موضوعات
گیلان

آرزوهایی كه آب برد

نویسنده:
مردم سیل‌زده گیلان در روستاهای «تالش‌محله» و «دیوشَل» لنگرود ‌روزهایی سخت را سپری می‌كنند و چشم امید به كمك مسئولان این استان و تحقق وعده‌هایشان دوخته‌اند...
1396/06/22
مردم سیل‌زده گیلان در روستاهای «تالش‌محله» و «دیوشَل» لنگرود ‌روزهایی سخت را سپری می‌كنند و چشم امید به كمك مسئولان این استان و تحقق وعده‌هایشان دوخته‌اند.
به گزارش مهر، خانه‌های تخریب‌شده و پر از گل و لای، بوی ناشی از مردار حیوانات و نبود آب آشامیدنی تنها گوشه‌ای از مشكلاتی است كه مردم سیل‌زده روستاهای «تالش‌محله» و «دیوشل» لنگرود در روزهای پس از وقوع سیل با آن دست و پنجه نرم می‌كنند.
مردم شهرهای شرقی استان به‌ویژه در شهرستان لنگرود كه جمعه تابستانی خود را با بارش بیش از ۲۶۰ میلیمتر باران طی ۱۰ ساعت پشت سر گذاشتند، در تلاش برای سامان دادن به وضعیت خانه‌هایی هستند كه به گفته استاندار برخی تا ۱۰۰‌درصد تخریب شده‌اند و آنها كه آسیب كمتری دیده‌اند نیز گل و لای ناشی از وقوع سیلاب، بیش از یك‌متر از کفشان را پوشانده است.

چاه‌هایی پر از فاضلاب
وارد روستای تالش‌محله كه می‌شوی غم عظیمی در دلت خانه می‌كند. «تمیجان» نوعی نان محلی است كه پخت آن محل امرار معاش اكثر ساكنان روستاست و حالا خانه‌هایی كه به گفته ‌‌اهالی تا همین هفته پیش محل پخت تمیجان بود، ‌میان گل و لای جای گرفته است و دیگر نه خبری از كوره‌های نان‌پزی است و نه چیزی از ذخیره برنج كه ماده اولیه پخت این نان محلی را تشكیل می‌دهد، باقی مانده است.
آب آشامیدنی هم به‌سختی پیدا می‌شود. آنها كه توان مالی بیشتری دارند برای تأمین آب به شهر می‌روند و آنهایی كه نمی‌توانند، آب گل‌آلود چاه‌های درون خانه‌ها را می‌جوشانند و مصرف می‌كنند. به چاه که سرک می‌کشی بوی گل و لای آمیخته با تعفن ناشی از مردار حیوانات و فضولات حیوانی می‌آید. به گفته یكی از اهالی سیلاب از بالادست رودخانه این‌ها را به پایین آورده و چاه‌ها را پر كرده است.

فاضلاب خانگی و دامداری
یكی از اهالی تالش‌محله می‌گوید: بالادست رودخانه چاه فاضلاب خانگی و دامداری است و وقوع سیل باعث شده این آلودگی‌ها به پایین‌دست بیاید و آب چاه‌ها را آلوده كند.
«حسین كوه مسكن» ادامه می‌دهد: هرچند این روستا لوله‌كشی آب آشامیدنی دارد اما به خاطر كلر زیاد مورد استفاده مردم روستا نبود و اكثر تالش‌محله‌ای‌ها از آن برای مصارفی همچون شست‌وشوی ماشین و فرش و كارهای دیگر استفاده می‌كردند و آب آشامیدنی روستا از چاه‌های موجود در خانه‌ها تأمین می‌شد.
كوه مسكن كه نگران شیوع بیماری‌هایی همچون وباست، می‌افزاید: بسیاری از دام‌ها و طیور و همچنین جانورانی مثل موش صحرایی در جریان وقوع سیلاب مردند و تا همین روز‌های گذشته مردارشان كنار رودخانه دیده می‌شد.
وی با بیان اینكه بخشی از مردارها از كنار رودخانه و سطح روستا جمع‌آوری شده‌اند، می‌گوید: هنوز در حاشیه رودخانه و سطح روستا لاشه طیور باقی مانده و اگر در اسرع وقت برای جمع‌آوری‌ آن‌ها اقدام نشود، احتمال شیوع بیماری‌های همه‌گیر وجود دارد.

روستای سیل‌زده بدون دهیار
كمی آن طرف‌تر یكی دیگر از اهالی مشغول بیرون كشیدن اثاثیه منزلش از زیر گل و لای است. هرچند ابتدا از صحبت كردن خودداری می‌كند اما به اصرار همسرش و به امید آنكه شاید حرف‌هایش به گوش مسئولان برسد، می‌گوید: تمام خانه و زندگی‌مان زیر گل و لای مدفون شده و هیچ امكاناتی برای لایروبی نداریم.
وی در پاسخ به این سؤال كه چه اقداماتی از سوی دهیاری صورت گرفته است، اظهار می‌كند: دهیار روستا هنوز انتخاب نشده و با این وضعیت آدم نمی‌داند باید از چه كسی كمك بگیرد.
همسرش كه تلاش می‌كند فرش زیرپایشان را از زیر گل و لای بیرون بكشد، توضیح می‌دهد: چهار تا خانه آن طرف‌تر یكی از همسایه‌هایمان تمام جهیزیه‌ای را كه برای دختر دم‌بختش جمع كرده بود‌، از دست داد و خیلی از وسایلشان هم با سیلاب رفت.
وی می‌افزاید: الان اوضاع كمی بهتر شده اما در دو روز بعد از سیل همه در بهت بودند و خیلی‌ها تمام سرمایه زندگی‌شان را از دست دادند.

امدادرسانی به سبك تاریخ‌گذشته
در قسمتی دیگر از روستا مرد میانسالی مشغول جابه‌جایی بلوك‌های دیوار خانه‌ای است كه در اثر شدت سیلاب فرو ریخته و به گفته خودش تا همین چند روز پیش محل زندگی‌شان بوده است.
وی كه به زحمت بغض خود را فرو می‌خورد، می‌گوید: معیشت مردم این روستا از پخت نان تمیجان تأمین می‌شود و این روزها فصل خرید برنج نیم‌دانه برای تهیه آرد این نان بود.
این مرد تالش‌محله‌ای با دست به جایی كه ‌زمانی زیرزمین خانه‌اش بوده اشاره می‌كند و توضیح می‌دهد: آنجا محل پخت ‌نان بود و توی زیر زمین كوره نان‌پزی و دستگاه خمیرگیر را گذاشته بودیم.
وی ادامه می‌دهد: در تمام خانه‌های تالش‌محله مكانی برای پخت نان وجود داشت و خیلی از اهالی برنج‌هایشان را هم خریده بودند كه سیلاب اكثر برنج‌ها را با خود برد و خسارت شدیدی به ابزار‌آلات نان‌پزی‌ زد.
این مرد میانسال می‌افزاید: هرچند مسئولان در همان روز اول آمدند و از محل بازدید كرد‌ند اما اگر تلاش خود اهالی روستا نبود، هنوز ما باید در گل و لای غلت می‌زدیم.
این ساكن روستای تالش‌محله تأكید می‌كند: نیازی به كنسرو و عدس نداریم. همین كه برای‌مان آب و نان و بیل مكانیكی برای لایروبی بیاورند، كفایت می‌كند.

مسئولان فكری اساسی كنند
هرچند مردم تالش‌محله از گفتن مشكلاتشان خسته نمی‌شوند اما كمی آن طرف‌تر در روستای دیو شل اوضاع وخیم‌تر است.
مردم روستا توان صحبت كردن ندارند و شدت خسارات به حدی است كه همه شوكه شده‌اند.
پیرمردی‌ ‌از شدت خسارات وارد شده در بهت عمیقی فرو رفته است و تنها‌كاری كه از دستش بر‌می‌آید، نشستن ‌روی ویرانه‌های منزلی است كه شاید یک‌ عمر برای ساختنش زحمت كشیده است.
یكی از اهالی روستا به سمت خانه‌اش راهنمایی‌مان می‌كند و می‌گوید: اتاق‌های خانه‌ام تا ارتفاع یك‌متر از گل و لای پوشیده شده وهنوز نتوانسته‌ایم آن را تخلیه كنیم.
وی ادامه می‌دهد: مردم روستا خیلی شوكه شده‌اند چرا كه خیلی‌ها زحمت چندین‌ساله خود را به باد رفته می‌بینند.
این روستایی سیل‌زده می‌افزاید: مسئولان استان باید فكری اساسی برای مردم سیل‌زده كنند چرا كه هم سلامتی‌ آن‌ها در خطر افتاده و هم سرمایه‌شان به باد رفته است.

تسهیلات ۲۰ میلیون تومانی
رئیس سازمان مدیریت بحران كشور در بازدید از مناطق سیل‌زده از اعطای وام‌های ۲۰ و ۳۰ میلیونی به واحدهای خسارت‌دیده خبر داده و اعلام كرده بود که در نظر گرفته شده برای هر واحد مسكونی روستایی نیازمند به بازسازی ۲۰۰ میلیون ریال تسهیلات با كارمزد 4 ‌درصد، ۵۰ میلیون ریال بلاعوض و ۲۰ میلیون ریال هم به‌صورت معیشتی پرداخت شود. استاندار نیز با اعلام میزان خسارت وارد شده به مناطق سیل‌زده و برآورد ۶۰ میلیارد تومانی از آن، بر حضور مداوم دستگاه‌های اجرایی استان در این مناطق و رفع هرچه سریع‌تر مشكلات موجود تأكید كرده بود. با این حال بازدید‌های میدانی از مناطق سیل‌زده و گلایه‌های اهالی روستا از نحوه امدادرسانی، روایتگر حكایت دیگری است. اکنون چشمان مردم روستا به كمك‌رسانی مطلوب مسئولان دوخته شده، اما باید دید پاسخ مناسبی‌ دریافت خواهند كرد یا خیر.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code