موضوعات
گیلان

«برادر انگلستان» در بازار كتاب ایران

نویسنده: مریم ساحلی‌ رشت ‌ـ خبرنگار
تابستان فصل سفرهای كوتاه و بلند است اما از یاد نباید برد كه خواندن هر كتاب یك سفر است...
1396/05/18
تابستان فصل سفرهای كوتاه و بلند است اما از یاد نباید برد كه خواندن هر كتاب یك سفر است. كتاب‌ها ما را با خود به سرزمین افكار و احساسات نویسندگانشان می‌برند و ما را راهی دنیای دریچه نگاه دیگران می‌كنند. همشهری این هفته نیز با پیشخان كتاب به دیدارتان آمده است تا با شما از این یار مهربان سخن بگوید.

برتری خفیف
پدید آورنده: جف اولسون
مترجمان: لطیف احمدپور، میلاد حیدری
ناشر: قفنوس
نوبت چاپ: دوم
سال چاپ: 1395
قیمت: 22 هزار تومان
«برتری خفیف» عنوان كتابی است كه در حوزه روان‌شناسی به نگارش درآمده است. كشف استعداد و نیروی درون، افزایش اعتماد به نفس، برنامه‌ریزی و دستیابی به موفقیت از مواردی است كه در بعضی از كتاب‌های روان‌شناسی به آنها پرداخته می‌شود و مورد استقبال مخاطبان قرار می‌گیرد. در این‌گونه كتاب‌ها نویسندگانی چون «جف اولسون» تلاش می‌كنند مخاطبانشان با زبانی ساده با مفهوم مدیریت امور آشنا شوند و با كشف توانایی‌ها و نقطه ضعف‌ها در مسیر موفقیت گام بردارند.

برادر انگلستان
پدید آورنده: علیرضا قزوه
ناشر: سوره مهر
نوبت چاپ: اول
سال چاپ: 1396    
قیمت: 15 هزار تومان
«برادر انگلستان‌» عنوان رمانی است كه «علیرضا قزوه» به نگارش درآورده است. داستانی كه وی به روایتش می‌پردازد، فاصله زمانی پس از كودتای مرداد 1332 تا روزهای پس از پیروزی انقلاب اسلامی را در بر می‌گیرد و در مسیر داستان به سیر انقلاب پرداخته می‌شود. قزوه شاعر و نویسنده نام‌آشنایی است كه در سال 42 چشم به جهان گشوده است. وی از شاعرانی است كه اشعارش بیشتر دارای درون‌مایه مذهبی‌اند و انقلاب و دفاع‌مقدس از موضوعات مورد توجه اوست. رمان برادر انگلستان در 376 صفحه و با شمارگان 2500 نسخه اخیراً روانه بازار كتاب ایران شده است.

ژاژنامه
پدید آورنده: آیدین سیار سریع
ناشر: كتاب كوله پشتی
نوبت چاپ: اول
سال چاپ: ۱۳۹۶
قیمت: 10 هزار تومان
«ژاژ نامه» عنوان گزیده‌ای از طنز نوشته‌های «آیدین سیار سریع» است كه همراه با تصویر‌پردازی «مهدی احمدیان» منتشر شده است. عنوان این كتاب بر اساس نام گیاهی خاردار به نام ژاژ انتخاب شده است. پشت جلد این كتاب نوشته شده است: در فرهنگ‌های لغت آمده «ژاژ» گیاهی است به‌غایت بی‌مزه، خاردار و خودرو كه شتر هرچه آن را بجود نرم نشود. به احتمال قوی همین جمله كافی است تا به وجه تسمیه كتاب پی ببرید. كتابی كه پیش روست گزیده‌ای است از نوشته‌های آیدین سیار سریع همراه با كارتون‌های مهدی احمدیان؛ دو ژاژخای خستگی‌ناپذیر معاصر كه از جویدن نا‌امید نمی‌شوند.

 سفال و سفالگری در گیلان
 علی رفیعی جیردهی، اشرف رحمتی
ناشر: انتشارات دانشگاه گیلان
نوبت چاپ: اول
سال چاپ: 1394  
قیمت: 17 هزار تومان
«سفال و سفالگری در گیلان» عنوان كتابی است كه به موضوع سفالگری در گیلان پرداخته است. شاید امروزه اشیای سفالی در زندگی ما بیشتر جنبه تزیینی داشته باشند اما در گذشته نه‌چندان دور سفال نقشی بسیار پررنگ در زندگی، اقتصاد، سنت‌ها، فرهنگ و هنر داشته است. ظروف، اشیای تزیینی و سقف‌های سفالی همیشه خاطره‌انگیز است. سفال حاصل هنر دستِ انسان است و خاك و در گیلان با توجه به شرایط طبیعی حاكم بر آن سفال و سفالگری از قدمتی دیرینه برخوردار است و اشیای به جای مانده از گذشته‌ها كه امروزه در موزه‌ها شاهدش هستیم، نشان‌دهنده همین موضوع است.

كشاورزی در گیلان
پدید آورنده: طاهر طاهری
ناشر: فرهنگ ایلیا
نوبت چاپ: اول
سال چاپ: 1396
قیمت: 12 هزار تومان
كشاورزی از دیرباز به واسطه شرایط آب و هوایی مناسب و خاك حاصلخیز، بخشی مهم از معیشت گیلانیان را به خود اختصاص داده است. «كشاورزی در گیلان» عنوان كتابی است كه خواننده را با فرهنگ عامیانه كشاورزی در این استان سرسبز آشنا می‌كند. این كتاب بر اساس تحقیق میدانی نویسنده و پژوهشی كه در متون دیگر محققان داشته، نوشته شده است. محصولات، باورهای مردم، نحوه كاشت و داشت و برداشت، كار آواها، فراورده‌های محصولات كشاورزی و موضوعاتی نظیر این از مواردی است كه توجه پژوهشگران و علاقه‌مندان به كسب اطلاعات را جلب می‌کند.

گاندی چه می‌گوید
پدید آورنده: نورمن فینكلشتاین
مترجم: محمد واعظی‌نژاد
ناشر: ماهی
نوبت چاپ: اول
سال چاپ: 1396
قیمت: 9 هزار تومان
«گاندی چه می‌گوید» عنوان كتابی است كه نویسنده در آن به عقاید سیاسی «مهاتما گاندی» می‌پردازد. «نورمن فینكلشتاین» در این كتاب بیش از همه موارد به موضوع عقیده‌داشتن گاندی به پرهیز از خشونت می‌پردازد. گاندی، رهبر سیاسی و معنوی هندی‌ها بود كه از شهرت جهانی و محبوبیت بسیار برخوردار بوده است. وی رهبری مردم هند در مبارزه با استعمار بریتانیا را برعهده داشت. او همواره دستیابی به هدف به واسطه خشونت را نفی می‌كرد. ساده‌زیستی از صفات این رهبر مردمی به شمار می‌آید و تلاش گاندی برای ایجاد اتحاد بین هندوها و مسلمانان ستودنی است.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code