موضوعات
فارس

شب قدر آغاز سفر معنوی خودسازی است

نویسنده: حجت‌الاسلام حمیدرضا مظاهری سیف
در قرآن کریم واژه «قدر» به چند معنا به کار رفته است: از جمله «مقام و منزلت» و «تقدیر و سرنوشت». همچنین در جای دیگر از آن به معنای «تنگی و سختی» استفاده شده است. در مورد معنا و مفهوم شب قدر، دو معنای اول مناسبت‌تر است. چون شب قدر، هم شب با منزلتی است، هم شب تقدیر و سرنوشت بشر به شمار می‌رود....
1396/03/27
در قرآن کریم واژه «قدر» به چند معنا به کار رفته است: از جمله «مقام و منزلت» و «تقدیر و سرنوشت». همچنین در جای دیگر از آن به معنای «تنگی و سختی» استفاده شده است. در مورد معنا و مفهوم شب قدر، دو معنای اول مناسبت‌تر است. چون شب قدر، هم شب با منزلتی است، هم شب تقدیر و سرنوشت بشر به شمار می‌رود.
امیرالمومنین(ع) می‌فرمایند: «شب قدر در هر سالی هست. در این شب امور همۀ سال فرو فرستاده می‌شود. پس از رحلت پیامبر(ص) نیز این شب صاحبانی دارد.» شب قدر، مهم‌ترین و بزرگ‌ترین و در عین حال پر رمز و رازترین شب‌ها در طول زمان است که جز خدا و اهل‌بیت(ع) او کسی نمی‌تواند عمق معنا و مفهوم این شب را درک کند.
به فرموده امام صادق(ع)، این شب قلب رمضان است که خدای متعال در قرآن کریم آن را شبی پربرکت و ارزش آن را برتر از هزار ماه می‌داند. خود شب از منظر اهل معنا حالت خاصی دارد و وجود آن در دنیا، نمادی از اسرار در این کره خاکی است.
بسیاری از حقایق معنوی در این جهان پنهان هستند و شب نمادی از همین پوشیدگی است و به تعبیر یکی از استادان عرفانی، شب نه فقط نماد اسرار معنوی، بلکه منبع این اسرار است. به این معنا که بخش زیادی از حقایق معنوی در جلوه روز و سرگرمی بشر به ادراک‌های حسی و مشغولیت‌های زندگی مخفی می‌ماند؛ بنابراین شب فرصتی برای آرامش، سکوت، تفکر و به تبع آن سیر و سلوک معنوی است.
 فقط کسانی که با شب و خلوت در آن انس و الفت دارند، با رازگشایی شب و اسرار آن تا حدودی آشنا می‌شوند و به همین خاطر در آموزه‌های دینی ما بر راز و نیاز با خدا در دل شب و درک آن تأکید ویژه‌ای شده است. به عبارت دیگر اهل راز هنگامی که به شب می‌رسند، بیش از هر زمان دیگر به یاد حقایق معنوی می‌افتند و برای کشف آن‌ها گام بر می‌دارند. چون شب بهترین فرصت برای رسوخ به باطن اسرار هستی و سفرهای معنوی است.
اکنون به چرایی این حقیقت می‌پردازیم: چرا شب قدر به تعبیر کلام وحی، برتر از هزار ماه است؟ قبول داریم همه ماه‌ها، روزها و شب‌ها و ساعت‌های سال برای پروردگار عالم است. با این حال به طور خاص، ماه رمضان ماه رحمت خدا و موسم ضیافت گسترده الهی نامیده شده و قلب این ماه بی‌نظیر، شب قدر است. به این دلیل که شب قدر در میان همه شب‌ها، نزدیک‌ترین نقطه در خط زمان به باطن عالم است. به گونه‌ای که اوج آن با نزول فرشتگان و روح همراه می‌شود. در چنین شبی منابع الهام‌بخش حقایق معنوی به سوی این کره خاکی حرکت می‌کنند و راه جویندگان حقیقت و مشتاقان معنویت کوتاه‌تر و ساده‌تر است. در چنین فضایی که باران رحمت الهی بر همه می‌بارد، حیف است آدمی آن را به خوبی درک نکند و از این فرصت برای آمرزش گناهان استفاده مطلوب نبرد.
امید آن که در پرتو عنایت حضرت حق و توسل بر اهل‌بیت(ع) بتوانیم بیشترین بهره را از فیض‌های شب قدر ببریم و در قدرشناسی و قدردانی از چنین شبی سربلند باشیم.
حجت‌الاسلام حمیدرضا مظاهری سیف
استاد حوزه و رئیس موسسه بهداشت معنوی
 ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code