موضوعات
فارس

مرمت حمام تاریخی میمند تمام شد

نویسنده:
مرمت حمام تاریخی میمند شهرستان فیروزآباد که متعلق به دوره قاجار است به پایان رسید.
1396/07/17
به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری فارس مدیرکل میراث فرهنگی فارس در این زمینه گفت:‌ این حمام چسبیده به مسجد جامع میمند است و به احتمال زیاد از نظر ساختمانی و سازه ای با مسجد جامع میمند همخوانی دارد و از نظر پلان دارای مشخصات حمام‌های عمومی است.
«مصیب امیری» ادامه داد:‌ این حمام تاریخی به شماره 6780 در فهرست ملی به ثبت رسیده است و عملیات مرمت آن از 3 ماه قبل آغاز شد و به اتمام رسیده است.
این مقام مسئول اضافه کرد: عملیات اجرایی مرمت در قسمت‌های سنگ ازاره بدنه ، سفیدکاری بدنه و کادربندی و تزئینات سقف با تخصیص اعتباری بالغ بر 300 میلیون ریال صورت پذیرفت.
در ساخت این بنای ملی مصالحی از سنگ،آجر، گچ و ساروج به کار رفته است. همچنین تغییراتی بسیار جالب در فرم ورودی این حمام و ارتباط میان در و سربینه مشاهده می‌شود. فضای هشتی این حمام دارای 4 جایگاه رختکن به‌خصورت صلیبی شکل است.
2 راه که از هشت و نیم هشت سربینه شروع می‌شود ما را به قسمت گرم خانه هدایت می‌کند و بعد از طی کردن مسافت متناسب، وارد خود گرم خانه می‌شویم. این فضا نیز ازنظر معماری مانند سربینه دارای شکل هشت و نیم هشت است که دراضلاع بزرگ‌تر جایگاه‌های شست و شو و خزینه هم مشاهده می‌شود.
این حمام در قسمت انتهایی یک خزینه مستقیم به فضای گرم خانه داشته و دو خزینه دیگر به وسیله یک ارتباط راهرویی به دو گرم خانه دیگر متصل می‌شود. شاید به همین خاطر است که در قسمت بالا و گوشه از نظر ساختمانی و سازه ای با مسجد جامع همخوانی دارد.

حفاظت از قبرستان دارالسلام
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی همچنین با اشاره به آتش سوزی اخیر در قبرستان تاریخی دارالسلام شیراز و آسیب دیدن سنگ قبرهای تاریخی اظهار کرد: مسئولیت نگهداری از این قبرستان مستقیما متوجه میراث فرهنگی نیست. امیری افزود: ما هم انتقاداتی به نحوه نگهداری از این قبرستان داریم و از بروز آتش سوزی در آن متاسفیم. همه تلاش‌ها معطوف به بهتر نگهداشتن این قبرستان تاریخی است اما متاسفانه این محل، به جایگاه افراد ولگرد و معتاد تبدیل شده و این آتش‌سوزی‌ها هم نتیجه همین تجمع هاست.
مدیرکل میراث فرهنگی ادامه داد: 2 سال پیش تفاهم نامه ای بین شهرداری شیراز و میراث فرهنگی به امضا رسید و مسئولیت ساماندهی این قبرستان به شهرداری شیراز واگذار شد. شهرداری هم با انتخاب پیمانکار فعالیت‌هایی دراین قبرستان داشته است و نباید آن را نادیده گرفت اما در عین حال همچنان آسیب‌ها به این قبرستان تاریخی وارد می‌شود.
امیری با بیان این‌که آتش سوزی اخیر در کمترین زمان ممکن مهار شد تا حجم آسیب‌ها به سنگ قبرهای تاریخی گسترش نیابد گفت: برنامه پاکسازی سنگ خبرها از دوده و سیاهی و مرمت بخش‌های آسیب دیده نیز با همکاری شهرداری شیراز انجام می‌شود.

لزوم ساماندهی قبرستان
پیشتر امام جمعه شیراز نسبت به لزوم ساماندهی قبرستان دارالسلام تذکر داد. آیت‌الله ایمانیبا انتقاد از وضعیت کنونی قبرستان تاریخی دارالسلام خواستار رسیدگی و ساماندهی این مکان شد و اظهار کرد: قبرستان تاریخی دارالسلام شیراز که سومین قبرستان تاریخ اسلام است تا به امروز مورد بی مهری قرار گرفته و بسیاری از آثار نفیس آن نابود شده یا به سرقت رفته است.  امام جمعه شیراز بیان کرد: قبرستان دارالسلام شیراز با هزار و 300 سال پیشینه به محل تجمع معتادان و ولگردان تبدیل شده است.
آیت الله ایمانی گفت: اعتبار دیگر این قبرستان برخورداری از 300 خروار خاک کربلا است که بسیاری از بزرگان و مومنان در آنجا با وضو و پای برهنه حرکت می‌کردند.
وی افزود: امیدواریم برنامه ریزی‌هایی که برای ساماندهی این مکان انجام شده هرچه زودتر به ثمر برسد.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code