موضوعات
فارس

فراز و نشیب‌های مسافرکشی آنلاین در شیراز

نویسنده: علی محمد پشوتن شیراز - خبرنگار
از روزهای پایانی سال 94 و زمانی که خبر فعال شدن تاکسی‌های اینترنتی در تهران منتشر شد، به تدریج موضوع ورود این شیوه خدمت‌رسانی به کلانشهرهایی نظیر شیراز نیز دهان به دهان چرخید تا اینکه در پایان سال گذشته، این خبر واقعیت پیدا کرد و عملیاتی...
1396/06/22
از روزهای پایانی سال 94 و زمانی که خبر فعال شدن تاکسی‌های اینترنتی در تهران منتشر شد، به تدریج موضوع ورود این شیوه خدمت‌رسانی به کلانشهرهایی نظیر شیراز نیز دهان به دهان چرخید تا اینکه در پایان سال گذشته، این خبر واقعیت پیدا کرد و عملیاتی شد.
از میانه‌های سال 95 بود که شورای چهارم شیراز کم‌کم مخالفت‌های خود را با ورود این شیوه از خدمت‌رسانی ابراز کرد. مخالفت‌هایی هم به بهانه حمایت از رانندگان تاکسی و به شکل‌های مختلف در جلسات علنی و غیرعلنی شورا و کمیسیون‌های مرتبط و غیرمرتبط آن، مطرح ‌شد.
رئیس کمیسیون حمل‌و‌نقل و ترافیک شورای چهارم و رئیس کمیسیون تلفیق این شورا در جلسات مختلف، موضع مخالفی در برابر این رخداد اجتناب‌ناپذیر گرفتند؛ این مخالفان بیشترین تاکیدشان بر این بود که مجوزهای فعالیت تاکسی‌های آنلاین را باید شهرداری صادر کند، زیرا براساس قانون نظارت بر حمل‌و‌نقل درون‌شهری این کار بر عهده شهرداری است.

تسلیم در برابر مخالفت‌ها
این مخالفت‌ها اگر چه در روزهای پایانی سال 95، تعدیل و شورای شیراز بالاخره تسلیم شد، اما تاکید بر دریافت مجوز فعالیت از شهرداری در مصوبه شورا وجود داشت؛ به طوری که آخرین بار معاون حمل‌و‌نقل شهرداری شیراز فعالان شرکت‌های اینترنتی فعال در حوزه حمل‌و‌نقل درون‌شهری را ملزم به دریافت مجوز دانست و به آنها در این خصوص هشدار داد.
فعالیت تاکسی‌های آنلاین در شیراز از ابتدای سال 96 رسما آغاز و با استقبال روزافزون شهروندان مواجه شد اما همچنان با چالش‌های زیادی مواجه است؛ از موضع‌گیری‌های مختلف و گاه متناقض مسئولان تا اعتراض‌های گسترده تاکسیرانان و فعالان در زمینه آژانس‌های تاکسی تلفنی و....

فعالیت کنند اما بر اساس قانون
رئیس کمیسیون حمل‌و‌نقل شورای چهارم شهر شیراز می‌گوید: شورا با ورود فناوری به عرصه حمل‌و‌نقل مخالف نبود، بلکه تاکید داشت که باید هر نوع فعالیتی در این زمینه براساس قانون تحت نظارت شورا و شهرداری باشد.
«احمد‌رضا نقیب‌زاده» می‌افزاید: در مصوبه شورای چهارم با ریزبینی مسائل مختلفی مد نظر قرار گرفته بود تا از مشکلات احتمالی پیشگیری شود؛ مشکلاتی که امروز شاهد آنها هستیم.
نقیب‌زاده با تاکید بر اینکه حمل‌و‌نقل درون‌شهری نمی‌تواند با چند متولی به سامان برسد، می‌گوید: بر اساس مصوبه شورای چهارم، قرار بود در فاز اول تنها تاکسی‌های مجوزدار و شناسنامه‌دار شیراز امکان ارائه خدمت در قالب تاکسی‌ اینترنتی را داشته باشند.
او ادامه می‌دهد: قرار بود بعد از یک سال شورای شهر روند را ارزیابی کرده و در خصوص امکان ورود مسافربرهای شخصی به این چرخه تصمیم‌گیری کند.
نقیب‌زاده می‌گوید: تاکید شورا بر استفاده از تاکسی‌های مجوزدار توسط 2 شرکت ارائه‌دهنده خدمات تاکسی ‌اینترنتی در فاز اول، ممانعت از تضییع حقوق آژانس‌های تاکسی‌ تلفنی و تاکسیر‌انان بود.
وی می‌افزاید: تمام کارشناسان حوزه حمل‌و‌نقل به مزایای استفاده از فناوری در این حوزه واقف بوده و هستند، اما آسیب‌های این شیوه از فعالیت را باید با در نظرگرفتن راهکارهای نظارتی و اعمال نظارت سیستماتیک کاهش داد.
عضو سابق شورای اسلامی شهر شیراز عنوان می‌کند: مطابق ماده 9 توسعه حمل‌ونقل عمومی و مصرف سوخت، مدیریت حمل‌ونقل مسافر درون‌شهری و مرجع صادرکننده مجوز فعالیت این شرکت‌ها، شهرداری است.
منتقدان فعالیت تاکسی‌های آنلاین بر این باورند که مبحث تاکسی آنلاین موضوعی در حیطه ارتباطی نیست که با آن به مثابه شرکت‌های فناوری یا رایانه‌ای برخورد کرد و وزارت صنعت، معدن و تجارت یا اصناف را متولی صدور مجوز برای آنها دانست. تاکسی‌ها به هر صورت باید براساس قانون، تحت نظارت شهرداری‌ها باشند.

پیگیری‌های بی‌نتیجه
معاون سازمان حمل‌و‌نقل مسافر درون‌شهری شهرداری شیراز نیز با بیان اینکه تاکسی‌های اینترنتی فاقد مجوزهای لازم از سوی شهرداری هستند، می‌گوید: علی‌رغم اینکه نظارت بر خدمات حمل‌و‌نقل درون‌شهری بر عهده شهرداری‌هاست اما شرکت‌های تاکسی اینترنتی از شهرداری مجوزی دریافت نکرده‌اند. «منصور مفتاحی» می‌افزاید: شهرداری پیگیر مطالبات تاکسی‌داران بوده اما تاکنون به نتیجه مورد نظر نرسیده‌ایم.
مفتاحی با بیان اینکه مسافرکش‌های شخصی همیشه فعالیت داشته‌اند، می‌گوید: مسافرکش‌های شخصی یک مشکل چند علتی هستند که برای رفع این مشکل باید تمام عوامل را مدنظر قرار داد.

با بی مجوزها برخورد می‌کنیم
معاون حمل‌و‌نقل و ترافیک شهرداری شیراز با بیان اینکه ضوابط قانونی مدیریت حمل و مسافر درون‌شهری، شهرداری را متولی این حوزه می‌داند اما شرکت‌های فعال در حوزه تاکسی اینترنتی از شهرداری مجوز ندارند، می‌گوید: اگر این شرکت‌ها از سازمان مدیریت حمل مسافر شهری مجوز نگیرند، با آنها برخورد می‌شود.
«ناصر شمس» با یادآوری اینکه در حال حاضر شرکت‌های «اسنپ»، «تپسی» و «آی‌تاکسی» در شیراز فعال هستند، می‌گوید: شهرداری مخالف توسعه تکنولوژی و استفاده از فناوری در ارائه خدمات نیست اما اعتقاد دارد همه ارائه‌دهندگان خدمات در حوزه حمل‌و‌نقل باید مجوزهای لازم را از شهرداری دریافت کنند تا امکان نظارت وجود داشته باشد.
این مقام مسئول در شهرداری شیراز در حالی از تاکسی‌های اینترنتی خواسته تا مجوز خود را از سازمان مدیریت حمل مسافر شهری بگیرند که وزارت صنعت، معدن و تجارت مدتی قبل تصویب کرد که کسب و کارهای اینترنتی، اتحادیه مجزا داشته باشند و عملا کسب و کارهای اینترنتی شامل قوانین صنفی کشور شوند. اسفند سال گذشته نیز در جلسه‌ای با حضور دو تن از معاونان رئیس‌جمهور و دو تن از وزیران با فعالان کسب و کارهای اینترنتی تصمیم گرفته شد که اتحادیه کسب‌وکارهای اینترنتی متشکل از فعالان این حوزه به عنوان مرجع مجوزدهی و نظارت دولت بر فعالیت آنها تشکیل شود.
بر اساس این گزارش، پیش از این «حیدر عالیشوندی» فرماندار شیراز نیز فعالیت تاکسی‌های اینترنتی را قانونی اعلام و تاکید کرده بود که تاکسیرانان باید خود را با شرایط کنونی تطبیق دهند. عالیشوندی بیان کرده بود که تکنولوژی به سرعت در حال پیشرفت است و نمی‌توان از ورود آن به زندگی مردم ممانعت کرد. اگر ما بر تکنولوژی غلبه نداشته باشیم، تکنولوژی بر ما و زندگی ‌مان غلبه خواهد کرد.
براساس این گزارش، علی‌رغم رضایت شهروندان از خدمات تاکسی‌های اینترنتی، اما نظارت بر روند ارائه خدمات توسط شرکت‌های ارائه‌دهنده این خدمات و خودروهایی که زیر پوشش این موسسه‌ها در حال خدمت‌رسانی به شهروندان هستند، یک ضرورت به شمار می‌رود. طی هفته‌های اخیر بارها شاهد نارضایتی‌هایی در خصوص کیفیت خدمات تاکسی‌های اینترنتی و افت کیفی آنها در شیراز بوده‌ایم. یکی از مشکلات عدیده در این زمینه، نشانی‌یابی و نقشه‌خوانی راننده‌های تاکسی‌های اینترنتی است.

مكث1
شیرازی ها و تاکسی آنلاین
فعال شدن تاکسی‌های آنلاین در شیراز به دلیل پرداخت کرایه‌های ارزان‌تر، کیفیت خدمات بهتر و... زمینه کسادی بازار تاکسی‌تلفنی‌ها، تاکسی بیسیم‌ها و حتی تاکسی‌های گردشی را فراهم کرده است.
این روزها شهروندان شیرازی در هر نقطه‌ای از محدوده شهر، در صورتی که دسترسی به اینترنت داشته باشند، به راحتی امکان استفاده از خدمات تاکسی‌های آنلاین را دارند.
تجمع تاکسی‌دارها، تاکسیرانان، رانندگان آژانس‌های تاکسی تلفنی و... که هفته گذشته در شیراز شاهد آن بودیم؛ نمودی بیرونی از تاثیرگذاری تاکسی‌های ‌آنلاین بر روند خدمات حمل‌و‌نقل درون شهری داشت.
«تورج صبوری» یک شهروند شیرازی است که در این خصوص به همشهری می‌گوید: ترجیح می‌دهم با اسنپ یا تپسی جا‌به‌جا شوم تا تاکسی تلفنی؛ زیرا هم ارزان‌تر است هم در هر نقطه‌ای در دسترس قرار دارد.
صبوری می‌افزاید: تاکسی تلفنی‌ها یا تاکسی‌های بی‌سیم برای ارائه خدمات یک مبدا مشخص را از مسافر تقاضا می‌کنند و اگر کد اشتراک نداشته باشی، اصلا خدماتی نمی‌دهند؛ هزینه دریافتی آنها هم بیشتر از تاکسی‌های‌ آنلاین است.
«معصومه صداقت‌پیشه» نیز می‌گوید: تقریبا از زمان فعال شدن تاکسی‌های اینترنتی، من و خواهرم و بیشتر دوستانم از خدمات آنها استفاده می‌کنیم و در اکثر مواقع هم راضی هستیم.
او که دانشجوست و مقابل کتابخانه خوارزمی در انتظار رسیدن خودرویی است که هماهنگ کرده، می‌افزاید: قبلا در ساعت‌های پایانی شب که از کتابخانه به خانه می‌رفتم، برای گرفتن تاکسی تلفنی با مشکل مواجه بودم اما الان به راحتی و با کمترین هزینه مسیر را طی می‌کنم.
«سامان کشاورزی» یکی دیگر از مسافران دائمی تاکسی‌های آنلاین است و اعتقاد دارد؛ توسعه فناوری‌ها در تمام عرصه‌های زندگی انسان اجتناب‌ناپذیر بوده و باید جامعه ما نیز با این موضوع همسو شود.
او که در زمینه کامپیوتر فعال است، می‌گوید: تمام فناوری‌ها و خدمات مبتنی بر بسترهای فناورانه در ابتدا با مقاومت و مخالفت روبرو بوده و هستند، اما هیچ جامعه‌ای نمی‌تواند در مقابل حرکتی که شروع شده و مدام بر سرعت آن اضافه می‌شود، مقاومت کند.

مكث2
تاکسی و آژانس‌ها و تاکسی آنلاین
رانندگان تاکسی و آژانس‌های تاکسی‌تلفنی به شدت معترض و گلایه‌مند هستند و می‌گویند که کسب و کار آنان کساد شده و مشکلاتی بر سر راه زندگی عادی‌شان ایجاد شده است.
«مسعود زارعی» یکی از رانندگانی است که کنار مجتمع درمانی امام‌رضا(ع) در شیراز به انتظار مسافر ایستاده و می‌گوید: هر روز وضعیت مسافر خصوصا مسافران دربستی در شیراز کساد و کسادتر می‌شود.
او اضافه می‌کند: در ابتدا تنها شهروندان و ساکنان شیراز مشتری تاکسی اینترنتی بودند اما حالا خیلی از مسافرانی که برای مسائل پزشکی به شیراز می‌آیند هم یاد گرفته‌اند که از اسنپ خدمات بگیرند.
زارعی مسئولان را مقصر اصلی می‌داند و می‌افزاید: اگر قانون به خوبی اجرا می‌شد نباید ما که تاکسی‌های رسمی شهر هستیم دائم با مشکل مواجه باشیم. زمانی مسافرکش‌های شخصی برای ما مشکل‌ساز بودند و هنوز هم هستند اما الان مشکل چند برابر شده و تاکسی‌های آنلاین هم افزوده شده اند.
«رسول زمانی» یکی دیگر از رانندگان تاکسی است که با لبخندی تلخ به استقبال سوال ما آمده و می‌گوید: اگر دردم یکی بودی چه بودی؛ کسانی که قشر ضعیف محسوب می‌شوند اگر یک روز بیدار شده و مشکلی نداشته باشند باید مطمئن باشند که مرده‌اند.
زمانی به قول خودش مو پشت فرمان تاکسی سفید کرده است و می‌افزاید: خیلی از کسانی که امروز در شیراز با سواری شخصی مسافرکشی می‌کنند، زمانی راننده تاکسی بودند. از زمانی که خدمات دولتی به آنها داده نشد عطای تاکسی را به لقایش بخشیدند. امروز هم مجبور می‌شویم برویم زیر سایه اسنپ.
وی ادامه می‌دهد: سال‌هاست موضوعی به‌نام مسافرکش شخصی در کلانشهرها ایجاد شده و چون راهکاری برای آن پیدا نکردند، قانونی شد. امروز اگر یک راننده تاکسی که همه حق و حقوق شهرداری را پرداخت می‌کند و مجوز دارد، به یک مسافرکش شخصی اعتراض کند، محکوم هم می‌شود.
زمانی می‌افزاید: کاش مسافرکش‌های شخصی را از سطح شهر جمع و مجبور کنند زیر پوشش تاکسی اینترنتی بروند یا شرکت‌های تاکسی اینترنتی بپذیرند که فقط خودروهای مجوزدار اجازه همکاری با آنها را داشته باشند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code