موضوعات
فارس

كمبود شاخص‌های فرهنگی دراستان

نویسنده: محسن دانش
فارس از جمله استان‌هاي كشور است كه تعداد بسيار زيادي از انجمن‌هاي خودجوش ادبي را در دل خود دارد.
1393/10/14
شاعري كه شعر را محل تلاقي انديشه‌هاي بشري و روياهاي بكر انساني مي‌پندارد به همشهري مي‌گويد: هنر شاعري در تاروپود پيكره فارس تنيده شده است و نمي‌توان نام استان را بدون شعر تصور كرد.
«مهرنوش ابوالحسني» شاعر شيرازي با اشاره به لزوم تقويت‌گونه‌هاي مختلف شعري در ديار حافظ مي‌افزايد: اگرچه شيراز را شهر غزل مي‌دانند، اما نبايد فراموش كنيم كه در اين شهر فرهنگي و ادبي، شاعران زيادي هم به سرودن ديگر‌گونه‌هاي شعري مشغول هستند و نياز به حمايت و توجه خاص دارند.
او ادامه مي‌دهد: فارس از جمله استان‌هاي كشور است كه تعداد بسيار زيادي از انجمن‌هاي خودجوش ادبي را در دل خود دارد و هر هفته شاهد حضور بخش قابل توجهي از دوستداران ادبيات و شاعران، در اين مكان‌هاي فرهنگي هستيم، ولي هنوز نتوانسته‌ايم برنامه‌ريزي منسجم و هدفمندي را براي ارتقاي كيفي اين هنر در استان طراحي و از پراكنده‌كاري‌هاي ادبي جلوگيري كنيم.
وي معتقد است در زماني كه يك هنر اين همه علاقه‌مند و خواهان دارد، بهتر است با كمك گرفتن از استادان فن و مشاوره شاعران پيشكسوت، زمينه‌هاي سازماندهي كردن توان ادبياتي فارس را مهيا سازيم و اجازه دهيم تا فرايند خلاق‌نگري و نوين آفريني‌هاي شعري، در جايگاه واقعي‌اش قرار گيرد.

شناسايي استعدادهاي پنهان
اين شاعر عنوان مي‌كند: برگزاري همايش‌هاي فصلي با هدف شناسايي استعدادهاي پنهان و ايجاد پژوهشكده‌هاي ادبي در نقاط مختلف استان، مي‌تواند در مسير تعالي هنر شعر راهگشا باشد و بستر مناسبي را براي ورود جوانان توانمند و مشتاق به فراگيري سرايش مضامين شعري، فراهم آورد. او خواستار چينش صحيح دبيران انجمن‌هاي ادبي فارس است و مي‌گويد: نقش يك دبير انجمن ادبي در راهبرد‌هاي كلان و اهداف سازماني، مهم است و بايد نگاه حرفه‌اي‌تري به گزينش‌هايي از اين نوع داشته باشيم. به باور اين واژه پرداز، ساختار اساسي هر انجمن ادبي، بر پايه سياست‌هاي فكري دبير آن شكل مي‌گيرد و در صورت ضعيف عمل كردن اين فرد، اميد چنداني به بقاي انجمن ياد شده نيست.
وي تعويض‌هاي متناوب دبيران ادبي را ناشي از شتاب‌زدگي در انتصاب‌ها مي‌داند و مي‌افزايد: شايسته است در هنگام منصوب كردن اين افراد، توجه دقيقي به كارنامه ادبي و ميزان فعاليت‌هاي مثمرثمرشان در مسير پيشبرد و تعالي شعر كنيم و از سويي ديگر با بررسي عملكرد مديريتي آنها، به نتيجه معقولي دست يابيم.
اين شاعر جوان ادامه مي‌دهد: برپايي دوره‌هاي بازآموزي ادبي براي ارتقاي تراز علمي و روزآمد كردن دانش فني، در كنار برگزاري نشست‌هاي هم‌انديشي و همدلي ادبي فرهنگي، مي‌تواند سبب افزايش كيفيت سرايش شعر در استان شود و بسترهاي خود باوري و شكوفايي جوانان مستعد را مهيا سازد.

طرح جامع و كلان
به نظر او، براي بدنه شعر استان، بيشترين نياز كنوني برخورداري از يك طرح جامع و كلان در عرصه برنامه‌ريزي كارشناسانه شده است تا در پرتو آن، فضاي مساعدي براي رشد علاقه‌مندان به هنر شاعري در فارس مهيا شود.
نويسنده كتاب «ايران نامه» مي‌گويد: در برخي از شهرستان‌هاي فارس، زمينه‌هاي خاص‌تري براي سرايش يك‌گونه ادبي به چشم مي‌خورد، بنابراين بهتر است در هنگام برنامه‌ريزي سالانه، به تناسب‌هاي موضوعي و كاركردهاي محتوايي بيشتر توجه كنيم و بر نگاه تفكيك شده ساختاري، بيشتر اصرار بورزيم تا از هدر رفتن سرمايه‌گذاري‌ها و
تلف شدن فرصت‌ها، جلوگيري شود.
ابوالحسني از كمبود شاخص‌هاي فرهنگي در برخي از نقاط استان گلايه‌مند و خواستار قوت بخشي به سازه‌هاي ادبي هنري فارس در همه نقاط شعر‌خيز است.
وي تلاش براي غني‌سازي كتابخانه‌هاي فارس را در بخش‌هاي ادبي، شرط لازم براي پيشرفت ادبيات شعري مي‌داند و مي‌گويد: بهتر است هرسال، فهرستي از نيازمندي‌هاي ادبي اعضاي كتابخانه‌هاي استان تهيه شود و همزمان با گشايش نمايشگاه بين‌المللي كتاب در تهران، نمايندگاني را براي خريد اين كتاب‌ها مأمور كنيم تا متقاضيان فراگيري سرايش حرفه‌اي شعر، دستشان پر باشد و از نظر مطالعه آثار نوين ادبي، در مضيقه نباشند.
مؤلف كتاب «محمد رسول الله(ص)‌»، شعر را جوهره زندگي اجتماعي مي‌داند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code