موضوعات
فارس

زهکشی دشت لاغر؛ طرحی که نشست کرد

نویسنده:
سال‌ها پیش همزمان با انجام عملیات سد سلمان فارسی، پروژه‌ای با هدف انتقال آب از سد سلمان به دشت لاغر شهرستان خنج آغاز شد که با عنوان «طرح زهکشی دشت لاغر» شناخته می‌شود و میلیاردها تومان برای آغاز آن هزینه شد....
1396/07/17
سال‌ها پیش همزمان با انجام عملیات سد سلمان فارسی، پروژه‌ای با هدف انتقال آب از سد سلمان به دشت لاغر شهرستان خنج آغاز شد که با عنوان «طرح زهکشی دشت لاغر» شناخته می‌شود و میلیاردها تومان برای آغاز آن هزینه شد.
این طرح  اما با گذشت سال‌ها بدون این‌که به سرانجام برسد، متوقف شده و همین امر زندگی مردم روستاهای سیف‌آباد از جمله کهنویه را مختل کرده است.
به گزارش تسنیم «محمدرضا زمانی» یکی از دانشجویان این منطقه در پایان‌نامه‌اش با عنوان «ژئومورفولوژی دشت سیف آباد با تأکید بر هیدرولوژی» به بررسی این طرح پرداخته است. وی می‌گوید: این طرح با این هدف بوده که از سرریز آب سد سلمان فارسی و ایجاد یک بند انحرافی و زهکشی در دشت لاغر، این منطقه هم از آب سد بهره‌مند شود.
به گفته زمانی، خاک این منطقه شور است و انجام طرح زهکشی می‌توانست شوری آب را گرفته و زمین را  برای کشاورزی و ایجاد فضای سبز آماده کند اما توقف طرح با وجود هزینه‌های میلیاردی سبب شده که این منطقه خشک و لم یزرع باقی بماند.

تخریب زمین‌های زراعی
دهیار روستای کهنویه از تخریب زمین‌های زراعی این منطقه به دلیل ناقص اجرا شدن طرح زهکشی سخن می‌گوید و ادامه می‌دهد: از آنجا که بافت خاک در این منطقه ریزدانه است، عدم اجرای طرح فرسایش خاک را در این منطقه منجر شده است.
«ابوذر نامور» اظهار می‌کند: هدف از اجرای این طرح انتقال آب از سد سلمان فارسی به دشت لاغر خنج بوده اما 10 - 12 سال گذشته است و نه تنها آبی از سد منتقل نشده بلکه به دلیل بافت خاک و بارندگی‌هایی که گاه به گاه انجام می‌شود، زمین تخریب و دچار فرسایش شده است.
دهیار ادامه می‌دهد: اجرای سیل‌بند پیشنهادی بوده که با توقف طرح از سوی مسئولان اعلام شد تا از تخریب بیشتر زمین جلوگیری شود اما تاکنون برای احداث سیل‌بند نیز اقدامی نشده و تخریب زمین‌ها روز به روز بیشتر می‌شود. حتی بازدید وزیر سابق نیرو از این منطقه نیز سبب نشد که مسئولان تلاشی برای حل این مشکل کنند.

از بین رفتن منبع معاش روستاهای سیف آباد
به گفته دهیار روستا با انجام طرح زهکشی بخشی از زمین‌های بالادست کانال سالم مانده اما به دلیل شکاف ایجاد شده امکان رفت‌وآمد و کشاورزی برای مردم میسر نیست در صورتی که تنها منبع درآمد مردم این منطقه کشاورزی است.
نامور از خطرات دیگری سخن می‌گوید که اجرای ناقص طرح زهکشی سبب شده و آن ایجاد شکاف به سمت خط انتقال آب از سد سلمان فارسی و جاده شیراز-خنج است که ادامه این روند خطراتی را به همراه دارد.
فرسایشی که روز به روز در منطقه دشت لاغر شهرستان خنج بیشتر می‌شود نه تنها معاش مردم بلکه زندگی آنها را نیز تهدید می‌کند. علاوه بر آن نزدیک شدن شکاف‌ها به جاده اصلی شیراز- خنج خطر بالقوه‌ای است که نادیده گرفتن آن تبعات ناخوشایندی به دنبال دارد.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code