موضوعات
فارس

واکسیناسیون رایگان دام‌های سنگین

نویسنده:
مدیرکل دامپزشکی فارس از اجرای طرح واکسیناسیون دام‌های سنگین به صورت رایگان در فارس خبر داد.
1396/07/18

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان «یعقوب مهندس» اظهار کرد: امسال دولت برای مبارزه با شیوع تب برفکی با همکاری دامداران طرح واکسیناسیون ۲۵۰ هزار راس گاو و گوساله را اجرا می‌کند.
وی ادامه داد: دولت هم واکسن و هم هزینه‌های واکسیناسیون را تامین کرده است. مهندس بیان کرد: افزون بر ۸۰۰ بیماری مشترک بین انسان و دام وجود دارد که بعضی از این بیماری‌ها از جمله تب کریمه، آنفلوآنزا، پی پی یار، آبله و تب مالت از بیماری‌های استراتژیک محسوب می‌شود که اگر اصول بهداشتی و نظارتیرعایت شود می‌توان از شیوع این بیماری‌ها جلوگیری کرد. این مسئول تصریح کرد: تب کریمه که ناقل یک کنه است، از خطرناک‌ترین بیماری‌های مشترک بین انسان و دام است که به بدن دام می‌چسبد و با رعایت نکردن اصول بهداشتی در هنگام ذبح و تماس انسان با دام‌های آلوده در دامداری‌ها  ممکن است موجب مرگ انسان شود.
مهندس در خصوص مصرف آنتی بیوتیک در مرغداری‌ها گفت: اگر یک مرغداری به صورت کامل بهداشتی و صنعتی باشد نیاز کمتری به مصرف آنتی بیوتیک پیدا می‌شود و طبق هماهنگی‌های صورت گرفته ۱۰ تا ۱۵ روز قبل از عرضه طیور به بازار، مرغداری‌ها اجازه ندارند آنتی بیوتیک مصرف کنند. وی افزود: عرضه طیور قبل از انجام آزمایش‌های مختلف در آزمایشگاه‌های ناظر و تایید بازرس دامپزشکی ممنوع است.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code