موضوعات
فارس

یاقوت سرخ روی دست کشاورزان ماند

نویسنده: محمد بادپر شیراز - خبرنگار همشهری
اگر چه در همه جای ایران شهرستان ساوه را به انار می‌شناسند اما این فارس است که با برخورداری از 24هزارو500 هکتار انارستان و برداشت سالانه بیش از 250‌هزار تن محصول، رتبه نخست تولید انار در کشور را دارد...
1395/10/06
اگر چه در همه جای ایران شهرستان ساوه را به انار می‌شناسند اما این فارس است که با برخورداری از 24هزارو500 هکتار انارستان و برداشت سالانه بیش از 250‌هزار تن محصول، رتبه نخست تولید انار در کشور را دارد. تنوع آب و هوا و شرایط اقلیمی موجب شده است فارس برای پرورش و تولید انار مناسب باشد و حتی این محصول به کشورهای کره جنوبی، ژاپن، چین و کشورهای حاشیه خلیج فارس صادر شود اما مشکلات گوناگون مانند نبود صنایع بسته‌بندی و فراوری باعث انبار شدن هزاران تن محصول و ماندن آن روی دست باغ‌داران شده است. مشکلاتی که باغ داران با آن دست و پنجه نرم می‌کنند مربوط به امسال و سال گذشته نیست و آنها با فروش نرفتن محصولات و یا فروش آن با کمترین قیمت ممکن در نهایت چیزی جز ضرر عایدشان نمی‌شود. این در حالی است که کارشناسان معتقدند در صورت مدیریت صحیح در بخش صادرات می‌توان 45 درصد محصول انار استان را صادر کرد.

مشکلات کشاورزان
یک کشاورز دارابی به همشهری می‌گوید: اگر این روزها از مسیر فورگ به داراب بروید حتما افرادی را خواهید دید که صندوق‌های انار را به امید فروش کنار جاده‌ها قرار داده‌اند.
«علیرضا حسینی» با اشاره به این که عدم خرید تضمینی محصول انار از سوی دولت سبب شده است تا کشاورزان برای فروش تولیدات خود با مشکل مواجه شوندمی‌افزاید: مشکلات موجود نه تنها موجب ضایع شدن محصولات تولیدی کشاورزان می‌شود بلکه بازار دلالان را رونق می‌بخشد.
وی با بیان این‌که قیمت خرید هر کیلوگرم محصول انار صادراتی داراب در باغ توسط دلالان هزار تومان است اما با قیمت 3 تا 5 هزار تومان در بازار به فروش می‌رسد، اضافه می‌کند: مسئولان ما را تشویق به کشت‌ گونه‌های گیاهی می‌کنند که نیازمند به آب کمتر باشد اما اکنون که عمده سطح زیر کشت باغ‌ها به محصول انار اختصاص پیدا کرده است، حمایتی نمی‌کنند. حسینی با اعلام این که هر سال بخشی از باغ‌های انار مبتلا به آفت می‌شود، ادامه می‌دهد: آفت زدگی، سرمازدگی درختان، آفتاب ‌سوختگی، ترکیدگی و سفید شدن دانه انار در امر تولید و صادرات محصول مشکلاتی را برای کشاورزان به وجود می‌آورد.

رونق تولید
یک کارشناس کشاورزی می‌گوید: اصلاح و احیا، تهیه نهال سالم، اصیل و استاندارد، کنترل آفات و بیماری‌ها و علف هرز، تغذیه، سلامت محصول، توسعه فعالیت‌های آب و خاک، مدیریت تنش‌های محیطی، توسعه تجارت محصول، شناسایی و بررسی سازگاری ارقام در مناطق انارخیز، مطالعه مکان‌یابی توسعه باغ‌های انار، حذف و جایگزینی باغ‌های قدیمی، تهیه نهال از ارقام اصلاح‌شده و توسعه مکانیزاسیون از برنامه‌هایی محسوب می‌شوند که در دستور کار وزارت جهاد کشاورزی برای رونق تولید انار قرار گرفته است. «علی عزتی» می‌افزاید: امسال کشاورزان دارابی که سالانه 30 هزار تن انار تولید و روانه بازار می‌کنند به دلیل عدم استقبال از این محصول 2 هزار تن انار روی دستشان مانده و بسیاری از باغداران دارابی به وعده یک دلال که محصول انارشان را برای یک کارخانه می‌خرد، دل خوش کرده بودند اما او هم گویا از خرید امتناع کرده است.

خرید تضمینی نداریم
با وجود این‌که مدیر اداره جهاد کشاورزی داراب اعلام کرده بود پیگیر خرید تضمینی انار از سوی جهاد کشاورزی استان است اما مدیرکل این سازمان می‌گوید: تضمینی برای خرید محصول انار از باغداران وجود ندارد.
«محمدمهدی قاسمی» با اشاره به این‌که دولت نمی‌تواند تمام محصولات را به صورت تضمینی خریداری کند، می‌افزاید: جهاد کشاورزی فقط محصولات استراتژیک را خریداری می‌کند و انار در این فهرست جایی ندارد. بنابراین باغ‌داران باید خود به دنبال بازاریابی باشند. قاسمی که معتقد است باغداران که در سال‌های گذشته انار برداشته کرده و فروخته‌اند امروز نیز نباید از دولت انتظار خرید داشته باشند، اضافه می‌کند: امروز که قیمت انار کاهش پیدا کرده است، باغداران به سراغ دولت آمده‌اند در حالیکه آنها باید با تشکیل یک اتحادیه به دنبال ایجاد بازار مناسب باشند.

نبود کارخانه فراوری انار
بسیاری از کارشناسان اعتقاد دارند اگر صنایع تبدیلی و فراوری وجود داشت، کشاورزان دچار این مشکلات نمی‌شدند؛ چرا که فراوری انار، ارزش افزوده آن را 3‌‌برابر می‌کند. به همین دلیل مسئولان باید برای توسعه مراکز و کارخانه‌های فراوری، سردخانه‌ها و صنایع تبدیلی و تکمیلی تلاش بیشتری داشته باشند.
کارشناس امور باغبانی استان در این زمینه می‌گوید: انار در شرایط آب و هوای خشک و نیمه‌ گرمسیری کشت می‌شود و استان ما با برخورداری از این شرایط آب و هوایی رتبه نخست سطح زیرکشت این محصول در کشور را دارد.
«حسن دلاوری» با اشاره به این که در 15‌شهرستان فارس انارستان وجود دارد، اضافه می‌کند: عمده ارقام انار در استان بریت، رباب، شیرین شه‌وار، فاروق، اتابکی، کدرو و میخوش است که برخی از این رقم‌ها به دلیل خواص درمانی آن به کشورهای آسیای شرقی و آسیای میانه صادر می‌شود.
دلاوری معتقد است: با وجود برخورداری استان از مطلوب ترین محصولات باغی اما شاهد بسته‌بندی‌های نامناسب هستیم.
وی ادامه می‌دهد:‌ رعایت این موضوع زمینه‌ساز استقبال کشورهای خارجی و سرمایه‌گذاران محصولات کشاورزی خواهد شد و بی‌گمان نتیجه آن نه فقط فروش تولیدات با قیمت بیشتر است بلکه از انبار‌شدن میوه‌ها نیز جلوگیری می‌شود.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code