موضوعات
گیلان

«گیل قصه» یكساله می‌شود

نویسنده: فرشته رضایی/ رشت ‌ـ خبرنگار همشهری
«گیل قصه» با طلوع خورشیدِ دوازدهمین روز از آبان یك ساله شد. گیل قصه‌ای كه می‌شناسیم عنوان كانالی در تلگرام است كه امكان شنیدن قصه به گویش مادری را برای گیلك زبانان فراهم آورده است...
1395/08/12
«گیل قصه» با طلوع خورشیدِ دوازدهمین روز از آبان یك ساله شد. گیل قصه‌ای كه می‌شناسیم عنوان كانالی در تلگرام است كه امكان شنیدن قصه به گویش مادری را برای گیلك زبانان فراهم آورده است.
این اقدام ارزشمند در مسیر پاسداشت زبان و ادبیات گیلكی به همت «پرویز فكر آزاد» رئیس هیأت‌مدیره خانه فرهنگ گیلان و با همكاری تنی چند از اهالی فرهنگ و هنر گیلان زمین میسر شده است. فكر آزاد در گفت‌وگو با هشمهری اظهار كرد: تقریباً همه نویسدگان حرفه‌ای گیلگی‌نویس با گیل قصه همكاری خوبی داشته و دارند. ضبط قصه‌ها، كاكان ادامه دارد و مخاطبان نیز به نگارش و خوانش داستان گیلكی تشویق می‌شوند. زبان‌شناسان اعم از دانشجویان مقطع كارشناسی ارشد و دكتری و استادان، به گیله قصه به‌صورت یك بانك لهجه و گویش‌های متنوع گیلكی توجه ویژه دارند و در تماس هستند.
 وی با بیان اینكه در یك سال 167 قصه در این كانال قرار داده شده است، افزود: شمار اعضا كانال به بیش از 3 هزار نفر رسیده كه برای یك رادیو اینترنتی گیلكی رقم خوبی محسوب می‌شود. فكر آزاد درباره بازتاب فعالیت این كانال در رسانه‌ها اظهار كرد: تا کنون حدود 6 مصاحبه در رسانه‌های مكتوب و اینترنتی درباره گیله قصه انتشار یافته است. روزنامه همشهری گیلان، اولین نشریه بود كه گیله قصه را معرفی كرد و در ادامه نشریات «ره آورد گیل»، «عطر شالیزار» و «هاتف» نیز مصاحبه و اطلاع‌رسانی كردند.
وی یادآوری کرد: برای مسترینگ و آماده‌سازی قصه‌ها و چاپ كتاب و دیسك (مدیا) هم اقدامات خوبی انجام شده كه امیدوارم به نتیجه مطلوب برسد. این فعال فرهنگی همچنین از رونمایی و معرفی اپلیكیشن گیل قصه طی چند روز آینده خبر داد و گفت: روز ۱۲ آبان برنامه ویژه یك‌سالگی از كانال گیل قصه پخش می‌شود.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code