موضوعات
فارس

سختی زندگی در سکونتگاه غیر رسمی «بهار»

نویسنده: فیروزه زارع شیراز - خبرنگار
رشد و توسعه شهر نشینی پیامدهای مختلفی دارد که یکی از آنها شکل‌گیری سکونتگاه‌های غیررسمی است. «شهرک بهار» یکی از سکونتگاه‌های غیررسمی است که در مرکز شیراز قرار دارد و به لحاظ کالبدی و سکونتی، اجتماعی، اقتصادی و میزان دسترسی به امکانات با مشکلات زیادی رو بروست...
1396/07/19
رشد و توسعه شهر نشینی پیامدهای مختلفی دارد که یکی از آنها شکل‌گیری سکونتگاه‌های غیررسمی است. «شهرک بهار» یکی از سکونتگاه‌های غیررسمی است که در مرکز شیراز قرار دارد و به لحاظ کالبدی و سکونتی، اجتماعی، اقتصادی و میزان دسترسی به امکانات با مشکلات زیادی رو بروست. از مشکلات این منطقه می‌توان به آمار بالای جرائم و بزهکاری مانند اعتیاد و مشاغل کاذب، معابر کم عرض، بهداشت نامناسب، دفع نامناسب فاضلاب، کمبود فضای سبز، معضلات مربوط به مالکیت زمین و مسکن و... اشاره کرد.

مشکلات ساکنان شهرک بهار
«صمد شفیعی» چند سالی می‌شود که به دلیل نداشتن درآمد مناسب از شهرستان آباده به شیراز نقل مکان کرده است و در شهرک بهار زندگی می‌کند. او درخصوص مشکلات این شهرک می‌گوید: یکی از معضلات اصلی این منطقه معابر کم عرض و نامنظم است که عبور و مرور را با مشکل مواجه می‌کند.
«رحیم روح بخش» یکی دیگر از ساکنان شهرک بهار از عدم امنیت مناسب گله مند است و اظهار می‌کند: خرده فروشان مواد مخدر مشکلات زیادی را برای اهالی این شهرک به وجود می‌آورند و باعث ناامنی می‌شوند.
وی بوی نامطبوع در کوچه‌ها را ناشی از نبود شبکه  فاضلاب می‌داند و می‌افزاید: مدت هاست که خواستار فاضلاب کشی در این منطقه هستیم اما تاکنون اقدامی در این زمینه انجام نشده است.
«علی قشقایی» یکی از شهروندانی که به تازگی در شهرک بهار ساکن شده است، نیز می‌گوید: در این شهرک فضای سبز زیادی در نظر گرفته نشده و خدمات رسانی شهری از کیفیت خوبی برخوردار نیست.
او به وجود مشکلاتی در زمینه مالکیت مسکن اشاره می‌کند و می‌افزاید: علاوه بر معضلاتی که در بحث مالکیت زمین در این شهرک وجود دارد مصالح ساختمانی منازل نیز کیفیت مناسبی ندارد و اصول فنی و مقاوم سازی به خوبی در آنها رعایت نشده است.

رعایت بهداشت و حفاری فاضلاب
شهردار منطقه 2 شیراز در خصوص مشکلات بهداشتی شهرک بهار می‌گوید: به دلیل وجود چندین دامداری که در این منطقه وجود داشت، مشکلات بهداشتی فراوانی برای ساکنان آن به وجود آمده بود که دستور تعطیلی این مراکز صادر و اجرایی شد.
«قاسم اکبری» به وظایف شهرداری و سایر ارگان‌ها در زمینه بهداشت منطقه اشاره می‌کند و می‌افزاید: رفع مشکلات بهداشتی این منطقه تنها بر عهده شهرداری نیست و باید سازمان‌ها و ارگان‌ها مربوطه نیز به وظایف خود عمل کنند.
وی اضافه می‌کند: در این زمینه با اداره بهداشت صحبت‌هایی شد اما بعضی از ساکنان شهرک بهار، خروجی چاه‌های داخلی خانه را در کوچه رها می‌کنند و با این معضل عملا شهرداری نمی‌تواند عملکرد قابل قبولی داشته باشد.
اکبری معتقد است: مردم باید خودشان نیز نکات بهداشتی را رعایت کنند تا از بروز چنین مشکلاتی جلوگیری شود.
وی حفاری فاضلاب توسط اداره آب و فاضلاب را یکی از راهکارهای رفع مشکلات این منطقه می‌داند و می‌گوید: چنانچه مراحل حفاری فاضلاب برای این شهرک مد نظر قرار داده شود وضعیت بهداشتی آن تا حدودی اصلاح  خواهد شد.
اکبری ادامه می‌دهد: به علت بالا بودن سطح آب در این منطقه، چاه‌ها به سرعت پر می‌شوند و ساکنان به دلیل ضعف مالی، توانایی رسیدگی به وضعیت چاه منازل را ندارند. وی همچنین به برنامه دقیق شهرداری برای جمع آوری زباله در شهرک بهار اشاره می‌کند و می‌گوید: شهرداری در هفته 3 بار برای جمع آوری زباله‌ها اقدام می‌کند اما بعضی از ساکنان خارج از زمان مشخص شده آشغال‌های خود را در کوچه‌ها رها کنند و همین منجر به بهداشت نامناسب کوچه‌ها می‌شود.

تامین  امنیت
شهردار منطقه 2 شیراز به تخریب اماکن ناامن در شهرک بهار اشاره می‌کند و می‌افزاید: چندین خانه مخروبه در این شهرک وجود داشت که تبدیل به اماکنی برای معتادان و اراذل شده بود. این اماکن  توسط شهرداری تخریب شد تا امنیت این منطقه تا حدودی تامین شود.
اکبری به وضعیت آسفالت این منطقه اشاره می‌کند و می‌افزاید: آسفالت شهرک بهار در سال‌های گذشته به صورت کامل انجام شده است؛ این شهرک از لحاظ تردد با هیچ مانعی مواجه نیست و به نواحی مرکزی شهر دسترسی کامل دارد.
وی از انتقال خانه محله به شهرک بهار خبر می‌دهد و می‌گوید: در این مکان کلاس‌های آموزشی مختلف به صورت رایگان برگزار می‌شود. همچنین آیین‌نامه‌هایی در خانه محله وجود دارد که بسیاری از سازمان‌ها و ارگان‌ها در آن سهیم هستند و از این طریق خواسته شهروندان تا حدودی برطرف خواهد شد.
اکبری اضافه می‌کند: در حال حاضر زمین بزرگی را برای گسترش خانه محله در نظر داریم تا تبدیل به فرهنگسرا شود.
وی نبود اعتبارات کافی را یکی از دلایل کاهش عملکردهای مفید سازمانی می‌داند و می‌گوید: چنانچه وضعیت اقتصادی جامعه مناسب نباشد در نتیجه تمامی ادارات و سازمان‌ها، نیرو و درآمد کافی برای انجام فعالیت ندارند.
اکبری ادامه می‌دهد: شهرک بهار نسبت به 5 سال پیش تغییرات زیادی داشته و این امر تنها به دلیل اقدامات خوب انجام شده در طول زمان است. برنامه‌هایی نیز مد نظر داریم که قطعا در موعود مشخص پیگیری و برای  رفاه مردم اجرایی می‌شود.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code