موضوعات
گیلان

اجرای بیمه فراگیر باغ‌های چای در سال 97

نویسنده:
رئیس سازمان چای كشور گفت: به علت بالا بودن نرخ بیمه فقط 11 هزار و 85 نفر معادل 30‌درصد چایكاران، باغ‌های خود را بیمه كرده‌اند...
1396/07/19
رئیس سازمان چای كشور گفت: به علت بالا بودن نرخ بیمه فقط 11 هزار و 85 نفر معادل 30‌درصد چایكاران، باغ‌های خود را بیمه كرده‌اند.
به گزارش ایسنا «محمدولی روزبهان» از برنامه‌ریزی برای اجرای بیمه فراگیر باغ‌های چای كشور در سال 97 خبر داد و گفت: قصد داریم در سال آینده به نیابت از چایكاران و از محل صندوق توسعه چای، این باغ‌ها را بیمه كنیم.
وی افزود: با توجه به پدیده خشكسالی كه امسال شاهد بودیم و قرار گرفتن اغلب باغ‌های چای در ارتفاعات و كمبود منابع آبی، انتظار داریم بهره‌برداران در اجرای بیمه فراگیر همكاری كنند.
روزبهان تاکید كرد: برای اجرای بیمه فراگیر، چایكاران پول نقد پرداخت نمی‌كنند، بلكه سهم بیمه آنان از محل تولیدشان و از وامی كه از صندوق توسعه چای دریافت می‌كنند، پرداخت می‌شود.
رئیس سازمان چای كشور با اشاره به اینكه 95‌درصد باغ‌های چای كشور دیم است، تصریح كرد: به علت بالا بودن نرخ بیمه 11 هزار و 85 نفر معادل 30‌درصد چایكاران، باغ‌های خود را بیمه كرده‌اند.
به گفته وی سطح باغ‌های چای بیمه‌شده در حال حاضر 6400 هكتار است.
روزبهان در عین حال ابراز امیدواری كرد با ادامه روند حمایت دولت از چای داخلی و انجام عملیات بهزراعی و تغذیه باغ‌ها، تولید این محصول در سال‌های آینده نیز روند صعودی را طی كند.
وی با بیان اینكه تاكنون 92 هزارتن برگ سبز چای به ارزش 177 میلیارد تومان تولید شده است، برآورد كرد كه در چین سوم یا چین پاییزه كه چند روز از آغاز آن می‌گذرد 10 تا 12 هزار تن برگ سبز چای برداشت شود.
روزبهان پیش‌بینی كرد امسال با وجود خشكسالی در استان‌های شمالی نزدیك به 100 تا 105 هزار تن برگ سبز چای تولید شود.
رئیس سازمان چای كشور خاطر‌نشان كرد: تاكنون حدود 70‌درصد بهای برگ سبز چای به ارزش 122میلیارد تومان به كشاورزان پرداخت شده كه از این میزان 80‌درصد قدر‌السهم دولت و 55‌درصد قدر‌السهم كارخانه‌هاست.
وی ابراز امیدواری كرد با افزایش مصرف و تقاضای چای سالم و طبیعی داخلی در فصل سرما، كارخانه‌های چای‌سازی مابقی قدر‌السهم خود را به بهره‌برداران پرداخت كنند.
روزبهان تاکید كرد: به علت افزایش بارندگی در سال گذشته و همچنین آفتاب مناسب، تولید برگ سبز چای به 139 هزار تن رسید.
وی تولیدات برگ سبز چای كشور را در سال 93 حدود 63 هزار تن و در سال 94 نزدیك به 87 هزار تن اعلام كرد.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code