موضوعات
فارس

گشایش‌های تازه برای توسعه صادرات استان

نویسنده:
پیشنهاد راه‌اندازی پژوهشکده شیرین بیان با همکاری جهاد کشاورزی، مرکز تحقیقات کشاورزی و دانشکده کشاورزی دانشگاه شیراز، بررسی مشکلات صادرکنندگان، اتصال کانون‌های حمل بار به شبکه ریلی و تاکید بر تقویت زیرساخت‌های حوزه حمل و نقل جاده‌ای برای رونق صادرات از مواردی بود که در کارگروه توسعه صادرات فارس مطرح شد و مورد بررسی قرار گرفت.
1396/08/29
به گزارش تسنیم، استاندار در جلسه کارگروه توسعه صادرات فارس با بیان اینکه فضای صادرات استان با توجه به ظرفیت‌های این منطقه باید افزایش یابد، اظهار کرد: بخش دولتی باید برای توسعه صادرات همکاری مناسبی با بخش خصوصی داشته باشد.
«اسماعیل تبادار» افزود: بخشی از مشکلاتی که سد راه تولید و صادرات است، باید در فارس رفع شود اما بخشی دیگر که موانع کشوری است، باید از طریق مکاتبه با متولیان ملی برطرف شود. از بخش خصوصی و صادرکنندگان درخواست می کنم که مشکلات خود را از طریق مکاتبه به صورت کامل تشریح کنند تا اگر لازم به برگزاری جلسات در مرکز کشور است، از طریق استانداری پیگیری شود.
استاندار درباره مشکلی که یکی از نمایندگان بخش خصوصی برای حمل بار به قطر از طریق فرودگاه شیراز در این جلسه عنوان کرد گفت: تمام مسئولان فارس باید نگاه جامعی به رونق اقتصادی استان داشته باشند. این موضوع باید سریعا پیگیری و تذکرات لازم به مسئولان فرودگاه شهید دستغیب داده شود.
وی با اشاره به اینکه جلسه‌ای با استاندار بوشهر و معاونان وی در راستای بحث و تبادل نظر در مورد مسائل مشترک بین دو استان همسایه برگزار خواهد شد، بیان کرد: یکی از مباحث این جلسه اختصاص یکی از بنادر بوشهر به صادرکنندگان فارس خواهد بود. صادرکنندگان استان می‌توانند برای حمل بار خود به حوزه خلیج‌فارس از بندر «دیر» اقدام کنند، زیرا شرایط عقد تفاهم‌نامه در این زمینه کاملا فراهم است.

لزوم  فراهم بودن زیرساخت‌ها
تبادار با بیان اینکه نگاهمان نباید متمرکز به یک موضوع باشد، عنوان کرد: یکی از ابعاد توسعه و رونق اقتصادی فراهم بودن زیرساخت‌های حمل و نقل جاده‌ای، ریلی، هوایی و دریایی است. امیدواریم تا سال آینده آزادراه شیراز- اصفهان به بهره‌برداری برسد، زیرا با افتتاح این آزادراه فرصت اقتصادی خوبی فراهم خواهد شد.
وی با بیان اینکه باید راه‌ و حمل و نقل جاده‌ای فارس توسعه یابد، افزود: اگر کانون‌های حمل بار استان به شبکه ریلی متصل شوند، رونق اقتصادی استان را به دنبال دارند.
استاندار با بیان اینکه در زمینه حمل و نقل هوایی وضعیت ترمینال مسافربری داخلی فارس خوب است، اما از نظر ترمینال بین‌المللی در مضیقه هستیم، اظهار امیدواری کرد؛ سال آینده سالن بین‌المللی فرودگاه شیراز افتتاح شود.

صادرات شیرین‌بیان
مقام عالی استان با اشاره به ظرفیت فارس در زمینه صادرات شیرین‌بیان گفت: برای تقویت این مزیت فارس باید هر چه سریع‌تر مرکز پژوهشی در زمینه شیرین‌بیان در استان راه‌اندازی شود.
تبادار عنوان کرد: محصولات فارس با توجه به کیفیت و نوع بسته‌بندی محصول باید رتبه‌بندی شوند و استاندارد لازم برای صادرات را دریافت کنند. از این طریق به محصولاتی که کیفیت محصول را به هم می‌زنند و اعتبار محصولات استان را زیر سوال می‌برند، اجازه صادرات داده نمی‌شود.

راه‌اندازی پژوهشکده شیرین‌بیان
رئیس سازمان جهاد کشاورزی فارس نیز در این کارگروه اظهار کرد: 3 نفر از 5 نفر صادرکننده ملی و 15 نفر از 20 صادرکننده استانی در بخش کشاورزی فعالیت داشته‌اند. این نشان‌دهنده ظرفیت بالای بخش کشاورزی فارس در تولید محصولات باکیفیت صادراتی است.
«محمدمهدی قاسمی» در پاسخ به درخواست استاندار برای راه‌اندازی مرکز پژوهشی در زمینه شیرین بیان گفت: سازمان جهاد کشاورزی فارس آماده است تا با همکاری مرکز تحقیقات کشاورزی، منابع طبیعی فارس و دانشکده کشاورزی دانشگاه شیراز، پژوهشکده تحقیقات شیرین‌بیان را راه‌اندازی کند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code