موضوعات
فارس

گندمکاران استان در میان برترین‌های کشور

نویسنده:
معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: 3 استان خوزستان، گلستان و فارس بیشترین میزان تولید را در سال جاری داشتند.
1396/07/17
به گزارش مهر «یزدان سیف» در نشستی خبری افزود: کیفیت گندم تولید شده امسال نسبت به سال ۹۵ افزایش داشته که ناشی از افزایش عملکرد در هکتار و افزایش مصرف کود بوده است.
معاون وزیر جهاد کشاورزی آخرین وضعیت ذخایر استراتژیک کالایی را تشریح کرد و گفت: نرخ خرید تضمینی گندم برای سال زراعی جاری طی این هفته یا هفته آینده اعلام می‌شود.
سیف با بیان این‌که در مجموع ۲۰۰ هزار تن انواع دانه‌های روغنی از کشاورزان خریداری شده است، اظهار کرد: ارزش این خرید ۵۲۵ میلیارد تومان بوده است. در این حال  همه مطالبات کلزاکاران تسویه شده و تنها بخشی از مطالبات مربوط به دانه روغنی گلرنگ و آفتابگردان باقی مانده که حدود ۲۰ میلیارد تومان است و به زودی پرداخت خواهد شد.
وی با بیان این‌که خرید تضمینی گندم نیز تقریباً به پایان رسیده است، گفت: در سال زراعی ۹۶-۹۵ قریب به ۱۱۱۲ مرکز خرید تدارک دیده شد و در مجموع حدود ۸ میلیون و ۸۶۴ هزار تن گندم به ارزش ۱۱۵ هزار و ۸۵۸ هزار میلیارد ریال از کشاورزان خریداری کردیم که از این میزان ۸۵ هزار میلیارد ریال آن پرداخت شده است.
سیف با بیان این‌که در سال ۹۶ واردات گندم به کشور نداشتیم، گفت: تمام گندم مورد نیاز خبازی‌ها از تولید داخل تأمین شده است.
برای سال‌های متمادی فارس جایگاه نخست تولید گندم را در کشور به خود اختصاص داده بود؛ جایگاهی که طی چند سال گذشته به خاطر خشکسالی و کاهش سطح زیر کشت به رتبه‌های دوم و سوم تنزل پیدا کرده است. با این وجود گندم هنوز به عنوان محصول اصلی فارس در سطح قابل توجهی نسبت به دیگر محصولات کشاورزی کشت می‌شود.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code