موضوعات
فارس

کلافگی شهروندان لار از سگ‌های بی‌صاحب

نویسنده:
پرسه زدن سگ‌های ولگرد در میادین و خیابان‌های لار به معضلی برای شهروندان این شهر تبدیل شده‎؛ معضلی که علاوه بر ایجاد رعب و وحشت، سلامت شهروندان را نیز تهدید می‌کند....
1396/05/21
پرسه زدن سگ‌های ولگرد در میادین و خیابان‌های لار به معضلی برای شهروندان این شهر تبدیل شده‎؛ معضلی که علاوه بر ایجاد رعب و وحشت، سلامت شهروندان را نیز تهدید می‌کند. یکی از شهروندان لار به تسنیم می‌گوید: شب‌های تابستان اکثر شهروندان برای پیاده‌روی و همچنین گذراندن اوقات فراعت در خیابان‌ها، میادین، پارک‌ها و فضاهای سبز حضور دارند اما متأسفانه این ترس وجود دارد که هر لحظه مورد حمله سگ‌ها قرار بگیرند. این شهروند بیان می‌کند: ‌تا اتفاق ناگواری نیفتاده، لازم است شهرداری و مسئولان شبکه بهداشت شهرستان اقدامات اساسی را برای رفع این مشکل انجام دهند.
یکی دیگر از شهروندان لارستانی افزایش شمار سگ‌های ولگرد را تهدیدی برای سلامتی شهروندان می‌داند و می‌گوید: توقف، خوابیدن و رها شدن این حیوانات ولگرد در اماکن عمومی می‌تواند سبب بروز بیماری‌ شود. به همین دلیل از شهرداری و شبکه بهداشت لارستان انتظار می‌رود که هرچه سریع‌تر برای حل مشکل چاره‌اندیشی کنند.
از معضلات و مشکلات افزایش جمعیت سگ‌های ولگرد شیوع بیماری‌های مشترک بین انسان و حیوان و خطر حمله و گزش، سلب آسایش و آلوده کردن محیط است‌. بنابراین باید نسبت به رها بودن سگ‌های ولگرد و کنترل آنها سریع‌تر اقدام کرد.

نبود مکان مناسب برای جمع‌آوری سگ‌های ولگرد
کارشناس بهداشت محیط شبکه بهداشت و درمان لارستان با بیان این‌که برای پیگیری موضوع سگ‌های ولگرد کمیته‌ای تشکیل شده تا بتوان راه حلی اتخاذ کرد، می‌گوید: از موضوعاتی که با آن روبه‌رو هستیم، بحث حمایت از حقوق حیوانات است که در چندسال اخیر در کانون توجه بوده است. به همین دلیل، بحث زنده‌گیری حیوانات در دستور کار قرار گرفته است.
«حسن آتش‌پنجه» با اشاره به این‌که زنده‌گیری حیوانات نیازمند مکان‌هایی برای نگهداری است، می‌افزاید: در شهر لار مکان خاصی در نظر گرفته نشده است. به گفته وی، وظیفه اصلی اتلاف حیوانات با شهرداری‌هاست و آنها با کمک افرادی که در زمینه اتلاف حیوانات فعالیت دارند، این کار را انجام می‌دهند. کارشناس بیماری‌های واگیر شبکه بهداشت و درمان لارستان نیز می‌گوید: درحال‌حاضر برای کشتار سگ‌های ولگرد از طرف استانداری مجوزی وجود ندارد و فقط می‌توان طرح زنده‌گیری آنها را انجام داد. البته این اقدام هزینه‌بردار است.
«عبدالوهاب رنجبر» با اشاره به این‌که در 2 سال گذشته به دلیل مشکلات ذکر شده اقدامی برای مبارزه و کشتار سگ‌های ولگرد صورت نگرفته و اگر هم تعدادی از سگ‌ها کشته شده‌اند، توسط شکارچیان محلی بوده، می‌افزاید: حضور این حیوانات در سطح شهر سبب ایجاد بیماری‌هایی از جمله کیست هیداتیک، هاری و غیره می‌شود که باید برای این موضوع چاره‌ای اندیشید.

هزینه زیاد، مانع جمع‌آوری سگ‌ها شده است
 مسئول نظارت بر اتلاف و جمع‌آوری سگ‌های ولگرد و بیمار در شهرداری لار نیز با بیان این‌که در گذشته مجوز برای اتلاف سگ‌های ولگرد با سلاح گرم وجود داشت، اما بنا به دلایلی از این کار ممانعت شد، می‌گوید: به همین منظور طرح زنده‌گیری ابلاغ شد که با مشکلاتی از جمله دشواری زنده‌گیری‌، محل نگهداری، تولیدمثل بسیار زیاد و مداوم، هزینه بالای نگهداری یا حتی عقیم‌سازی روبه‌روست.
«محمداسماعیل ایزدی» با بیان این‌که سلاح‌های پیشرفته بیهوشی برای زنده‌گیری سگ‌های ولگرد از طرف مراجع بالاتر در اختیار شهرداری‌ها از جمله شهر لار قرار گرفته ولی نیاز به یک تیرانداز حرفه‌ای با آموزش‌های مختلف دارد، می‌افزاید: برای این کار نیرویی نیز در نظر گرفته شد که به دلیل تغییر وضعیت شغلی، این نیرو از دسترس خارج و برای حل این مشکل، نیروی جدید برای آموزش انتخاب شده است.
وی با اشاره به این‌که در شرایط حساس و بحرانی از سلاح گرم برای از بین بردن آنها در خارج از انظار عمومی استفاده می‌شود، تصریح می‌کند: طرح جدید برای زنده‌گیری سگ‌های ولگرد با استفاده از سلاح بیهوشی نیز به لحاظ تأمین تیر یا مواد بیهوش‌کننده، هزینه بالا و هماهنگی با نهادهای مختلف دارای مشکلات مربوط به خود است.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code