موضوعات
فارس

نخلستان‌های مهر احیا می‌شوند

نویسنده: عبدالرضا ناصری شیراز - خبرنگار
شهرستان مهر با هزاران هکتار اراضی وسیع کشاورزی و باغبانی یکی از قطب‌های کشاورزی در جنوب فارس است که عمده باغ‌های این شهرستان را نخلستان‌ها در بر گرفته است. بیشتر اهالی این منطقه از طریق همین نخلستان‌ها ارتزاق می‌کنند اما درآمدشان چندان رضایت بخش نیست و مشکلات زیادی برای باغداران این خطه وجود دارد....
1396/09/11
شهرستان مهر با هزاران هکتار اراضی وسیع کشاورزی و باغبانی یکی از قطب‌های کشاورزی در جنوب فارس است که عمده باغ‌های این شهرستان را نخلستان‌ها در بر گرفته است. بیشتر اهالی این منطقه از طریق همین نخلستان‌ها ارتزاق می‌کنند اما درآمدشان چندان رضایت بخش نیست و مشکلات زیادی برای باغداران این خطه وجود دارد.

 ماندن از سر ناچاری
«احمد رضایی» یکی از باغداران قدیمی این شهرستان می‌گوید: به واسطه قیمت پایین خرما خیلی از باغداران باغ‌های خود را رها کرده‌اند و به شغل‌های دیگر رو آورده‌اند و ما هم از سر ناچاری دوام آورده‌ایم و این کار را ادامه می‌دهیم.
این باغدار می‌افزاید: هزینه‌های نگهداری نخلستان‌ها با درآمد حاصل از محصول همخوانی ندارد و گاها باید از جیب خود نیز هزینه کنیم.
وی ادامه می‌دهد: یکی از مشکلات دیگری که گریبانگیر ما شده است بحث کم آبی در شهرستان است. هر چند که اقداماتی برای تغییر روش آبیاری انجام شده است اما کافی نیست و مسئولان باید توجه بیشتری به این امر داشته باشند.
این باغدار می‌گوید: نبود کارخانه‌های مدرن بسته بندی و فراوری خرما در شهرستان راه را برای فعالیت دلال‌ها باز گذاشته است و آنها خرمای شهرستان را با قیمت پایین خریداری می‌کنند و به شهرستان‌های اطراف می‌برند. آن‌ها بعد از بسته بندی به روز و فراوری، خرما را به بازار ارائه می‌دهند و سود حاصل از این محصول به جیب آنها می‌رود.

نخلستان‌های رها شده
کارشناس مسئول باغبانی جهاد کشاورزی شهرستان مهر در گفت و گو با همشهری فارس می‌گوید:2200 هکتار نخلستان در شهرستان وجود دارد که از این تعداد 1200هکتار آن به صورت دیم و رها شده است.
«الیاس مجرد» می‌افزاید: برداشت خارک، رطب و خرما از 2200 هکتار نخلستان‌های این شهرستان هر سال از اواخر تیر آغاز و تا اوایل آبان ادامه می‌یابد.
وی بیان می‌کند: از 1200 هکتار نخلستان دیم و رها شده‌ای که وجود داد عملاً برداشتی انجام نمی‌گیرد و 200 هکتار نیز غیر مثمر است.
مجرد می‌گوید: با توجه به رها شدن نخلستان‌ها در سال‌های اخیر، مدیریت جهاد کشاورزی طرح احیا و ساماندهی 1200 هکتار از نخلستان‌های مهر به طول 21 کیلومتر از روستای بردکویه بخش مرکزی تا مزیجان بخش اسیر را در دستور کار قرار داده است که کارهای مطالعاتی آن انجام شده و امیدواریم در سال‌های آتی کار اجرایی آن آغاز شود.
کارشناس مسول باغبانی جهاد کشاورزی مهر اظهار می‌کند: بیش از 50 رقم خرما در شهرستان شناسایی شده که مهم‌ترین آنها ارقام پیارم، مصلی، شاهانی، خاصوئی، زاهدی (قصب)، کبکاب، گشخواه، مزوئی، هلیله، لشت، خنیزی، هاشمی و... است. متوسط عملکرد باغ‌های مثمر و آبی شهرستان حدود 5 تن در هکتار است و امسال بیش از هزار تن رطب و ۴ هزار تن خرما از این نخلستان‌ها برداشت شده است.

ترویج آبیاری قطره‌ای
کارشناس مسئول باغبانی جهاد کشاورزی شهرستان مهر بیان می‌کند: اقدامات مناسبی برای تغییر روش آبیاری باغ‌ها از سنتی به سمت آبیاری مدرن صورت گرفته است و در حال حاضر بالغ بر 40 درصد نخلستان‌های شهرستان به شیوه نوین قطره‌ای آبیاری می‌شوند.
این مسئول می‌گوید: برای تشویق کشاورزان به تغییر آبیاری از سنتی و غرقابی به آبیاری قطره‌ای تا سقف 85 درصد تسهیلات بلاعوض داده می‌شود و 15 درصد هزینه‌ها به عهده خود باغدار خواهد بود.
وی می‌افزاید: در راستای کاشت خرماهای مناسب از لحاظ قیمتی به واسطه کسب درآمد مناسب برای کشاورزان، بحث کشت خرمای مجول به عنوان گران‌ترین و مرغوب‌ترین خرمای جهان در شهرستان مطرح شده است و قرار بر این است که ۳ هکتار در شهرستان به زیر کشت این محصول برود و به مرور اقدامات لازم برای گسترش کشت این خرما صورت بگیرد.
مسئول باغبانی جهاد کشاورزی مهر به بحث بسته بندی و فراوری خرما در شهرستان ورود کرده و می‌گوید: در حال حاضر کارخانه‌ای در این زمینه در شهرستان وجود ندارد و عمده محصول خرما به شهرستان‌های اطراف رفته و بسته‌بندی می‌شود و به استان‌هایی چون اصفهان، تهران، مشهد، تبریز و... ارسال می‌شود.
اما با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی مراحل احداث کارخانه بسته بندی و فراوری خرما در شهرستان در حال انجام و ساخت و ساز است که به زودی شاهد افتتاح آن خواهیم بود لذا این امر تأثیر مثبتی بر بحث قیمت و بازار خرمای شهرستان خواهد داشت.

برداشت لیموترش
مجرد به باغ‌های مرکبات شهرستان نیز اشاره کرده و می‌افزاید: در حال حاضر 300 هکتار باغ مرکبات در شهرستان وجود دارد که 200 هکتار آن مربوط به لیموترش است و لیموی تولید شده برای مصرف تازه خوری در بازارهای محلی و استان و همچنین استان‌های تهران، اصفهان، قم، هرمزگان و بوشهر و... عرضه می‌شود.
 این مسئول می‌گوید: برداشت محصول لیموترش از سطح 50 هکتار باغ‌های مثمر شهرستان انجام شد و بیش از 750 تن لیموترش از این میزان سطح زیر کشت به‌دست آمد.
وی اظهار می‌کند: با توجه به استقبال باغداران از کشت لیموترش سطح زیر کشت این محصول در این شهرستان به بیش از 200 هکتار رسیده است.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code