ساسان ناطق» آن را به رشته تحریر در آورده است. این کتاب در برگیرنده 10 داستان کوتاه با موضوع جنگ در کشور عراق است.
در نگارش این کتاب خاطرات مکتوب سربازان عراقی نیز مورد توجه قرار گرفته است. کسی به مرده‌ها لگد نمی‌زند، در آفریقا همه چیز سیاه است، خط و کروات نام 4 داستان این کتاب است. نام کتاب از داستانی گرفته شده است که به روایت اوضاع و احوال یک مامور عراقی با نام مستعار آفریقا می‌پردازد؛ ماموری که در مواجهه با سیاست‌های نظام پس از جنگ ایران و عراق با بی اعتمادی، یاس و سرخوردگی درگیر می‌شود .  «به سختی پولاد به نرمی لبخند»، «از عطر خاک تا بوی مین»، «اروند ما را با خود می‌برد»، «سربازان چکمه‌پوش»، «کشاورز و سفره جادویی»، «روزه عقیل»، «خلیل در آتش» و «وقتی جنگ تمام شود» از دیگر آثار ساسان ناطق است.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code