موضوعات
فارس

کاربرد طب سنتی در عصر مدرن

نویسنده: مژده دادگری شیراز - خبرنگار
طب سنتی با قدمتی چند هزار ساله میراث گرانقدری به شمار می‌رود که از گذشتگان به دوران معاصر رسیده است. طب سنتی فرایندهای بدن انسان را کاملاً به هم پیوسته و وابسته به یکدیگر می‌داند. در طب سنتی چین هم تمام موارد بر اساس ساختمان ین و یانگ پایه‌گذاری شده و در پزشکی سنتی ایران، مزاج، بنیادی اساسی است....
1396/09/12
طب سنتی با قدمتی چند هزار ساله میراث گرانقدری به شمار می‌رود که از گذشتگان به دوران معاصر رسیده است. طب سنتی فرایندهای بدن انسان را کاملاً به هم پیوسته و وابسته به یکدیگر می‌داند. در طب سنتی چین هم تمام موارد بر اساس ساختمان ین و یانگ پایه‌گذاری شده و در پزشکی سنتی ایران، مزاج، بنیادی اساسی است.
پزشکان قدیم با ممارست و تبحری که در شناخت انواع طبع داشتند، میزان دخالت وضع مزاجی را در مورد هر بیماری به دقت بررسی کرده و معیار تشخیص و درمان همه بیماری‌ها را براساس آن قرار داده بودند.
 این نگاه یکپارچه به بدن انسان در طب سنتی است که آن را خاص و به کارگیری آن را در بهبود بیماری، مؤثر کرده است. در حالی که جهان امروز توجه ویژه‌ای به طب سنتی تمام مناطق دارد، اما در فارس بنا به دلایلی طب سنتی آن طور که باید مورد توجه قرار نگرفته و به نظر می‌رسد اطلاع رسانی در این زمینه، کافی نبوده است.

طب سنتی ایران و چین
یک متخصص طب سوزنی با اشاره به مشخصه اصلی طب سنتی ایران و چین، کل‌نگر بودن این دو طب را از بزرگ‌ترین مزایای آنها می‌داند و می‌گوید: برخلاف پزشکی آکادمیک، در طب سنتی ایران و چین به اصل اولیه‌ای که باعث بروز مشکل شده، توجه می‌کنند. این امر موجب می‌شود که با درمان منشأ درد، عوارض دارویی ناشی از درمان با شیوه جزئی‌نگر ایجاد نشود.
دکتر «کی‌نوش همایونی» هر دو طب را بسیار قوی توصیف و بیان می‌کند: هر دو طب شباهت و تفاوت‌های زیادی با هم دارند، اما آنچه در مورد هر دو صدق می‌کند، این است که با وجود قدرتمند بودن، اگر توسط افراد متخصص انجام شود، تأثیر مطلوب حاصل خواهد شد.
وی با اشاره به این که دامنه طیف طب سنتی چین نیز مانند طب سنتی ایران بسیار وسیع است، اضافه می‌کند: این طب شامل هربال‌تراپی، درمان گیاهی، ماساژدرمانی، طب سوزنی، طب فشاری، تنفس چی کونگ و ماساژ چی کونگ است.
همایونی ادامه می‌دهد: مهم‌ترین نکته قابل توجه در طب سنتی، سلامت‌محور بودن آن است؛ به این معنا که با وجود تاثیرگذاری قابل قبول در زمینه درمان، بر حفظ سلامت نیز تاکید و تلاش دارد.
وی با اشاره به اینکه در طب سنتی ایران نیز درمان گیاهی، رژیم غذایی و ورزش‌های صحیح، اعمال یداوی و حجامت بخش‌های بسیار کوچکی از این طب هستند، می‌گوید: نکته قابل تأمل این است که متاسفانه برخی از افرادی که مدعی طب سنتی در ایران هستند، با انجام حجامت حتی برای بیماری‌هایی که لازم نیست، به اعتبار طب سنتی ایران لطمه وارد کرده‌اند.
همایونی می‌افزاید: در طب سنتی ایران اولین مرحله درمان، اصلاح طبع و اقداماتی است که با تغییر رژیم، عادت‌های غذایی یا با استفاده از گیاهان دارویی به بهبود بیمار کمک می‌کنند. در صورت عبور از این مراحل مجوز حجامت از نظر علمی صادر می‌شود.
وی درباره یکی از مشکلات اساسی این نوع طب بیان می‌کند: به دلیل این که قسمت‌های مختلف طب سنتی ایران از جمله قسمت آموزش ماساژ ایرانی را هیچ استادی طی سالیان متمادی به صورت عملی انجام نداده و تنها منبع در دسترس، کتاب است، شکافی در طب سنتی ایران به وجود آمده که در طب سنتی چین به دلیل انتقال سینه به سینه آموزش‌ها این مشکل وجود ندارد.

سلامت محور بودن طب سنتی
دکتر همایونی با بیان این که در طب سنتی علاوه بر درمان، بر حفظ سلامت نیز تاکید فراوانی می‌شود، می‌گوید: اگر افراد مراقب باشند تا طبعشان دچار آشفتگی نشود، کمتر گرفتار بیماری شده و سالم، پرانرژی و فعال خواهند بود.
وی می‌افزاید: این تاکید بر سلامت در طب سنتی ایران تحت عنوان حفظ و صحه، از سال‌ها پیش وجود داشته است.
همایونی با اشاره به فعالیت برخی افراد غیر متخصص در زمینه طب سنتی از گسترش اینگونه فعالیت‌ها ابراز تأسف می‌کند و می‌گوید: چنانچه درمان توسط متخصص واقعی انجام نشود، ممکن است عوارضی برای بیمار در پی داشته باشد. پارگی ریه و روده، آسیب عصب و پاره شدن تاندون از آن جمله‌اند.

مشکلات طب سنتی در شیراز
متخصص طب سوزنی به دیر شروع کردن درمان با طب سنتی هنگام مراجعه بیمار می‌گوید: یکی از مشکلات اساسی در شیراز این است که معمولاً همکاران پس از مراجعه بیمار، ابتدا سایر روش‌های درمانی را امتحان کرده و پس از نتیجه نگرفتن، بیمار را برای درمان به طب سوزنی ارجاع می‌دهند.
همایونی اضافه می‌کند: این موضوع از آن جهت مشکل ساز است که هرچه زمان مراجعه بیمار زودتر باشد، پاسخ طب سوزنی به بیماری بهتر است. این امر علاوه بر بهبودی سریع با کاهش تعداد جلسات مورد نیاز، از لحاظ اقتصادی نیز برای بیمار به صرفه‌تر است. باید به این نکته توجه کرد که هرگونه اتلاف وقت در این خصوص برابر با افزایش دوره درمان و صرف هزینه برای بیمار است.
همایونی معتقد است؛ مشکل زمانی آغاز می‌شود که برخی از پزشکان متخصص به دلیل اعتماد کافی نداشتن به طب سنتی و سوزنی، آن را ناکارآمد دانسته و این موضوع را با بیماران در میان می‌گذارند، اما سازمان جهانی بهداشت در مورد طیف وسیعی از بیماری‌ها طب سوزنی را توصیه و میزان اثربخشی آن را بالا عنوان کرده است.
این متخصص طب فیزیکی و توانبخشی یکی دیگر از مهم‌ترین مشکلات فارس در مورد طب سنتی را کم کاری رسانه‌ها می‌داند و ادامه می‌دهد: انتظار می‌رود رسانه‌ها با آگاهی دادن صحیح و به موقع از صرف وقت و هزینه اضافه بیماران جلوگیری کنند.
این استاد دانشگاه به نقش مؤثر پزشکان استان در زمینه اطلاع‌رسانی به افراد اشاره می‌کند و می‌گوید: پزشکانی که تأثیر حقیقی طب سنتی و همچنین طب سوزنی را بر انواع مختلف بیماری‌ها دیده و به آن باور دارند، باید به نوبه خود در این خصوص اطلاع‌رسانی کنند تا در فارس نیز شاهد توسعه این نوع درمان باشیم.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code