موضوعات
فارس

کودک و زندگی در میان جمع

نویسنده:
صاحبنظران اعتقاد دارند كه دوران كودكي مهم‌ترين دوران زندگي است و فرد بالاترين ميزان آمادگي براي پذيرش آموزش‌ها را دارد، اما اين موضوع هنوز در جوامع در حال توسعه به‌شكل جدي نهادينه نشده است.
1393/07/22
به گزارش ايسنا، روان‌شناسان كودك معتقدند، يك كودك تا زماني كه در دوران خوش كودكي سير مي‌كند، بسياري از مسائل را حين بازي و فعاليت‌هاي روزمره، از محيط پيراموني خود مي‌آموزد و اين موضوع سال‌ها است كه از سوي كشورهاي پيشرفته مدنظر قرار گرفته و نهايت استفاده از آن شده است.
به اعتقاد صاحبنظران، كودك مي‌تواند از چند مسير براي آموزش بهره‌گيرد كه نخستين مسير همان نظام خانواده است كه تأثير زيادي در رشد و تعالي كودك دارد و همان‌طور كه  شاهدیم، يك كودك مطابق با فرهنگ‌ها و آيين‌هاي خانواده بزرگ مي‌شود.
مسير ديگر مهدكودك است. كودكان در مهدهاي كودك فرصتي پيدا مي‌كنند تا بتوانند با همسن و سال‌هاي خود آشنا شده و از همان كودكي رفتارهاي مختلف منتهي به برقراري ارتباط با ساير افراد، فراتر از محدوده خانواده و يك اجتماع بزرگ‌تر را فراگيرند.
طبق گفته مديركل بهزيستي استان فارس آمارها حاكي از آن است كه در كشور ما تنها 7‌درصد كودكان زير 6 سال از امكانات آموزشي مهدهاي كودك استفاده مي‌كنند كه 92‌درصد اين كودكان مادران شاغل دارند، به اين معنا كه مادران اين كودكان به دليل مشكلات شغلي نمي‌توانند از فرزندان در خانه نگهداري كنند و به همين دليل آنان را  به مهدهای كودك‌ مي‌‌سپارند اگر چه خود تمايلي براي اين کار ندارد.
خانم خسروي كه يك كودك 5 ساله دارد و خانه‌دار است، مي‌گويد: فكر مي‌كنم در خانه راحت‌تر مي‌توانم به كودكم آموزش بدهم و خيلي چيزهايي را كه قرار است ياد بگيرد خودم مي‌توانم به او ياد بدهم و نياز نيست پول هنگفتي را هزينه كنم و او را به مهدكودك بسپارم.
اين زن خانه‌دار اعتقاد دارد با استفاده از همين پول و تهيه برخي وسايل آموزشي و كمك آموزشي، مي‌تواند آموزش‌هاي لازم را به پسرش منتقل كند و مهدكودك چيزي بيشتر از آنچه او انجام مي‌دهد، به فرزندش نمي‌آموزد.
خانم فاطمي نيز مادر ساراي 4 ساله است و همين نظر را دارد.
او مي‌گويد: معلوم نيست در مهدكودك چه موضوعاتي به بچه‌ها آموزش داده مي‌شود و آيا اين موضوعات مناسب و متناسب هست يا نه؟
اين زن خانه‌دار تأكيد مي‌كند: دلم نمي‌خواهد فرزندم مطالبي را بياموزد كه شايد نياز نباشد در اين سن بداند. به نظر من اگر خودم كمكش كنم خيلي بهتر است و نياز نيست مدت زمان زيادي را در مهد بگذراند. در ضمن در مهدهاي كودك، بچه‌ها با فرهنگ‌هاي مختلفی حضور دارند كه هيچ يك از خانواده‌هاي آنان را نمي‌شناسيم و نمي‌دانیم با بچه‌ها چگونه رفتار مي‌شود.
فاطمي بيان مي‌كند: طبق آنچه از اطرافيانم شنيده‌ام، بچه‌ها وقتي به مهدكودك مي‌روند  در فضایی تربیت می‌شوند که لزوما مورد تأیید والدین نیست.
اما خانم رنجبر، ديگر شهروند شيرازي كه او نيز خانه‌دار است مي‌افزايد: من خانه‌دار هستم و فرزندم را نيز به مهدكودك سپرده‌ام، اگرچه فكر نمي‌كنم آموزش خاصي فراتر از آنچه خودم به فرزندم آموزش مي‌دادم، فراگرفته باشد.
اين مادر خانه‌دار اضافه مي‌كند: هدف من تنها اين بوده كه كودكم با بچه‌هاي ديگر آشنا شود و ارتباط برقرار كند اگرنه بار علمي كه بايد به بچه‌ها انتقال دهند خيلي كم است و به نظر من نياز بچه‌هايي با اين سن را پاسخگو نيست.
او اعتقاد دارد: شايد مربياني كه براي مهدهاي كودك استخدام و به كار گرفته مي‌شوند، به لحاظ علمي و توان عملي شايستگي كافي را ندارند، به‌هر حال وظيفه اداره‌هاي ناظر است كه چاره‌اي براي اين موضوع بينديشند.

اهميت ويژه‌ كودكي
مديركل بهزيستي فارس نيز در مورد وضعيت آموزشي مهدهاي كودك، مي‌گويد: آمار نشان مي‌دهد عكس چيزي كه برخي خانواده‌ها معتقدند نه تنها محيط مهدهاي كودك بد نيست و موجب بي‌ادب شدن بچه‌ها نمي‌شود بلكه بسيار هم خوب است و كودكان چيزهاي زيادي مي‌آموزند كه در صورتي كه در خانه باشند نمي‌توانند اين مطالب را بياموزند.
دكتر«سيد مرتضي موسوي»: اضافه مي‌كند: طبق نظر روان‌شناسان 80 ‌درصد شخصيت كودكان تا 8 سالگي شكل مي‌گيرد و اين دوران از زندگي اهميت ويژه‌اي دارد و بايد به آن توجه شود.
او مي‌افزايد: پژوهش‌ها نشان مي‌دهد كه دو ركن خانواده و مهدكودك در آموزش كودك بسيار مهم و نقش مهدهاي كودك از خانواده پررنگ‌تر و الگوپذيري كودكان از مربيان خود بيشتر از والدين است، بنابراين بايد به مربيان و آموزشي كه در مهدكودك‌ها ارائه مي‌شود توجه ويژه و اعتماد داشت.
اين مقام مسئول مي‌گويد: مهم‌ترين مشكلي كه در اين زمينه وجود دارد اجباري نبودن تحصيل در مهدهای كودك و مراکز پيش‌دبستاني است. آمار نشان مي‌دهد تنها 8‌درصد كودكاني كه به مهدكودك مي‌روند داراي مادر خانه‌دار هستند يعني دليل استفاده تعداد زيادي از كودكان از  مهدهای كودك‌ شاغل بودن والدين آنهاست. اين وضعيت نگران‌كننده است.
موسوي تصريح مي‌كند: مشكل ديگر در اين بخش، شهريه‌هاي بالايي است كه  مهدهای كودك‌ مطالبه و دريافت مي‌كنند، مثلاً در كشوري نظير كوبا 95‌درصد كودكان به مهدهای كودك مي‌روند و اين موضوع به دليل يارانه‌اي است كه دولت به  مهدهای كودك‌ اختصاص داده است، لذا در ايران هم اين نياز وجود دارد كه با توجه به تأثير آموزش‌ها در كودك و شكل‌گيري شخصيت او، دولت به خانواده‌ها و  مهدهای كودك‌ در اين زمينه كمك كند.
وي اضافه مي‌كند: مدرك تحصيلي مربيان شاغل در  مهدهای كودك‌ فارس به‌طور متوسط ليسانس (كارشناسي) است و بازنگري در محتواي آموزشي اين مراكز با هدف ارتقا شاخص‌هاي كيفي آموزش‌ها و توجه به مسائل اعتقادي و ارزشي، يكي از اولويت‌ها به‌شمار مي‌رود. تصميم‌ براين است كه بيشتر از فارغ‌التحصيلان دوره‌هاي كارشناسي ارشد و رشته‌هاي روان‌شناسي و علوم تربيتي به‌عنوان مربيان مهدكودك‌ها استفاده شود.
 به گفته اين مقام مسئول، آموزش‌هاي ضمن خدمت مستمر براي مربيان مهدهای كودك‌ از ديگر اولويت‌ها به‌شمار مي‌رود زيرا نياز كودكان امروز با كودكان سال‌هاي گذشته بسيار متفاوت بوده و بايد آموزش‌ها نيز متناسب با شرايط روز تغيير كند.
مديركل بهزيستي فارس اضافه مي‌كند: نمي‌توانيم بگوييم وضعيت آموزشي مهدهای كودك در استان مطلوب است و نمي‌توان هم به شكل كامل آن را نامطلوب ارزيابي كرد، بايد تغييراتي ايجاد كنيم و نيازسنجي كنيم تا بتوانيم در اين مسير پيشرفت كنيم. در حال حاضر استقبال كمي از مهدهای كودك مي‌شود، بايد‌كاري كنيم اين استقبال افزايش يابد.
كم‌توجهي خانواده‌ها به اهميت آموزش‌هاي گروهي در شكل‌گيري شخصيت كودك و افزايش توان يادگيري او، موضوعي نيست كه بتوان در مدتي كوتاه آن را تغيير داده و رفتاري ديگر جايگزين كرد.
شايد بسياري از تصورات شكل‌گرفته در ذهن خانواده‌ها در خصوص مهدهای كودك‌ و تأثير آن بر فرايند رشد كودكشان، ناشي از غيركارشناسي بودن فعاليت در اين حوزه بسيار مهم بوده است.
لزوم اعتمادسازي نزد خانواده‌ها، تدوين و اجراي راهكارهايي براي كاهش هزينه‌هاي استفاده از خدمات مهدهای كودك‌، ارتقای شاخص‌هاي كيفي به‌لحاظ فضاي آموزشي مناسب، امكانات آموزشي و كمك‌آموزشي و استفاده از كارشناسان داراي مدارك بالاتر از ليسانس و رشته‌هاي مرتبط ضرورت‌هايي اجتناب‌ناپذير براي افزايش تمايل در خانواده‌ها براي سپردن كودكان به مهدهای كودك‌ است.
افزايش ميزان نظارت‌ها، ارتقای آگاهي‌هاي مردم در خصوص چگونگي فعاليت مهدهای كودك‌ و لزوم آشنايي پدران و مادران جوان با اهميت موضوع آموزش در دوران كودكي خصوصاً سنين 3 تا 6 سالگي، شايد از عواملي است كه بايد مورد توجه مسئولان در اين موضوع قرار گيرد.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code