موضوعات
گیلان

ابرهای باران‌زا هوای استان را تلطیف کرد

نویسنده:
وزش باد گرم در گیلان گرمای بی‌سابقه‌ای را در دومین ماه از پاییز برای استان به دنبال داشت‌ به‌طوری‌كه دمای هوا در هشتمین روز از آبان به ۳۷ درجه سانتی‌گراد رسید و ۱۵ آتش‌سوزی در یك روز در رشت رخ داد...
1396/08/10
وزش باد گرم در گیلان گرمای بی‌سابقه‌ای را در دومین ماه از پاییز برای استان به دنبال داشت‌ به‌طوری‌كه دمای هوا در هشتمین روز از آبان به ۳۷ درجه سانتی‌گراد رسید و ۱۵ آتش‌سوزی در یك روز در رشت رخ داد.
به گزارش همشهری، گرمای تابستانی در رشت در میانه پاییز در ۲۰ سال گذشته بی‌سابقه بوده است.
معاون عملیات سازمان آتش‌نشانی و خدمات‌ ایمنی شهرداری رشت با بیان اینکه قبلا اخطار‌هایی درباره رعایت نکات ایمنی داده شده بود، گفت: در اثر وزش باد گرم در رشت ۱۵ مورد آتش‌سوزی به ‌وقوع پیوست كه ۸ مورد آن مربوط به علف‌زارها بود.
«شهرام مؤمنی» با اشاره به آماده‌باش نیروهای سازمان آتش‌نشانی به‌دلیل وزش بادهای گرم اظهار کرد: 8 مورد از آتش‌سوزی‌ها مربوط به حریق علف‌زارها بود‌ و یك مورد سقوط درخت‌‌ روی كابل‌های برق در بلوار لاكان نیز رخ داد.
معاون عملیات سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی بندر انزلی نیز با اشاره به وزش باد شدید، از كنده شدن سقف 2 مغازه، آتش‌سوزی علفزارهای حاشیه تالاب و خیابان‌ها و سقوط كابل فشار قوی روی 2 خودرو‌ سواری در این شهر خبر داد.
«علیرضا جعفرزاد راد» اعلام كرد: بر اثر وزش باد شدید در بندر انزلی سقف 2 باب مغازه در خیابان میرزا كوچك بندر انزلی كنده شد كه تیم واكنش سریع و مأموران آتش‌نشانی بلافاصله در محل حادثه حاضر شدند.
معاون امور سیاسی و اجتماعی فرماندار تالش نیز گفت: با وجود تلاش مردم و نیروهای امدادی در مهار حریق، آتش‌سوزی پراكنده در نهالستان شفارود مدتی طولانی ادامه پیدا کرد.
«‌سید جلال سید محمدی» افزود: آتش‌سوزی پراكنده در نهالستان شفارود منطقه درازالو طولارود ناشی از باد شدید بود و به دلیل سخت‌گذر بودن مسیر، امكان ورود آتش‌نشان به داخل جنگل وجود ندارد.
«فردین فرتوت‌نیا» رئیس اداره هواشناسی آستارا در این‌باره گفت: وزش باد با سرعت 65 كیلومتر در ساعت در آستارا ‌‌كم‌سابقه است و به علت گرد و غبار، میزان دید افقی ‌ كاهش یافت.
مسئول واحد آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری آستارا نیز اظهار کرد: آتش‌سوزی انبار كاه در شهرك نصیرزاد آستارا به علت حجم زیاد شعله‌ها، با تلاش 4 آتش‌نشان و با استفاده از 2 خودرو‌ آتش‌نشانی مهار شد.
«سیروس وظیفه» گفت: حدود صد‌ مترمربع از فضای سبز حاشیه خیابان در 2 نقطه از شهر آستارا نیز آتش گرفته بود که با حضور به‌موقع نیروها و با یك خودرو‌ آتش‌نشانی خاموش شد.
وزش باد گرم تا اوایل صبح سه شنبه در گیلان ادامه داشت. سپس به تدریج با افزایش ابر دمای هوای گیلان 8 تا 10 درجه کاهش یافت و به حالت معمول درآمد. نقاط مختلف استان نیز شاهد بارش‌های پراکنده باران بود که بنا بر اعلام هواشناسی استان، امروز نیز گیلانی ها شاهد بارش پراکنده باران خواهند بود.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code