موضوعات
گیلان

از «زن‌های کاغذی» تا «چهل معشوق گیسو بلند»

نویسنده: زهرا حقیقی / رشت – خبرنگار همشهری
«مریم اسحاقی» فعالیت ادبی خود را با وبلاگ‌نویسی در سایت بی‌تابانه در سال 84 شروع كرد. در این سایت داستان كوتاه و شعر و یادداشت در مورد مجموعه داستان‌ها منتشر می‌شد...
1395/08/18
«مریم اسحاقی» فعالیت ادبی خود را با وبلاگ‌نویسی در سایت بی‌تابانه در سال 84 شروع كرد. در این سایت داستان كوتاه و شعر و یادداشت در مورد مجموعه داستان‌ها منتشر می‌شد.   اسحاقی اولین مجموعه شعرش را در سال 89 با عنوان «نبض كوچه را بگیر»منتشر كرد كه همان سال نامزد جایزه شعر زنان خورشید شد و در سال 92 مجموعه شعر«پیراهنی جزصدای تو بر تن نمی‌كنم» منتشر كرد كه به چاپ دوم رسید. تعدادی از این شعرها به یونانی و كردی ترجمه شد و در مجله ژیوار در كردستان به چاپ رسید.  همچنین داستان‌های كوتاه و شعرهای مریم اسحاقی در سایت‌های والس ادبی و پیاده‌رو رندان، مجله ادبی ثریا و روزنامه فرهیختگان منتشر شده است. به بهانه رونمایی از مجموعه داستان «زن‌های كاغذی» در خانه فرهنگ گیلان با وی که متولد و  ساکن شهر رشت است، گفت‌وگو كردیم.
  • لطفاً به ما بگوید كه داستان‌نویسی را به‌صورت حرفه‌ای از چه سالی آغاز كردید و كتاب «زن‌های كاغذی» را در چه زمانی نوشتید؟
من داستان‌نویسی را به‌طور جدی از سال 87 در كارگاه كیهان خانجانی شروع كردم و مجموعه داستان زن‌های كاغذی حاصل این دوران است كه از سال 87 تا 91 نوشته شده است.
  • مضمون كتاب «زن‌های كاغذی» در مورد چیست؟
این كتاب شامل 13 داستان كوتاه با مضامین اجتماعی و‌گاه عاشقانه است كه بیشتر حول محور زنان می‌چرخد. داستان این كتاب بارها و بارها بازنویسی شده است. زبان داستان ساده و تمركز روی فرم داستان بوده است. همچنین درونمایه داستان‌های این كتاب نیز عشق و مضامین اجتماعی است.
  • چطور شد كه از دنیای شعر به داستان‌نویسی روی آوردید؟
من شعر سپید می‌گویم و اغلب شعرهای من تغزل‌های عاشقانه است. در واقع می‌توانم بگویم كه شعر و داستان از هم جدا نیستند و یك شاعر  یا یك نویسنده در هر حوزه‌ای پاسخگوی نیازهای درونی خودش است. چون براساس خلأ و نیازهای درونی خودش می‌نویسد.
  • به نظر شما ارتباط بین داستان و شعر چیست؟
نیما در كتاب شعر و شاعری خود می‌گوید: «شاعر وقتی به داستان روی می‌آورد، در شعر بنایی می‌كند، قضاوت می‌كند و تمام هوش و ذكاوتش را در داستان خود به نمایش می‌گذارد. داستان در زمانی كه شخصیت داستان عاشقانه می‌شود داستان تغزلی می‌شود و زمانی كه شخصیت رو به انتقاد می‌آورد داستان حماسی می‌شود.» به عقیده من اتصال بین شعر و داستان همیشه وجود داشته، چون برای هنر هیچ مرزی نمی‌توان قائل شد.
  • شما پزشك متخصص اطفال هستید و قطعاً دنیای پزشكی با دنیای شعر و نویسندگی فاصله زیادی دارد. چطور همزمان به هر 2 كار می‌رسید؟
من در هفته چند روز به كار طبابت می‌پردازم و اغلب اوقاتم را به مطالعه و نوشتن اختصاص می‌دهم و سال‌هاست كه متون كهن، تاریخ بیهقی، داستان كوتاه، رمان و فلسفه می‌خوانم.
  • آیا در حال حاضر كتابی در دست چاپ دارید؟
بله، به تازگی مجوز یك مجموعه شعر با عنوان «چهل معشوق گیسو بلند» را گرفته‌ام كه این كتاب شامل یك شعر بلند و حدود 40 شعر دیگر است. شعرهای این كتاب شعر سپید بوده و مضمون آن عاشقانه است كه به‌زودی از سوی انتشارات بوتیمار به چاپ خواهد رسید.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code