موضوعات
فارس

نخستین عمل جا‌گذاری استنت تراشه کودکان در شیراز انجام شد

نویسنده:
نخستین عمل جای‌گذاری استنت تراشه کودکان در ایران به‌همت پزشکان بیمارستان نمازی شیراز انجام شد.
1396/05/22
به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شیراز «محمداشکان مصلحی» فوق تخصص ریه کودکان و برونکوسکوپی مداخله‌ای و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز با همکاری حمید آموزگار و محمدرضا ادراکی اعضای هیات علمی فوق تخصص قلب کودکان دانشگاه علوم پزشکی با موفقیت کار نخستین عمل جای‌گذاری استنت تراشه کودکان در ایران را به ثمر رساندند.
بیمار کودکی یک ساله بود که به دلیل مشکلات قلبی مادرزادی تحت عمل جراحی قلب باز قرارگرفته بود، اما نمی‌توانست از دستگاه تنفس مصنوعی رها شود. بر اساس جلسه شورای پزشکی با حضور پزشکان رشته‌های جراحی قلب، جراحی کودکان، رادیولوژی مراقبت‌های ویژه و قلب کودکان مقرر شد با توجه به وضعیت کودک راه درمان غیر جراحی انتخاب شود.
 مصلحی در این زمینه می‌گوید: بعد از بررسی مشخص شد مشکل بیمار ناشی از وجود دو تنگی در ناحیه تراشه و درگیری زیر تارهای صوتی است که تصمیم به گذاشتن استنت گرفته شد.
وی گفت: در این روش درمانی نوین با کمک برونکوسکوپ، انعطاف‌پذیر و در اتاق برونکوسکوپی در کمتر از 30 دقیقه علاوه بر کارگذاری استنت، تنگی قسمت فوقانی در ناحیه حنجره بیمار به روش پیشرفته کرایو (یخ درمانی) و اتساع به کمک بالن همان زمان رفع شد، به طوری که بیمار تنفس خود به خودی را بدون نیاز به دستگاه‌های کمکی آغاز کرد.
این فوق تخصص ریه کودکان و برونکوسکوپی مداخله‌ای با بیان این‌که این اقدام در سطح کشور در رده سنی بزرگسال در مراکز محدود انجام می‌شود، افزود: این جراحی در گروه سنی کودکان و به کمک فوق تخصص ریه کودکان برای نخستین بار است که در ایران و کشورهای همسایه انجام شده است.
مصلحی بیان کرد: استنت به عنوان جایگزین روش جراحی باز در کودکان در مراکز پیشرفته و محدود دنیا استفاده می‌شود و از جدیدترین روش‌های درمانی و به روز برای رفع مشکلات تنفسی ناشی از شلی دیواره نای و برونش‌ها (تراکو برونکو مالاشی) و تنگی مجاری ریوی ناشی از فشارهای درونی یا بیرونی در کودکان و نوزادان است.
وی همچنین از انجام تمام اعمال مداخله‌ای راه‌های هوایی فوقانی و تحتانی شامل رفع تنگی یا انسدادها، خروج اجسام خارجی، بروساژ، انواع نمونه‌گیری مایعات و ترشحات ریوی در گروه سنی کودکان و نوجوانان مطابق آخرین روش‌های درمانی جهان در بیمارستان نمازی شیراز خبر داد.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code