موضوعات
فارس

شاعران محصور در یادروزها

نویسنده: فاطمه حاتمی‌زاده
هر چند فکر نامگذاری روزهایی از سال به نام شاعران و بزرگان کشور، با نامگذاری بیستم مهر به عنوان روز حافظ به ابتکار و پیشنهاد جمعی از اهالی فرهنگ شیراز آغاز شد، اما باید پرسید آیا بزرگداشت این شاعران باید به همین یک روز یا یک هفته در سال ختم شود؟...
1396/07/19
هر چند فکر نامگذاری روزهایی از سال به نام شاعران و بزرگان کشور، با نامگذاری بیستم مهر به عنوان روز حافظ به ابتکار و پیشنهاد جمعی از اهالی فرهنگ شیراز آغاز شد، اما باید پرسید آیا بزرگداشت این شاعران باید به همین یک روز یا یک هفته در سال ختم شود؟
به اعتقاد بسیاری از بزرگان ادبیات این سرزمین، طی یک سال پس از برپایی این بزرگداشت‌ها، استفاده کاربردی از این گنجینه‌ها نمی‌شود و به نوعی شاعران بزرگ محصور در این یادروزها شده‌اند. نگاهی به آمار برنامه‌های کاربردی و همچنین انتشارات و چاپ آثار مربوط به حافظ به خوبی می‌تواند نشان دهد که میزان استقبال مسئولان و مردم از حافظ و استفاده از اندیشه‌های وی هیچ افزایشی نداشته است.
به نظر می‌رسد که گسترش فالنامه‌ها سنگ محک مناسبی باشد برای اینکه مسئولان امر متوجه شوند تا چه حد در شناخت مثبت و عمیق حافظ و مضامین آثار و اشعار او در جامعه موفق عمل کرده‌اند. مسئولان باید طی یک سال آینده این موضوع را در دستور کار خود قرار دهند تا بتوانند از حافظ به عنوان یکی از دستاوردهای مهم استفاده‌های کاربردی زیادی کنند.
در این میان وجود مرکز حافظ‌‌شناسی، غنیمتی به شمار می‌رود که میان انبوهی از بی‌مهری‌ها در حال تلاش برای حفظ داشته‌های فرهنگی و آنچه از حافظ باقیمانده، است.
همکاری‌های حداقلی و کم توجهی‌ها به این مرکز شاید هیچگاه به زبان مسئولان و اعضای آن نیاید اما مشاهده فعالیت‌های آنها به خوبی گواه این مطلب است که مرکز حافظ‌‌شناسی شایستگی دارد که به مجموعه‌ای عظیم تبدیل شود تا حافظ را بیش از پیش به سایر ملل معرفی کند.
متاسفانه تاکنون رویدادهای خاص این یادروزها هیچ‌گاه از حلقه نخبگان و محیط‌های دانشگاهی خارج نشده و خروجی فعالیت‌های دست‌اندرکاران و برپاکنندگان مراسم این روزها نفوذ زیادی به ویژه در سطح شهرِ حافظ و سعدی ندارد. دیگر وقت آن رسیده تا فعالیت‌های این یادروزها عمومی‌تر و شهروندی‌تر شوند. مناسب است قبل از این که شهروندان سایر شهرها و کشورها همزمان با رویداد بزرگ روز حافظ و سعدی اقدام به اجتماعی‌سازی فعالیت‌های این مناسبت پرظرفیت کنند، شهروندان و مسئولان عرصه فرهنگ شیراز که برای این اقدام مناسب‌‌تر هستند، پیشگام باشند.
بی‌گمان در جایی که همواره برای معرفی اعتبار و تمدن ایران از نام حافظ و سعدی و دیگر شاعران بزرگ استفاده شده، باید در جهت ادای دین به گنجینه‌های تاریخ ایران زمین و گسترش میراث گرانبهای آنها اقدامات بسیار پررنگ‌تری طی سال انجام شود.
فاطمه حاتمی‌زاده
کارشناس ارشد زبان و ادبیات فارسیارسال پیام اشتراک 
 
 Security code