موضوعات
فارس

گردش کند چرخ صنعت در فارس

نویسنده: علی پیرزاده شیراز - خبرنگار
در سال‌های نه چندان دور صنعت فارس دوران خوشی داشت و چرخ آن بر وفق مراد می‌چرخید....
1396/03/29
در سال‌های نه چندان دور صنعت فارس دوران خوشی داشت و چرخ آن بر وفق مراد می‌چرخید.
کارخانه «آزمایش» شهرتی جهانی داشت و برندی شناخته‌شده به شمار می‌رفت که پس از سال‌ها تلاش لایق اعتماد مردم شده و به هر خانه‌ای یک محصول فرستاده بود؛ کارخانه‌ای که کره‌ای‌ها پس از بازدید از آن حسرتش را می‌خوردند و می‌گفتند ما آرزو داریم فقط یک کارخانه به عظمت آزمایش داشته باشیم. صنایع مخابرات راه دور، فناوری روز دنیا را داشت.
کارخانه اشتادرموتورز درخدمت کشاورزی بود ، زیمنس و... نام‌های آشنایی بودند که با تولیدات روزانه، نان چند صد خانواده کارگر را تامین می‌کردند. تنها نان نبود، آرامش و آسایش برای قشر وسیعی از خانواده کارگران زحمتکش با چرخش دستگاه‌ها به ارمغان می‌آمد. زن خانه می‌دانست شوهرش خسته می‌آید اما حقوق مناسبی دارد. اکنون تنها خاطره‌ای از این افتخارات و سربازان دوران طلایی صنعت فارس باقی مانده است.
این روزها حال صنعت استان خوب نیست و نفس آن به شماره افتاده است. تعطیلی کارخانه‌ها و حضور فراوان صنعتگران در دادگستری و یا زندان نشانه‌های خوبی برای صنعت کشورمان نیست. وقتی که بانک‌ها مالک کارخانه‌ها می‌شوند زنگ خطر‌ها به صدا در می‌آید.
برای بررسی برخی از مشکلات صنعت فارس با چند تن از صنعتگران سرد و گرم چشیده، آنان که مشکلات را با گوشت و پوست خود لمس کرده و برای این بیمار دل سوزانده اند گفت و گو کرده ایم.

مشکلات پیش روی صنعت
مدیر عامل و رئیس هیات مدیره یکی از کارخانه‌های استان عمده ترین مشکل صنعت را منابع بانکی، تورم، افزایش مالیات، حسابرسی بیمه اجتماعی و واردات بی رویه انواع محصولات می‌داند.
«محمد تابنده» می‌گوید: تشکل‌های بخش خصوصی مانند انجمن مدیران صنایع، خانه صنعت و معدن و اتاق بازرگانی باید بتوانند در انتخاب مدیران بانک‌ها، مدیران شهرک‌های صنعتی و حتی مدیر‌کل صنایع و معادن نقش داشته باشند تا با تعامل بهتر شرایط رشد صنعت در استان فراهم شود.
تابنده یکی از مشکلات بخش خصوصی را نگرفتن حق صنعت از دولتمردان و یا بخش دولتی می‌داند و می‌افزاید: تاکنون نماینده بخش خصوصی به مجلس و یا تهران نرفته است تا با وزرا و نماینده مردم صحبت کند و مشکلات بخش خصوصی را مطرح و مطالبات این بخش را پیگیری کند. به همین دلیل با وجود شرایط یکسان در کشور و فارس هر روز در بخش صنعت پسرفت کردیم.
تابنده با اشاره به این‌که امنیت شغلی در بخش خصوصی در خطر است، ادامه می‌دهد: جوانان و یا افرادی که به دنبال کار هستند سعی می‌کنند در تشکل‌هایی مانند بانک‌ها و یا ادارات دولتی استخدام شوند که امنیت شغلی بالایی دارند. یک جوان نمی‌خواهد وقتی سر کار آمد و با دلخوشی ازدواج و خانه اجاره کرد نگران تعطیل شدن کارخانه باشد. بنابراین به علت تورم بالا، حقوق پرداختی ما به این جوان جوابگوی مخارج روزمره اش نیست.
این فعال بخش خصوصی شرایط کنونی صنعت فارس را نامناسب می‌داند اما به آینده آن امیدوار است. تابنده با بیان این‌که اکنون سیاستمداران و متولیان صنعت کشور زنگ خطر را شنیده اند و درصدد حل مشکلات صنعت و کشور هستند، می‌گوید: ما نشانه‌های آن را آرام آرام می‌بینیم و امیدواریم با آزاد شدن ورود فناوری بتوانیم مشاورانی برای صنعت در نظر بگیریم. اگر قرار است صنعتی در این کشور وجود داشته باشد باید بتوانیم خودمان را با فناوری‌های روز دنیا هماهنگ کنیم. وی با اشاره به این‌که اکنون بسیاری از شرکت‌های بزرگ ایرانی و خارجی درصدد هستند تا در فارس سایت راه اندازی شود، می‌افزاید: این موضوع نشانگر این است که استان ما شرایط رشد و توسعه صنعت را دارد که از مهم ترین آنها می‌توان به نزدیکی به آب‌های آزاد، نزدیکی به منابع گاز و نفت و نیروی متخصص و جوان اشاره کرد.
این کارشناس اضافه می‌کند: اکنون که شرایط تعامل ما با جهان بهتر شده است باید بتوانیم دانش فنی را وارد و آن را بومی سازی کنیم و با مهندسی معکوس شرایط رشد کشور را فراهم سازیم.

دانستن الفبای صنعت
اما مدیر عامل یکی از کارخانه‌های دیگر استان نیز معتقد است مدیریت حرف اول و آخر را در صنعت می‌زند اما متاسفانه در بخش صنعت، فارس فاقد کارشناسان متبحر صنعتی بوده که این ضعف موجب شده است صنعت استان دچار مشکل اساسی شود.
«علیرضا عرب غنی» می‌گوید: بسیاری از سرمایه‌گذاران بدون شناخت الفبای صنعت وارد این حوزه شده‌اند که هم موجب ضرر و زیان خود و هم باعث هدر رفتن سرمایه‌های کشور شده‌اند. در حالی‌که اگر کارشناس صنعتی داشتیم قبل از ورود هر سرمایه‌گذار شرایط سرمایه‌گذاری بررسی و از نظر اقتصادی طرح توجیهی و سود‌آوری مشخص می‌شد. سپس افراد اقدام به سرمایه‌گذاری می‌کردند و در آن صورت حال و روز صنعت فارس چنین نبود.
وی باور دارد: قبل از ایجاد صنعت باید زیر‌ساخت‌های آن را به صورت اصولی و اساسی فراهم کرد. این عضو هیات امنای شهرک صنعتی بزرگ شیراز اضافه می‌کند: صنعتگران باید در مقابل پرداخت مالیات خدماتی دریافت کنند تا راغب باشند مالیات خود را بپردازند. اما وقتی در قبال پرداخت مالیات هیچ حمایتی از صنعتگر نمی‌شود و افراد سود جو بدون پرداخت مالیات و سایر هزینه‌ها اقدام به تولید محصولات زیر پله ای بدون کیفیت اما با قیمت کمتر می‌کنند سرمایه‌گذاران رغبتی به پرداخت مالیات ندارند.
عرب غنی سود حاصله از منابع بانکی را بسیار زیاد و غیر منصفانه می‌داند و می‌گوید: این میزان بهره بانکی در شرایط تورمی و بی رونقی صنعت آخرین نفس‌های صنعت را هم می‌گیرد بنابراین صنعتی که سود آور نیست توسعه نخواهد یافت و موجب تعطیلی و ورشکستگی و رکود تورمی خواهد شد البته باید به این نکته نیز توجه کرد که صنعت تنها بخش اشتغال زا و تولید کننده ثروت برای کشور است. وی عوامل مختلفی را موجب بیماری صنعت فارس می‌داند و می‌افزاید: فارس با گندم شناخته می‌شود نه با صنعت‌های قدیمی مانند ریخته گری، الکترونیک و یا مخابرات، ضمن این‌که شرایط فارس در ارتباط با حوزه خلیج فارس و دسترسی به دریا مورد بررسی قرار نمی‌گیرد که نیاز به حمایت از بخش صنعت نفت و پشتیبانی از عسلویه و منطقه پارسیان را در بر می‌گیرد.
این کارشناس معتقد است در برخی موارد مدیران تنها به اجرای صد در صد قوانین تاکید دارند. در حالی‌که به شرایط زمانی و مکانی کمتر توجه می‌کنند مثلا وجود مسئول فنی در کارگاه‌های بالاتر از 27 نفر در برخی از کارخانه‌های مشکل‌ساز شده است و هزینه تولید را بالا می‌برد. برای نمونه با وجود شهرت فراوان فارس در تولید نقل نمی‌تواند با نقل ارومیه رقابت کند که در کارگاه‌های کوچک تولید می‌شود. ما موافق اجرای قانون هستیم به شرطی که رکود نداشته باشیم، تورم نباشد و فشار مضاعف بر صنعت نباشد. وقتی تولید نیست تحمیل هزینه‌های مضاعف بر تولید کننده موجب تعطیلی کارخانه‌ها می‌شود.
عرب غنی مشکل صنعت فارس را ریشه ای می‌بیند و می‌گوید: نیروی انسانی متخصص عامل اصلی تولید و سرمایه یک کارخانه است. در کشورمان از دوران ابتدایی و یا دوران متوسطه این نیرو را به صورت تخصصی آموزش نمی‌دهند و آنها دروس خلاقیت، مهارت یابی و کارهایی را که باید یک کارگر متخصص بداند، نمی‌آموزند، در نتیجه ما دیده‌ایم که حتی افراد تحصیلکرده با مدرک تحصیلی مهندسی شرایط و مهارت کار کردن را ندارند.
وی ادامه می‌دهد: دانشگاه‌ها با دادن مدرک تحصیلی انتظار جوانان را افزایش داده اند و آنها منتظر دریافت حقوق‌های بالا و نشستن پشت میز هستند.
عرب غنی می‌گوید: خواسته یا ناخواسته در صنعت استان مشکلاتی پدید آمده است اما ما شرایط رشد و توسعه مانند نیروی انسانی، منابع غنی، موقعیت خاص جغرافیایی و نزدیکی به خلیج فارس و منطقه پارسیان را داریم که اگر این ظرفیت‌ها شناسایی بشوند مشکلات موجود به ندرت حل می‌شوند و می‌توان به آیند صنعت استان و کشور امیدوار بود.
وی اضافه می‌کند: اتاق صنعت و معدن باید مشاور 3 قوه باشد و با بهبود محیط کسب و کار و بر اساس اصل 44 قانون اساسی مشکلات صنعت را حل و فصل کند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code