موضوعات
فارس

سایه سنگین بیکاری بر سر اهالی روستای سایبان

نویسنده:
روستای سایبان از روستاهای محروم لارستان است که به دلیل خشکسالی، کشاورزی آن رفته رفته رو به تعطیلی است.
1396/05/22
به گزارش تسنیم، یک دهه از شروع خشکسالی در فارس می‌گذرد و سایه سنگین آن همچنان بر سر شهرها و روستاهای استان قرار دارد. به گونه‌ای که اغلب چاه‌های کشاورزی خشک و کم آب شده و نخستین نتیجه آن مهاجرت مردم از روستاها به شهرها و افزایش بیکاری است.
روستای سایبان در نزدیکی شهر لار از نقاط محروم شهرستان لارستان است که «اسماعیل آگاه» دهیار آن از عبارت «بیکاری در سایبان بیداد می‌کند» برای نشان‌دادن عمق فاجعه استفاده می‌کند.  به گفته وی به دلیل خشک‌شدن چاه‌ها، منابع آبی برای کشاورزی باقی‌نمانده و اغلب مردم کشاورزی را تعطیل کردند.
بدهکاری کشاورزان به بانک و نبود نقدینگی کافی دلیل دیگری است که آگاه برای تعطیلی کشاورزی و افزایش بیکاری در این روستا بیان می‌کند. این بیکاری سبب شده که محرومیت در روستا بیشتر خودنمایی کند تا جایی که امام جمعه شهر لار با تعدادی از مسئولان از نزدیک به بررسی مشکلات مردم این روستا بپردازد.
حجت‌الاسلام «مختار موسوی» این منطقه را از محروم‌ترین نقاط شهرستان لارستان اعلام می‌کند که بیکاری از مهم‌ترین مشکلات مردم این منطقه است.
لمس مشکلات مردم توسط مسئولان از نزدیک یکی از اهدافی است که امام جمعه لار برای بازدید از این مناطق ذکر می‌کند. حجت‌الاسلام موسوی معتقد است مشکلات مردم در این منطقه انباشته شده است و شاید نتوان همه آنها را با بودجه دولتی برطرف کرد.
وی می‌گوید: خیران باید در این زمینه ورود کنند و برای رفع محرومیت مردم این منطقه پیش‌قدم شوند.

تعاونی‌های اشتغال روستایی؛ راه نجات سایبان
یکی از درخواست‌های مردم سایبان برای کاهش بیکاری راه‌اندازی تعاونی‌های اشتغال روستایی است. شکل‌گیری تعاونی‌های کوچک و خانگی یکی از راه‌های کاهش بیکاری در روستاهاست. این را آگاه، دهیار روستای سایبان می‌گوید و معتقد است که راه‌اندازی تعاونی‌های کوچک و اشتغال خانگی می‌تواند مانع مهاجرت مردم در این روستای 200‌نفره باشد. رئیس اداره کار، تعاون و رفاه اجتماعی لارستان نیز از فراهم بودن بستر برای راه‌اندازی تعاونی اشتغال روستایی سخن می‌گوید و معتقد است که این تعاونی‌ها سبب می‌شود که سایه بیکاری از سر روستاها کم شود.
به گفته «عبدالمهدی قاسمی» براساس اعلام استانی 12 تعاونی باید در روستاهای لارستان تشکیل شود که تاکنون 3 تعاونی در 3 روستا تشکیل شده و مابقی روستاها نیز به تدریج تشکیل می‌شود.
قاسمی شرط لازم برای راه‌اندازی تعاونی‌های روستایی را درخواست اهالی و شناسایی ظرفیت روستا می‌داند و می‌گوید: براساس اطلس روستایی که تشکیل شده ظرفیت روستاها برای ایجاد شغل مشخص شده و با درخواست اهالی، اداره تعاون نسبت به راه‌اندازی تعاونی اشتغال روستایی اقدام می‌کند.
به گفته وی، برای راه‌اندازی این تعاونی‌ها از سوی اداره تعاون آموزش و تسهیل سرمایه‌گذاری نیز انجام می‌شود. قاسمی می‌گوید: تاکنون از منطقه درز و سایبان درخواستی برای راه‌اندازی تعاونی مطرح نشده و در صورت ارائه درخواست از سوی اهالی مقدمات لازم برای راه‌اندازی تعاونی انجام می‌شود.
دهیار روستا از راه‌اندازی یک تعاونی برای مشاغل کوچکی چون پرورش قارچ، قالی‌بافی و غیره در روستای سایبان خبر می‌دهد که از سوی کمیته امداد و بنیاد برکت در حال انجام است اما در حال حاضر مراحل ثبت را می‌گذراند و هنوز به مرحله عملیاتی نرسیده است.  فراهم کردن بستر تعاونی‌های کوچک و مشاغل خانگی در شرایطی که خشکسالی چاه‌های آب را خشک کرده و امکان کشاورزی را از مردم روستاها گرفته، می‌تواند نقش مهمی در کاهش بیکاری و مهاجرت روستاییان داشته باشد.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code