موضوعات
فارس

فارس از اعتبارات خشکسالی بی‌بهره است

نویسنده:
نایب رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی شیراز در کمیسیون کشاورزی این اتاق که با حضور مدیران کل و فعالان بخش کشاورزی استان برگزار شد، گفت: در شرایط کنونی نباید دنبال مقصر باشیم بلکه باید راهکارهایی برای استفاده بهینه و مناسب برای استفاده از حداقل منابع آب موجود ارائه و اجرایی شود....
1396/07/18
 نایب رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی شیراز در کمیسیون کشاورزی این اتاق که با حضور مدیران کل و فعالان بخش کشاورزی استان برگزار شد، گفت: در شرایط کنونی نباید دنبال مقصر باشیم بلکه باید راهکارهایی برای استفاده بهینه و مناسب برای استفاده از حداقل منابع آب موجود ارائه و اجرایی شود.
به گزارش شیرازه «محمدصادق حمیدیان» بیان کرد: در دولت‌های گذشته موارد و طرح‌هایی برای جلوگیری از مصرف بی‌رویه آب در کشور اتخاذ و یا اجرا شده است اما هیچ کدام از آنها به نتیجه مطلوب نرسیده و منابع آبی نیز از بین رفته است.
وی با اشاره به این‌که در شرایط کنونی مدیریت آب باید مدنظر همگان در کشور و به ویژه فارس باشد افزود: تاکنون در حوزه آب تعداد زیادی مصوبه در وزارتخانه‌های مختلف وجود دارد که اجرایی نشده است بنابراین در این بخش حل چالش آب مورد نظر نیست بلکه سیاست‌ها باید از چالش آب به مدیریت این چالش تغییر پیدا کند.
حمیدیان اظهار کرد: مدیریت آب به دلیل ارتباط مستقیم با مردم، مسئله مهم و چالش برانگیزی است که ممکن است در پی مدیریت استفاده و بهره‌برداری از آن اثراتی در سطح بازار و معیشت مردم داشته باشد اما این نباید به معنای چشم پوشی از مدیریت آب باشد.
نایب رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی شیراز اضافه کرد: در طول سال‌ها، از مدیریت آب در کشور ما به دلایل مختلف غفلت شده است که در شرایط کنونی کوتاه شدن دست منفعت و مصلحت طلبان از منافع آب و اجرای عدالت و قوانین یکسان باید برای همگان در هر سطح، فصل الخطاب باشد.
او ادامه داد: وضعیت امروز آب در کشور ما نتیجه عملکرد بد در گذشته در این حوزه است به طوری که دولت‌ها و نمایندگان مجلس به دنبال محبوبیت و نه رفع مشکل آب بودند.
حمیدیان با اشاره به تاثیرات خشکسالی بر فارس عنوان کرد: تشکیل شورا و یا ستاد استانی در موضوع آب در فارس برای اتخاذ تصمیم‌های واحد در این حوزه ضرورت دارد تا بتوان با تصمیم گیری واحد، آب را در استان مدیریت کرد.
مدیر کل جهاد کشاورزی فارس نیز گفت: در حوزه آب در کشور با مشکل عدم تبعیت مواجه هستیم، به طوری که تصمیم‌هایی در بخش بالادستی در کشور اتخاذ می‌شود که به شیوه مطلوب اجرا نمی‌شود.
«محمدمهدی قاسمی» افزود: طرح تعادل بخشی یک طرح جامع کشوری است که منابع اعتباری اجرای آن تامین نشده است. موضوع عدم تامین منابع مالی باید توسط مسئولان پیگیری شود نه این‌که به دنبال جایگزین کردن طرح دیگری باشیم.
وی بیان کرد: در طرح تعادل بخشی، تمام زوایای مسئله آب مد نظر قرار گرفته و به عنوان نقشه راه ارائه شده است.  ما باید برای اجرای آن به چارچوب و ساز و کار مناسبی دست یابیم.
مدیر کل جهاد کشاورزی اظهار کرد: ایجاد باغ‌ها در اراضی شیب دار از هدر رفت آب جلوگیری می‌کند. در حال حاضر در اراضی شیب دار کم بازده دارای بارندگی مناسب از جمله منطقه دشمن زیاری، باغ ایجاد کرده‌ایم که برای منطقه بهره‌برداری اقتصادی داشته باشد.
قاسمی با بیان این‌که این کار اشتباه نیست، اضافه کرد: موضوع ایجاد باغ‌های دیم در اراضی شیب دار کم بازده از سوی جهاد کشاورزی در حال اجراست. اگر این موضوع توسط کارشناسان و متخصصان فن کارشناسی شود، در ادامه اجرای این طرح این نظرات را اعمال می‌کنیم.
او با بیان این‌که امروز در حوزه آب فرصت آزمون و خطا وجود ندارد، ادامه داد: به دلیل اختلاف نظرها، برخی مسائل علمی در حوزه آب زیر سوال می‌رود، در حالی که این اختلاف نظرها فعالیت‌ها را ناکام می‌کند و ما را به عقب می‌برد.
قاسمی عنوان کرد: نقشه راه حفظ آب در کشور در قالب طرح‌هایی از جمله طرح تعادل بخشی مشخص شده است که این موضوع برای اجرا باید از طریق نمایندگان مردم در مجلس، کمپین‌های مردمی و سایر ظرفیت‌ها پیگیری شود.
این مسئول با بیان این‌که در موضوع آب نگاه مدیران کشوری به فارس باید تغییر کند، گفت: بسیاری از استان‌های کشور اعتبارات خوبی در زمینه آب و خشکسالی دریافت می‌کنند، اما فارس از این اعتبارات بی بهره است.
او همچنین با اشاره به برگزاری 2 نشست در حوزه آب در فارس بیان کرد: در حال حاضر، شورای عالی آب در فارس به ریاست معاون استاندار و عضویت دستگاه‌های اجرای فارس به عنوان یک شورای اثر‌بخش فعال است که مشکلات و مصوبات آن به شورای عالی آب کشور ارائه می‌شود.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code