موضوعات
فارس

گرمای آش شیرازی در سرمای پاییزی

نویسنده: عبدالرضا ناصری شیراز - خبرنگار
این روزها که شهر حال و هوای پاییزی به خود گرفته بهترین و دلچسب‌ترین صبحانه‌ای که می‌شود میل کرد آش سنتی شیراز است؛ غذایی که از دیر باز در بین شیرازی‌ها شهره بوده است و در خانه‌ها برای صبحانه پخته می‌شد و امروزه در اکثر مغازه‌های آش فروشی سطح شهر می‌توان این آش سنتی را نوش جان کرد....
1396/09/07
این روزها که شهر حال و هوای پاییزی به خود گرفته بهترین و دلچسب‌ترین صبحانه‌ای که می‌شود میل کرد آش سنتی شیراز است؛ غذایی که از دیر باز در بین شیرازی‌ها شهره بوده است و در خانه‌ها برای صبحانه پخته می‌شد و امروزه در اکثر مغازه‌های آش فروشی سطح شهر می‌توان این آش سنتی را نوش جان کرد.
در چند سال اخیر تعداد آش‌فروشی‌ها در شیراز زیاد و تهیه آن برای مردم راحت‌تر شده است.

صبحانه‌ای کامل
«علی سمندر» شهروند شیرازی که برای تهیه آش سنتی به یکی از مغازه‌های آش‌فروشی واقع در فرهنگ شهر مراجعه کرده، می‌گوید: هفته‌ای 2‌تا‌3‌بار صبحانه خانواده ما آش سنتی شیراز است. این غذا اگر آشپزش ماهر باشد قابل رقابت با هیچ صبحانه‌ای نیست و در نوع خود بهترین و خوشمزه‌ترین است.
این شهروند شیرازی می‌افزاید: شاید تعداد کسانی که در شیراز این نوع آش را طبخ می‌کنند زیاد باشد اما کیفیت‌ها با هم متفاوت است و برخی کیفیت لازم را ندارند. ولی هنوز هستند کسانی که طعم اصیل این آش را با استفاده از مواد با کیفیت نگه داشته‌اند.

صف‌های شلوغ
در خیابان انقلاب صف نسبتا طولانی در جلوی یکی از آش‌فروشی‌های مشهور شیراز تشکیل شده است و مردم منتظرند تا بتوانند آش شیرازی تهیه کنند.
«مهناز عزیزی» خانم میانسالی است که در آخر صف ایستاده و می‌گوید: کیفیت آش این مغازه بی نظیر است و حتی از دستپخت ما خانم‌های خانه‌دار هم بهتر است. به همین خاطر است که مشتریان پروپا قرص دارد و مردم راغبند تا از اینجا خریدشان را انجام دهند. عزیزی بیان می‌کند: با زیاد شدن آش‌فروشی‌ها و با توجه به این که بعضی از نانوایی‌ها هم در کنار پخت نان با قرار دادن قابلمه بزرگ آش در کنار پیاده رو به توزیع آش می‌پردازند راحت می‌توان آش تهیه کرد ولی کیفیت این غذا مهم است که از کجا تهیه شود. او ادامه می‌دهد: بهتر است مردم این نوع غذا را برای اطمینان از کیفیت و سلامت طبخ از جاهای معتبر تهیه کنند.

نظارت و ساماندهی
رئیس اتحادیه صنف پزندگان شیراز در گفت‌و‌گو با همشهری بیان می‌کند: اقدامات مناسبی برای ساماندهی و نظارت روی فعالیت پزندگان آش سنتی شیراز صورت گرفته است؛ در 2‌سال اخیر برای رقابتی شدن پخت آش‌سنتی شیراز مجوزهای فعالیت بیشتری به متقاضیان داده شده است. در حال حاضر در سطح شهر پراکندگی مناسبی از این صنف وجود دارد و مردم راحت‌تر از قبل می‌توانند به این غذای مورد علاقه خود دسترسی داشته باشند.
«احمد رضا وردی زاده» بیان می‌کند: کسانی که به پخت آش سنتی اقدام می‌کنند باید آنالیز مربوط به مخلفات این غذا را که از طرف اتحادیه تهیه شده و در اختیار آنها قرار گرفته رعایت کنند. لذا در راستای تحقق این امر بازرسان زبده اتحادیه به صورت ناشناس به آش‌فروشی‌ها سطح شهر مراجعه کرده و با تهیه آش مغازه‌ها آنها را تست می‌کنند. در صورت رعایت نکردن دستورالعمل‌های ارائه شده با آنها برخورد قانونی صورت خواهد گرفت. وی به بحث ارائه آش سنتی توسط نانوایی‌ها ورود کرده و می‌گوید: مشاهده شده که تعدادی از نانوایی‌های سطح شهر به خصوص در فصل پاییز و زمستان به عرضه آش اقدام می‌کنند. این امر خلاف مقررات است و باعث ایجاد مشکل برای سلامتی مردم می‌شود، زیرا مشخص نیست که آش در کجا تهیه شده و مخلفات آن چیست. لذا با توجه به این که برخورد با این مسئله در حیطه اختیارات اتحادیه نیست جلسات مختلفی با مدیریت اجرایی شهرداری شیراز برگزار شده و امیدواریم که اقدامات لازم صورت بگیرد.
رئیس اتحادیه صنف پزندگان شیراز ادامه می‌دهد: در حال حاضر نزدیک به 200 مغازه طبخ آش سنتی در شیراز وجود دارد و بین 70 تا 80 نفر نیز به دنبال گرفتن مجوزهای لازم هستند. می‌توان گفت تقریبا هزار نفر در این کار مشغول به فعالیت هستند که با مشکلات مختلفی چون سختی کار رو به‌رو هستند. البته رکود بازار نیز بر این صنف تأثیر گذاشته و با کاهش درآمد روبه‌رو شده‌اند. ازطرفی هزینه‌هایی چون آب، برق، گاز، بیمه، مالیات و حقوق کارگر باعث شده که سختی‌ها بیشتر شود.
این مسئول می‌گوید: نزدیک به 12‌نوع آش در شیراز پخت می‌شود.
رئیس اتحادیه صنف پزندگان شیراز با اشاره به اینکه در اکثر مغازه‌های آش‌فروشی مواد غذایی ازجمله حلوا، هلیم‌بادمجان، کشک‌بادمجان، آش ماست و آش کشک طبخ و توزیع می‌شود، می‌افزاید: به دلیل حجیم‌بودن ظروفی که برای طبخ این مواد استفاده می‌کنند اگر زمان توزیع افزایش یابد فاسد شده و مشکل گسترش بیماری و مشکلات بهداشتی را برای مصرف‌کنندگان به وجود می‌آورد. لذا باید فاصله بین طبخ و توزیع ساعات مناسب باشد و از حد استاندارد فراتر نرود.
وردی‌زاده می‌گوید: فارس نسبت به سایر استان‌ها بیشترین مصرف کننده آش را دارد. مردم باید در تهیه این غذا از مکان‌های مورد تأیید و دارای مجوز اقدام کنند تا به سلامتشان خدشه‌ای وارد نشود. باید با انجام کارهای فرهنگی به سمتی رفت تا از خرید مواد خوراکی از دستفروشان خودداری شود.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code