موضوعات
فارس

طرح‌های راهبردی شورای شهر شیراز

نویسنده:
در شانزدهمین جلسه علنی شورای اسلامی شیراز 3 طرح دو فوریتی مطرح شد. ابتدا انتخاب رئیس کمیسیون تلفیق که از ابتدای شروع کار شورای پنجم مسکوت مانده بود به صورت دو فوریتی مطرح و با رأی اعضای شورا، «قاسم مقیمی» به عنوان رئیس این کمیسیون انتخاب شد.
1396/08/20
به گزارش شیرازه «نواب قائدی» عضو کمیسیون تلفیق و هماهنگی با اشاره به اهمیت فعالیت کمیسیون تلفیق گفت: این کمیسیون به علت وظیفه داشتن در ایجاد ارتباط بین دستگاه‌ها و شورا حائز اهمیت است و تشکیل نشدن آن در دور پنجم شورا، سبب به وجود آمدن نقص در ارتباط شورای شهر با دستگاه‌های خدمات‌رسان و حتی برخی بخش‌های شهرداری شده است.
«سیداحمدرضا دستغیب» رئیس شورای اسلامی شهر شیراز در خصوص تشکیل دیرهنگام کمیسیون تلفیق بیان کرد: در مجلس شورای اسلامی نیز همینطور است و باید مدتی پس از تشکیل سایر کمیسیون‌ها، برای انتخاب رئیس کمیسیون تلفیق اقدام کرد.

کمک مالی به تیم ملی فوتبال نابینایان
مساعدت مالی ۱۰ میلیون تومانی کمیسیون فرهنگی شورا به تیم ۱۰ نفره فوتبال نابینایان کشور که ۸ عضو آن شیرازی هستند، دیگر طرح دوفوریتی مطرح شده در این جلسه بود که به تصویب رسید.

طرح چارت تشکیلاتی شورا
سومین طرحی که در صحن علنی شورا مورد بحث قرار گرفت، طرح چارت تشکیلاتی شورای اسلامی شهر شیراز بود که به عنوان طرحی عادی مطرح شد، اما مورد اعتراض «سیدعبدالرزاق موسوی» عضو شورای شهر قرار گرفت مبنی بر این که چرا با ذکر دوفوریت مطرح نشده است.
رئیس شورای اسلامی شیراز در پاسخ به وی گفت: باید دلایل فوریت در مقدمه ذکر شود اما با کارشناسان حقوقی که صحبت کردم، طرح دوفوریتی تشخیص داده نشد.
این طرح پس از حدود یک ساعت بحث تنها با موافقت 5 نفر از اعضای شورا روبرو و مقرر شد برای بررسی بیشتر به کمیسیون و هیات رئیسه ارجاع داده شود.

اختلاف شورا و فرمانداری
 در ادامه جلسه، دستورالعمل نحوه به کارگیری کارشناسان و مشاوران شورای اسلامی شهر شیراز مورد بررسی قرار گرفت که پیش از این به تصویب شورای شهر رسیده بود ولی از سوی فرمانداری رد شده و به صحن شورا برگشته بود.
فرماندار شیراز ایراداتی در 3 بند به این مصوبه وارد دانست که محل تامین دستمزد این مشاوران از بودجه شهرداری، اشاره قانون به انتخاب مشاور فقط برای کمیسیون‌ها نه برای اعضا، از جمله این ایرادات بود. «موسوی» رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر به عنوان ارائه‌دهنده طرح، پیشنهاد داد شورا بر این مصوبه اصرار کند و گفت: در بند 2 مصوبه ذکر شده که اعتبارات و بودجه را شهرداری تامین کند که پیشنهاد می‌شود بودجه شورا جایگزین شود. ضمن اینکه شورا باید تشخیص دهد میزان حق‌الزحمه مشاوران چقدر باشد نه فرمانداری. «سیروس پاک‌فطرت» عضو شورای شهر در پاسخ به اظهارات موسوی بیان کرد: بودجه شورا ثابت و مشخص بوده و خیلی واضح است که جوابگوی این هزینه نیست و نیاز به یک تبصره یا متمم است.
در نهایت اعضای شورای شهر اصلاح محل تامین دستمزد مشاوران از بودجه شهرداری به بودجه شورای شهر را تصویب و بر سایر موارد اصرار کردند. بنابراین نحوه به کارگیری کارشناسان و مشاوران شورای شهر در هیات حل اختلاف استان ظرف 20 روز آینده بررسی خواهد شد.

هفته حمل‌ونقل درون شهری
طرح نامگذاری هفته منتهی به 26 آذر به نام هفته حمل‌ونقل درون‌شهری نیز به تصویب اعضای شورای اسلامی شهر شیراز رسید.
قائدی، رئیس کمیسون عمران، حمل و نقل و ترافیک به عنوان پیشنهاددهنده طرح توضیح داد: این یک هفته با عناوین مختلف مرتبط با حمل‌ونقل نامگذاری شده است و از فعالان حوزه حمل‌ونقل از جمله 2 راهبر قطارشهری، 2 فعال تاکسیرانی، 30 تاکسیران، 5 دانش‌آموز و 3 نفر از اصحاب رسانه که در این حوزه فعال هستند، تقدیر می‌شود. در شیوه‌نامه اجرایی نحوه انتخاب افراد و اسپانسر دیده شده و پس از تصویب طی یک ماه توسط معاون حمل‌ونقل شهرداری شیراز تدوین می‌شود.

کمک 20 میلیونی به مرکز حافظ شناسی
در این جلسه پیشنهاد برگزاری جلسه فوق‌العاده غیرعلنی رسمی، کمک 20‌میلیون تومانی به مرکز حافظ‌شناسی برای برگزاری یادروز حافظ و طرح نامزدی شیراز به‌عنوان «پایتخت کتاب ایران» نیز مصوب شد.
درحالی اعضای شورای اسلامی شهر شیراز عنوان «پایتخت کتاب ایران» را برای شیراز تصویب کردند که در سال جاری این شهر به عنوان «پایتخت جوانان جهان اسلام» نیز شناخته شد.

انتخاب اعضای مرکز مطالعات شورا
در ادامه جلسه، موسوی در جمع اعضای شورای شهر از تعطیلی مرکز پژوهش و مطالعات شورای شهر شیراز که همزمان با مرکز پژوهش و مطالعات شورای اسلامی شهر مشهد راه‌اندازی شده بود، گلایه و ابراز تأسف کرد.
برای عضویت در این مرکز 9 نفر از اعضای شورا کاندیدا شدند. نواب قائدی، ابراهیم صبوری، علی ناصری، سولماز دهقانی و مهدی حاجتی به‌عنوان نمایندگان شورا در مرکز پژوهش‌های شورای اسلامی شهر شیراز انتخاب شدند.

سیاست‌های راهبردی شورای پنجم
بررسی و روخوانی حاجتی از روی حدود 90 بند طرح سیاست‌های راهبردی شورای پنجم برای برنامه پنج‌ساله سوم نیز حدود نیم ساعتی از جلسه را به خود اختصاص داد؛ طرحی که تجمیع پیشنهادهای کمیسیون‌های مختلف شورا و بندهای آن بعضا تکراری بوده و همپوشانی دارد. این طرح به عنوان سند بالادستی به شهرداری شیراز سپرده می‌شود تا طی 2 ماه آینده براساس آن برنامه و بودجه سال را طرح‌ریزی کند. این طرح با 7 رأی موافق به تصویب اعضای شورا رسید.

تصویب مساعدت مالی به 2 تیم فوتبال
مساعدت مالی 50 میلیون تومانی به تیم فوتبال برق نوین شیراز و 100 میلیون تومانی به فجر شهید سپاسی شیراز به‌شرط تحقق بودجه، در صحن شورای شهر شیراز به تصویب رسید. همچنین طبق این مصوبه هر تیم به ازای هر برد مبلغ 10 میلیون تومان و در صورت راهیابی به لیگ برتر 200 میلیون تومان دریافت خواهد کرد. آخرین موضوعی که در صحن شورا مطرح شد، در خصوص شهر دوستدار سالمند بود که به تصویب نرسید.  «محمد حسن اسدی» سرپرست شهرداری شیراز نیز در آخرین روز کاری خود از همکاری، همدلی، برادری و حمایت اعضای شورای شهر شیراز برای پیش بردن امور شهری در 75 روز اخیر قدردانی کرد.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code