موضوعات
فارس

سوختگان «درودزن» زیبا می‌شوند

نویسنده:
۱۸ سالگی بهترین زمان برای جراحی دانش‌آموزان روستای درودزن از سوی پزشکان اعلام شده است. به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، چهاردهم آذر ۱۳۸۵ برای روستاییان درودزن یادآور آتش سوزی مدرسه شهید رحیمی است...
1396/07/19
 ۱۸ سالگی بهترین زمان برای جراحی دانش‌آموزان روستای درودزن از سوی پزشکان اعلام شده است. به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، چهاردهم آذر ۱۳۸۵ برای روستاییان درودزن یادآور آتش سوزی مدرسه شهید رحیمی است. پس از گذشت ۱۱ سال از حادثه آتش سوزی مدرسه شهید رحیمی و براساس قرار قبلی با دانش‌آموزان این حادثه به این مدرسه می‌رویم. اگر چه دیوار‌های سوخته و سیاه، سفید شده و شوفاژ جای بخاری نفتی را گرفته، اما چهره‌های دانش‌آموزان یادآور حادثه تلخ آتش‌سوزی مدرسه شهید رحیمی روستای درودزن است. تنها چیزی که در خاطره دانش‌آموزان مدرسه جا خوش کرده، زبانه‌های آتشی است که داغی آن پس از گذشت سال‌ها همچنان بر سر و صورت و بدنشان حس می‌شود.
در روز حادثه ۸ دانش‌آموز در کلاس دوم دبستان درس می‌خواندند. هوا سرد بود و کلاس درس آغاز نشده بود. یکی از دانش‌آموزان هنگام ورود به کلاس، با چراغ نفتی (علاءالدین) وسط کلاس برخورد و بخاری واژگون می‌شود و اتفاقی که نباید می‌افتد.

خاطره آن روز تلخ
«پریسا طاهری» یکی از دانش‌آموزان مدرسه شهید رحیمی روستای درودزن می‌گوید: وقتی کلاس آتش گرفت روی نیمکت و سپس روی میز معلم رفته و پنجره را باز کردم، دختر عمویم بیرون بود صدایش کرده و گفتم: ما داریم می‌سوزیم.
«سمانه عظیمی» یکی دیگر از این دانش‌آموزان بیان می‌کند: همه ما عکس‌های دوران بچگی مان را برداشته‌ایم تا پدر و مادرمان بیش از این رنج نکشند.
حدود ١١ سال از آن واقعه تلخ گذشته، اما هنوز آن اتفاق تلخ دست از سر خواب‌ بچه‌های مدرسه برنداشته است. هنوز که هنوز است، کابوس‌هایشان رنگ آتش دارد و شعله‌های نیمکت‌ها بر زندگی این دانش‌آموزان سایه انداخته است.

برداشتن نقاب سوختگی
این قصه هزاران بار از زبان میلیون‌ها نفر روایت شده اما این بار روایت کردن قصه این دانش‌آموزان در ۱۸ سالگی کمی متفاوت است. آنها فقط همین چند ماه سال ٩٦ را فرصت دارند تا جراحی پلاستیک انجام دهند و نقاب چسبیده به صورت‌شان را برای همیشه بردارند.
طاهری می‌گوید: ما هم مثل بچه‌های ۱۸ ساله در زندگیمان آرزو‌های زیادی داریم که همه این آرزوها به شکلی بستگی به عمل‌هایی دارد که باید انجام دهیم.
«مریم نوروزی» یکی دیگر از این دانش‌آموزان اظهار می‌کند: پزشک‌ها ۱۸ سالگی را بهترین زمان برای جراحی پلاستیک و عمل زیبایی‌مان اعلام کرده اند، اما اکنون که به این سن رسیده‌ایم هیچ خبری از جراحی پلاستیک نیست. کرمی پدر یکی از دانش‌آموزان  حادثه دیده  با بیان این‌که بچه‌ها برای درمانشان نیاز به پول دارند، می‌گوید: در این ۱۱ سال هزینه‌های زیادی برای درمان آنها شده و ۳۰ تا ۴۰ بار مورد عمل جراحی قرار گرفته اند.

درمان مطمئن و جراحی در بیمارستان خصوصی
سراغ خانواده‌های آنها که می‌رویم می‌گویند؛ خواسته دانش‌آموزان حادثه آتش سوزی مدرسه شهید رحیمی درمان مطمئن و ترجیحا در بخش خصوصی است.
عظیمی از دانش‌آموزان حادثه دیده می‌گوید: وزارت بهداشت تنها هزینه درمان ما را در مراکز دولتی تقبل می‌کند و در غیر این صورت هزینه‌ای به ما داده نمی‌شود.
نوروزی نیز با تایید صحبت‌های او اظهار می‌کند: پزشکان خوب در بیمارستان‌های خصوصی هستند و هزینه‌های بیمارستان‌های خصوصی زیاد است و خودمان توان مالی آن را نداریم.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code